پارک ملی کاکادو

پارک ملی کاکادو

شرح

پارک ملی کاکادو استرالیا

پارک ملی کاکادو یک منطقه حفاظت شده در منطقه شمالی استرالیا ، در 171 کیلومتری جنوب شرقی داروین است.این پارک در منطقه Alligator Rivers منطقه شمالی واقع شده است. مساحت 19804 کیلومتر مربع را پوشش می دهد . نزدیک به 200 کیلومتر از شمال به جنوب و بیش از 100 کیلومتر از شرق به غرب امتداد دارد. اندازه اسلوونی ، تقریباً یک سوم اندازه تاسمانی ، و تقریباً نیمی از اندازه سوئیس است. معدن رنجر اورانیوم ، یکی از پربازده ترین معادن اورانیوم در جهان ، در محوطه پارک واقع شده است.

ارزش فرهنگی و طبیعی پارک ملی کاکادو

نام کاکادو ممکن است ناشی از سوء استفاده از Gaagudju باشد ، که نام یک زبان بومی است که در قسمت شمالی پارک صحبت می شود. وقتی این پارک در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت ، ارزش های فرهنگی و طبیعی پارک ملی کاکادو در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شد. این یک ثبت بین المللی از املاک است که به عنوان ارزش های فرهنگی برجسته یا طبیعی با اهمیت بین المللی شناخته می شود. کاکادو در سه مرحله ذکر شده است: مرحله اول در سال 1981 ، مرحله 2 در سال 1987 و کل پارک در سال 1992.

تقریباً نیمی از اراضی در کاکادو تحت تصویب قانون حقوق زمینهای بومی 1976 زمینهای بومی است و اکثر زمینهای باقیمانده در حال حاضر تحت ادعای افراد بومی است. مناطقی از این پارک که متعلق به افراد بومی است توسط صاحبان سنتی به مدیر پارک های ملی اجاره داده می شود تا به عنوان یک پارک ملی اداره شود. منطقه باقیمانده زمین مشترک المنافع است که به عهده مدیر پارک های ملی است. کلیه Kakadu تحت قانون حفاظت از محیط زیست و حفاظت از تنوع زیستی در سال 1999 به عنوان یک پارک ملی اعلام شد.

آداب و رسوم مردم کاکادو

صاحبان سنتی بومی این پارک فرزندان گروه های مختلف قبیله ای از منطقه کاکادو هستند و از دیرباز با این کشور ارتباط دارند. سبک زندگی آنها در سالهای اخیر تغییر کرده است ، اما آداب و رسوم و باورهای سنتی آنها بسیار مهم است. حدود 500 فرد بومی در این پارک زندگی می کنند ، بسیاری از آنها صاحبان سنتی هستند. کلیه کاکادو به طور مشترک توسط صاحبان سنتی بومی و مدیر پارک های ملی با کمک پارک های استرالیا ، بخشی از اداره محیط زیست و انرژی دولت استرالیا اداره می شود. مدیریت پارک توسط هیئت مدیریت کاکادو کارگردانی شده است.

همه چینی ها ، مالزیایی ها و پرتغالی ها ادعا می کنند که نخستین کاشفان غیر بومی ساحل شمالی استرالیا بوده اند. اولین حساب نوشته شده باقی مانده از هلندی ها است. در سال 1623 ژان کارستنزون از غرب به خلیج کارپنتاریا رفت و به آنچه اعتقاد بر این است گروت آیلندت است. هابیل تاسمان کاوشگر مستند بعدی است که در سال 1644 از این قسمت از ساحل بازدید کرد. وی اولین کسی بود که تماس اروپایی ها با افراد بومی را ثبت کرد. تقریباً یک قرن بعد ، متیو فلیندرز در سالهای 1802 و 1803 خلیج کارپنتاریا را مورد بررسی قرار داد.

فیلیپ پارکر کینگ ، یک ناوبر انگلیسی بین سالهای 1818 و 1822 وارد خلیج کارپناریا شد. در این مدت او سه رودخانه تمساح را پس از تعداد زیادی تمساح نامگذاری کرد ، که او برای تمساحها اشتباه گرفت.

نخستین بازدید از منطقه کاکادو

لودویگ لیشارت نخستین اکتشافگر زمینی اروپایی بود که در سال 1845 از مسیر مورتون خلیج کوئینزلند به بندر اسیلینگتون در سرزمین شمالی ، از منطقه کاکادو بازدید کرد. وی پس از جیم جیم کریک ، از ناحیه Arnhem Land ، پایین رفت و سپس قبل از عبور به سمت شرق تمساح ، به سمت الیگاتور جنوبی پایین رفت و به سمت شمال حرکت کرد. توضیحی بیشتر ، اگرچه برجسته تر است ، در مورد منشاء نام پارک این است که لیخارد اصطلاح آلمانی محاوره ای را برای یک کاکوتو به کار برد ، اگرچه بعید است که این امر به خوبی با مورخان بومی بنشیند.

در سال 1862 ، جان مک دالو استوارت به امتداد مرز جنوب غربی کاکادو سفر کرد اما هیچ کس را ندید.نخستین افراد غیر بومی که بازدید کردند و با مردم بومی در شمال استرالیا ارتباط برقرار کرده اند ، ماکاسان اهل سلاوویسی و سایر بخشهای مجمع الجزایر اندونزی بودند. آنها هر فصل مرطوب ، احتمالاً از آخرین ربع قرن هفدهم ، به شمال استرالیا سفر می کردند و قایق های قایقرانی به نام Praus را می نامیدند. هدف اصلی آنها برداشت ترپنگ ، پوسته لاک پشت ، مروارید و سایر اقلام با ارزش برای تجارت در میهن خود بود. افراد بومی در برداشت و پردازش لنج و در جمع آوری و تبادل کالاهای دیگر مشارکت داشتند.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک