قلعه عیسی در کنیا

معرفی قلعه عیسی در کنیا

شرح

قلعه عیسی در کنیا

قلعه ای است در کشور کنیا و در جزیره مومباسا واقع شده است. این بنا بین سالهای 1593 تا 1596 به دستور پادشاه فیلیپ اول پرتغال ساخته شد تا از بندر قدیمی مومباسا محافظت کند. قلعه عیسی تنها قلعه ای بود که توسط پرتغالی ها در سواحل سیلوی نگهداری می شد و به عنوان شهادت اولین تلاش موفق یک قدرت غربی برای برقراری تأثیر در تجارت اقیانوس هند شناخته می شود.

Cairato ، طراح این قلعه ، از معمار ایتالیایی Pietro Cataneo الهام گرفته شده است ، در حالی که استاد سازنده Gaspar Rodrigues بود. این قلعه آخرین کار در خارج از کشور قاهره بود. اگرچه طراحی فورت عیسی نمونه ای از معماری رنسانس است ، اما اعتقاد بر این است که تکنیک های سنگ تراشی ، مصالح ساختمانی و نیروی کار توسط مردم محلی سواحی ارائه شده است. این قلعه به شکل مرد ساخته شده است و تقریباً مربع است و چهار گوشه آن در گوشه و کنار آن قرار دارد.

این قلعه شاهکاری از استحکامات نظامی اواخر دوره رنسانس محسوب می شود. قلعه عیسی دستگیر شد و حداقل نه بار بین سال 1631 دستگیر شد ، هنگامی که پرتغالی ها آن را به سلطان یوسف بن الحسن مومباسا از دست دادند و 1895 هنگامی که تحت سلطه انگلیس قرار گرفت و به زندان تبدیل شد. پس از آنكه پرتغالی ها آن را از سلطان در سال 1632 باز پس گرفتند ، آنها آن را مرمت كردند و استحكامات بیشتری ساختند و متعاقباً سقوط این قلعه را سخت تر كردند.

تاریخچه قلعه

این قلعه در معرض محاصره حماسه ای دو ساله از سال 1696-98 هجری شمسی توسط اعراب عمان به رهبری سیف بن سلطان قرار داشت. دستگیری قلعه نشانگر پایان حضور پرتغالی ها در ساحل بود ، هرچند که آنها به طور خلاصه بین سالهای 1728 و 1729 با کمک شهرهای ایالتی سواحی اسیر شدند و دوباره آن را اشغال کردند. فورت عیسی در سال 1958 به عنوان پارک ملی اعلام شد و در سال 2011 ، توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی اعلام شد و به عنوان یکی از برجسته ترین و به خوبی حفظ نمونه های استحکامات نظامی قرن شانزدهم پرتغال برجسته شد. این قلعه پر بازدید ترین جاذبه گردشگری مومباسا است.

در بین سالهای 1631 و 1875 ، این قلعه توسط ملل که کنترل کنیا را کنترل می کردند 9 بار پیروز شد و گم شد. عمانیان قلعه را در سال 1698 پس از محاصره قابل توجه تقریباً سه سال به دست آورد. در سال 1958 به عنوان یک اثر تاریخی اعلام شد. امروز در این موزه قرار دارد. این قلعه توسط یک معمار میلانی طراحی شده است: جیووانی باتیستا قاهاتی ، که معمار اصلی دارایی پرتغالی ها در شرق بود. این نخستین قلعه به سبک اروپایی بود که در خارج از اروپا ساخته شد و برای مقاومت در برابر آتش توپ ساخته شد.

دیگر استفاده های قلعه

امروز ، این یکی از بهترین نمونه های معماری ارتش پرتغال قرن شانزدهم است ، که توسط اعراب عمانی و انگلیس ها تحت تأثیر قرار گرفته و تغییر یافته است. این قلعه با هدف کنترل جزیره مومباسا یا مناطق تجاری پیرامون ، به سرعت در اختیار یک مالکیت اساسی قرار گرفت. هنگامی که انگلیس کنیا را استعمار کرد ، آنها از آن به عنوان زندان استفاده کردند ، تا سال 1958 ، هنگامی که آن را به یک اثر تاریخی تبدیل کردند. سپس جیمز كیركمن از سال 1958 تا 1971 مایل به حفاری از این بنای تاریخی بود كه او انجام داد.

برخی از ساختارهای تاریخی که هنوز در این قلعه ایستاده اند شامل خانه عمان است که خانه سلطان بود که حاشیه سواحل آفریقای شرقی را اداره می کرد. برخی دیگر برای برداشت آب باران توسط پرتغالی ها یک آب انبار باز هستند و یک چاه در عمق 76 فوت توسط اعراب غرق شده است. اما آب آن برای تهیه هر چیزی جز شستشو خیلی شور بود.این قلعه در سال 2011 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی اعلام شد.فورت عیسی اکنون یک مقصد محبوب برای گردشگران خارجی و محلی است. این قلعه و همچنین یک مکان توریستی ، به عنوان میزبان برنامه های تحقیقاتی بیشمار ، آزمایشگاه حفاظت ، یک اداره آموزش و پرورش و یک دفتر حفاظت از شهر قدیمی دارای اهمیت است.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک