المغتاس

معرفی المغتاس عیسی مسیح 

شرح

 المغتاس عیسی مسیح 

المغتاس کلمه ای عربی ، به معنی غسل تعمید یا غوطه وری است و یک مکان باستان شناسی میراث جهانی در اردن در ساحل شرقی رودخانه اردن است که رسماً با عنوان سایت غسل تعمید شناخته می شود. این مکان به عنوان مکان اصلی تعمید عیسی و مأموریت جان باپتیست در نظر گرفته شده است و حداقل از دوره بیزانس مورد احترام بوده است.

مناطق اصلی باستان شناسی این مکان

المغتاس شامل دو منطقه اصلی باستان شناسی است. بقایای صومعه بر روی تپه معروف به جبل مار الیاس و منطقه ای در نزدیکی رودخانه با بقایای کلیساها ، حوضچه های تعمید و خانه های زائران . این دو ناحیه با جریانی به نام وادی خرار به هم وصل می شوند. موقعیت استراتژیک بین بیت المقدس و بزرگراه پادشاه در حال حاضر از گزارش کتاب جوشوا در مورد اسرائیلی هایی که از اردن در آنجا عبور می کنند مشهود است. جبل مار الیاس به طور سنتی به عنوان محل صعود الیاس نبی به بهشت ​​شناخته می شود. منطقه کامل پس از جنگ شش روزه سال 1967 ، هنگامی که هر دو کرانه اردن بخشی از خط مقدم شدند ، متروک شد. در آن زمان منطقه به شدت مین گذاری شد.

پس از امضای پیمان صلح اسرائیل و اردن در سال 1994 ، به زودی پس از ابتکار عمل سلطنتی اردن ، یعنی شاهزاده قاضی ، مین گذاری منطقه به زودی صورت گرفت. سپس در این سایت چندین کاوش باستان شناسی ، چهار بازدید پاپی و بازدیدهای ایالتی دیده شده است و گردشگران و فعالیت های زیارتی را به خود جلب می کند. در سال 2015 ، این سایت به استثنای ضلع غربی رودخانه توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی تعیین شد. در سال 2016 تقریبا 81000 نفر از این سایت بازدید کردند که بیشتر گردشگران اروپایی ، آمریکایی و عربی بودند. هزاران نفر در تاریخ 6 ژانویه برای علامت گذاری به نمایش اپیفانی به سایت می روند.

مکان  المغتاس

لمغتاس در کرانه شرقی رود اردن و 9 کیلومتری شمال از دریای مرده و 10 کیلومتری   در جنوب شرقی جریکو واقع شده است. کل این سایت که در زمینی به مساحت 533.7 هکتار پراکنده است ، دارای دو منطقه مجزا است ، تل الخار ، به نام های جبل مار الیاس ، و منطقه نزدیک به رودخانه ، منطقه زور ، جایی که کلیسای باستانی سنت جان باپتیست واقع شده است.این سایت نزدیک به جاده باستانی بین بیت المقدس و تراریجوردان ، از طریق جریکو ، در سراسر یک رودخانه اردن رود اردن قرار دارد و به سایر مکان های کتاب مقدس مانند مادابا ، کوه نبو و بزرگراه کینگ وصل می شود.

در حالی که محل اولیه عزاداری در سمت شرقی رود اردن بود ، تمرکز تا قرن ششم به سمت غرب جابجا شده بود. اصطلاح المغتاش از لحاظ تاریخی برای مناطقی که در هر دو رودخانه وجود دارد ، بکار رفته است. قسمت غربی که با نام قصر الهود نیز شناخته می شود ، در پیشنهاد یونسکو ذکر شده است ، اما تاکنون به عنوان میراث جهانی اعلام نشده است.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک