کلیسای یادبود قیصر ویلهلم برلین

کلیسای یادبود قیصر ویلهلم برلین

شرح

کلیسای قیصر ویلهلم برلین

کلیسای یادبود قیصر ویلهلم (به آلمانی: Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche)، کلیسایی است تاریخی که در بخش غربی شهر برلین، پایتخت کشور آلمان واقع شده‌است. بخش بزرگی از این کلیسا در طول جنگ جهانی دوم تخریب شد. کلیسا در سال‌های ۱۸۹۱ تا ۱۸۹۵ توسط فرانتس شوشتن طراحی و به سبک نیو رومانس ساخته و توسط موزاییک‌های بزرگی پوشانده شد که نشان دهنده تاریخ غنی پروسی‌ها می‌باشد. این کلیسا در مرکز میدان برایت شاید واقع در خیابان کورفورستن‌دام برلین واقع شده‌است.

بلندی کلیسا حدود ۲۰متر و پهنای آن ۳۵ متر است. برج بلند کلیسا که رو به سمت شمال شرقی قرار گرفته، دارای عبادتگاه کوچکی می‌باشد.

طراحی کلیسای یادبود قیصر ویلهلم برلین

در هر دو سمت غربی و شرقی کلیسا، تالاری قرار گرفته که شامل چهار ساختمان و خرابه‌هایی در سمت غربی است. برج این کلیسا به شکل یک شش ضلعی است در حالیکه خود کلیسا به شکل هشت ضلعی می‌باشد. کلیسا و برج آن بر روی زمین مسطحی به طول ۱۰۰ و عرض ۴۰ متر ساخته شده‌اند. ساختمان‌های جدید کلیسا از جنس شیشه و استیل ساخته شده‌اند .

۲۱۲۹۲ قطعه شیشه رنگی در ساخت دیوار کلیسا به کار رفته. در مقابل در ورودی کلیساس شکسته به سمت قسمت داخلی ساختمان، مجسمه ای از حضرت مسیح در بالای محراب آویزان شده که توسط مارل همتر خلق شده‌است. در سمت چپ محراب در کنار منبری هشت ضلعی، حوضچه سفالین غسل تعمید حاوی آب مقدس بر روی پایه ای از جنس سنگ مرمر کارارا قرار دارد. ایده این کار از شیشه های رنگی بکار رفته در کلیسای جامع چارترِس گرفته شده است.

کلیسای قیصر ویلهلم برلین نماد ضد جنگ

با الهام از این کلیسا، گابریل لویره به طراحی این شیشه ها اقدام کرد. کلیسای یادبود یا قیصر ویلهلم مرکز نمادین برلین غربی، یک نماد ضد جنگ برای صلح و آشتی است. پس از بمباران متحدان در طول جنگ جهانی دوم، برج اصلی غربی به عنوان ویرانه ایستاده است و “دندان توخالی” نامیده می شود، زیرا به معنای واقعی کلمه پوسته خالی است. این بنا بلافاصله قابل شناسایی است و در بریتشید پلاتز در ابتدای منطقه شلوغ خرید واقع شده است که شامل کورفورستن‌دام برلین است، این تنها ساختمان در میدان است که توسط بمب گذاری ها خراب شده و از روی عمد به عنوان یک ویرانه جنگ حفظ شده است. 

این کلیسا بین سالهای 1891-95 به عنوان یادبودی برای  به خاطر سپردن نام قیصر ویلهلم اول ، اولین امپراتور آلمانی (1861-1888)  توسط فرانتس شوچتن در سبک نئورومانس، ساخته شده بود. در شب 18 نوامبر 1943 کلیسا پس از آن که توسط بمب گذاران بریتانیایی مورد حمله قرار گرفت، سوخت و فرو ریخت.  در 23 دسامبر 1943 آسیب آن شدت یافت و در پی آن در حمله هوایی آوریل 1945 تقریبا به طور کامل ویران شد. پس از جنگ تنها برج غربی کلیسا، که آن هم تقریبا نابود شده بود، باقی مانده بود.

آثار نمایشگاه

در دهه 1950، برنامه هایی از سوی دولت محلی برای تخریب برج انجام گرفت که مخالفت های شدیدی را از جانب مردم برلین به همراه داشت. در نتیجه  برج کلیسا به عنوان یادآوری از ویرانی جنگ، در جای خود باقی ماند. برج باقی مانده کلیسای ویران شده در حال حاضر گودنخال (سالن یادبود) شده است. برخی از موزاییک کاری و حجاریهایی که از جنگ جان سالم به در برده اند بازسازی شده اند و در اینجا به معرض نمایش عموم گذاشته شده اند.


سالن یادبود داخل کلیسا شامل نمایشگاه های عکاسی از کلیسا و منطقه اطراف آن قبل و بعد از جنگ است. دیگر نمایشگاه های قابل دیدن و جذاب، اشیای مذهبی و کتابت هایی از روزهای گذشته و تزئینات موزاییکی هستند. در مقابل در ورودی کلیساس شکسته به سمت قسمت داخلی ساختمان، مجسمه ای از حضرت مسیح در بالای محراب آویزان شده که توسط مارل همتر خلق شده‌است. در سمت چپ محراب در کنار منبری هشت ضلعی، حوضچه سفالین غسل تعمید حاوی آب مقدس بر روی پایه ای از جنس سنگ مرمر کارارا قرار دارد.

موقعیت هتل

کشور: آلمان
شهر: برلین

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک