جنگل توسکستان گرگان

جنگل توسکستان گرگان

شرح

گرگان یکی از شهرهای شمالی ایران و مرکز استان گلستان است. گرگان یک شهر توریستی و در فصل‌های از سال به یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای کشور تبدیل می‌شود و بسیاری از مردم به خاطر طبیعت بی‌نظیر گرگان، این شهر را به‌ عنوان مقصد زندگی خود انتخاب می‌کنند. گرگان طبیعت جذابی دارد که در همه‌ی فصل‌های سال تماشایی است. پیش از سفر به گرگان بهتر است جاذبه‌های گردشگری آن را بشناسید. اقلیم گرگان بسیار متنوع است و کوه و جنگل یا جلگه و بیابان در آن یافت می‌شود. جنگل های انبوه و سر سبز گرگان هر گردشگر طبیعت دوستی را به خود جذب می کند. یکی از جاذبه های طبیعی گرگان ، جنگل توسکستان نام دارد.

بی تردید این جنگل در استان گرگان یکی از بی نظیرترین جنگل هایی است که در ایران وجود دارد و محل قرار گیری آن در جنوب شرقی گرگان است. این جنگل در روستایی به همین نام واقع است و جاده ی آسفالته ای از میان آن می گذرد که در انتهای آن شاهرود می باشد. جنگل های توسکانی تقریبا 13 کیلومتر بعد از گرگان در جاده ی جنوبی این استان واقع است و دلیل قرار گرفتن در امتداد روستایی به نام توسکستانی نام این جنگل هم توسکستانی شده است. زیبایی های جاده توسکستانی قابل وصف نیست و شاید دلتان بخواهد بارها این جاده ی پر پیچ و خم را طی کنید. و از رانندگی در آن لذت ببرید. جنگل های توسکستانی در فاصله ی 40 کیلومتری جنوب شرقی گرگان قرار دارد و از مسیر کوهستانی از منطقه ی قله شاهکوه شاهرود می گذرد.

منطقه توسکستان به دلیل اشراف جغرافیایی که بر دشت گرگان دارد به نام دیدگاه هم نامیده می شود. روستایی به همین نام نیز در ابتدای جنگل توسکستان واقع شده است. جنگل های توسکستانی در میان دو رشته کوه قرار گرفته است و رودخانه ای پر آب از میان آن نیز می گذرد. جاده توسکستانی با این که بسیار دیدنی است اما پیچ و خم های تندی دارد و باید راننده ی قابلی باشید تا بتوانید به طور ماهرانه ای جاده را طی کنید. هرجایی که مناسب دیدید، می‌توانید پارک کنید و برای یک پیاده‌روی چندساعته به دل جنگل بزنید. این جنگل زیبا که با جنگل‌های جهان‌نما هم همسایه است، بخشی از پارک هیرکانی است که به‌تازگی به پارک ملی شده تبدیل شده است.

جنگل توسکستان میان دو رشته کوه واقع است که رودخانه ای پرآب از میان آن می گذرد. هرچه جاده را از میان جنگل به سمت بالا می پیماییم درختان تنک تر می شوند، به گونه ای که وقتی به جهان نما می رسید ، پوشش گیاهی تغییر چشمگیری می کند و درختان توسکا کم کم جای خود را به درختان ارس می دهند. هنگام ورود به این منطقه ابرها را در زیر پای خود می بینید. در زمستان این منطقه پوشیده از برف و یخ است و هوای بسیار سرد آن اجازه اقامت طولانی را در آن نمی‌دهد و در تابستان هوای خنک و دلنشین و حتی کمی سرد آن موجب توجه بسیاری از گردشگران به جنگل توسکستان شده است. انبوه درختان، برگریزان خزان و هزار رنگ افسون شده توسکستان، پاییز را به بهترین فصل برای سفر به این منطقه بدل‌کرده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک