بوستان جوانمردان تهران

آشنایی با بوستان جوانمردان تهران

شرح

بوستان جوانمردان تهران

پارک جوانمردان تهران یکی از بوستان های بزرگ پایتخت با جاذبه های گردشگری متنوع و امکانات تفریحی برای کودکان و بزرگسالان است که واقع در محدوده شمال غربی شهر تهران ، بین بزرگراه های علامه جعفری و شهید همت می‌باشد. از عللی که باعث ساخت بوستان جوانمردان ایران شد می‌توان به افزایش جاذبه های گردشگری غرب تهران و رفع آلودگی های شهری آن منطقه، افزایش میزان امنیت، وسعت فضای سبز و مدیریت بر سیلاب ها با کاشتن درختان و از همه مهم تر فرهنگ سازی و آشنا سازی شهروندان با مشاهیر تاریخی ایران به وسیله تعبیه تندیس هایی از بزرگ مردان ایرانی اشاره کرد.

احتمالا نام بوستان جوانمردان نیز از همین موضوع گرفته شده است. پارک جوانمردان با مساحتی برابر یک و نیم میلیون متر مربع در تیر ماه سال 1391 در شمال غربی تهران و در بین مناطق 22 و 5 احداث شد. ساخت این پارک حدودا 2 سال به طول انجامید. در ساخت این پارک از مصالح سازگار با محیط زیست استفاده شده که این امر موجب می‌شود تا آسیبی به طبیعت وارد نشود.

جذابیت های این پارک

یکی از مزیت های پارک جوانمردان تهران بهره گیری از انرژی خورشیدی است که آن هم در کم تر شدن مصرف انرژی های تجدید ناپذیر کمک بسزایی می‌کند. سرتاسر بوستان جوانمردان پوشیده از درختان و گیاهان سرسبز است و در آن برای شهروندان، محورهای ویژه پیاده روی به طول 24 کیلومتر در نظر گرفته شده اند. مردم به راحتی می‌توانند در این محورها از قدم زدن، تنفس هوای پاک و تماشای مناظر طبیعی دلنشین لذت ببرند.

همچنین مسیری به طول 8 کیلومتر برای درشکه سواری در پارک جوانمردان در نظر گرفته شده که برای بسیاری از گردشگران و توریست ها تفریحی جذاب است و به وسیله آن می‌توان از سراسر پارک و جاذبه های آن دیدن کرد. مساحتی بالغ بر 200 هزار متر مربع از بوستان جوانمردان را فضاهای سبز با انواع درختان و گیاهان نظیر سرو، اقاقیا، کاج، بید مجنون، و زبان گنجشک تشکیل داده اند که محیطی دلنشین و دل انگیز را برای گردشگران و شهروندان به وجود می‌آورند.

سیستم آبیاری این فضای سبز به صورت آبیاری قطره ای است. هم چنین، در قسمتی از پارک درختان دارای تابلو هایی هستند که یک سری توضیحات درباره نوع و نژاد آنها بر رویشان ثبت شده و علاقه‌مندان به گیاه شناسی می‌توانند با انواع گیاهان و پوشش گیاهی این پارک، به راحتی آشنا شوند. از دیگر مکان های دیدنی و گردشگری پارک جوانمردان می‌توان به باغ گیاه شناسی با مساحت 3 هزار متر مربع اشاره کرد. علاقه مندان به گل و گیاه می‌توانند از این باغ دیدن کنند و با انواع و اقسام گیاهان آشنا شوند و حتی آنها را خریداری کنند.

جشنواره های گل

جشنواره های گل نیز در فصول مختلف در این باغ گیاه شناسی برگزار می‌شود که طراوت و روح و جان تازه ای به این مکان می‌بخشد. از دیگر امکانات تفریحی پارک جوانمردان تهران می‌توان وجود زمین های اسکیت، زمین های بازی فوتبال، شطرنج، تنیس روی میز، فوتبال دستی و… را نام برد. همچنین فضایی به مساحت 550 متر مربع به نام فضای تندرستی برای افراد سالمند، کودکان و ناتوانان جسمی در نظر گرفته شده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک