مناره کالتا خیوه

آشنایی با مناره کالتا خیوه

شرح

مناره کالتا خیوه

خیوه یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ازبکستان در استان خوارزم است که با داشتن زیبایی ظاهری منحصر به فرد با معماری ایرانی اسلامی همچون نگینی در ازبکستان می‌درخشد. تاریخ پر فراز و نشیب این شهر خبر از قدمتی چند هزار ساله می‌دهد که زیر پرچم پربار شهر خوارزم مجالی برای خودنمایی یافته است. امروزه این شهر که به یکی از جذاب‌ترین شهرهای ازبکستان بعد از بخارا و سمرقند تبدیل شده، سالانه میزبان توریست‌های بسیاری از سراسر دنیا می‌شود. کالتا مینور یا همان مناره کالتا خیوه از دیدنی‌های شهر دو هزار ساله خیوه مرکز ولایت خوارزم در ازبکستان است.

شهری که پیوند فرهنگی عمیقی با ایران دارد و با گام نهادن در آن می‌توانید حس و حال شرقی‌اش را به خوبی حس کنید. دیدن این شهر برای آن‌ها که با تور ازبکستان سفر می‌کنند بسیار جذاب است.

معماری جذاب این بنا

سرامیک‌های سبزآبی زیبایی تمام مناره کالتا را پوشانده و به آن جلوه‌ای تماشایی بخشیده است. محمد امین خان حاکم وقت ازبکستان در سال ‏‏1852 دستور داده بود تا این مناره را به حدی بلند بسازند که از بالایش بتوانند بخارا را در فاصله 400 کیلومتری ببینند، این مناره باید بیش از 110 متر ارتفاع می‌داشت تا به بلندترین بنای آسیای مرکزی تبدیل شود. با مرگ امیر محمد امین خان در جنگ با ترکمنستان، ساخت این بنا نیمه کاره و در ارتفاع 29 متری رها شد و به همین دلیل به آن مناره کوتاه نیز می‌گویند.

ظرافت کاشی‌کاری این بنا و زیبایی که در تضاد با آن به وجود آمده است سبب شد تا این روزها مناره کالتا به نمادی از شهر خیوه تبدیل شود. کالتا مینور که تماما از کاشی سرامیک های رنگی زیبا و چشم گیر ‏پوشیده شده است به محض ورود به دروازه غربی شهر در نگاه اول نیز جذابیت آن به چشم می آید.

رنگهای به کار رفته در ‏این مناره در تضاد رنگهای ساختمان های اطرافش است که همین باعث می شود تا زیبایی این بنا بیشترشود.‏ در حال حاضر این مناره فقط 26 متر ارتفاع دارد به همین دلیل است که به “مناره کوتاه” یا همان “کالتا مینور” مشهور شده است. ‏هرچند این مناره بلندترین بنا در شهر نشد اما همچنان یکی از زیباترین هاست چرا که بدنه ای کاملا پوشیده از کاشی سرامیک ‏های رنگارنگ که بیشتر آنها در رنگهای آبی و سبز هستند ، دارد و تاریخ را در خود نگاه داشته است. بنابراین اگر به دیدن ‏ساختمان های رنگارنگ و تاریخی علاقه مند هستید می توانید سری به این مناره بزنید. ‏ ‏ ‏ ‏‏‏‏ ‏‏

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک