گالری ایوان مستروویچ اسپلیت

گالری ایوان مستروویچ اسپلیت

شرح

اسپلیت دومین شهر بزرگ كرواسی با نمای زیبایی از دریای آدریاتیك، پس زمینه زیبای كوه‌های دیناریك و تاریخ هزار و 700ساله، شهر مناسبی برای طبیعت گردان و تاریخ دوستان است. در شهر اسپلیت کرواسی اماکن تاریخی و فرهنگی مانند گالری ایوان مستروویچ اسپلیت و … برای بازدید وجود دارد که گردشگران تور کرواسی می توانند بخشی از زمان خود را به این دیدنی ها اختصاص دهند .

جاذبه های ایوان مستروویچ اسپلیت

یکی از این جاذبه های دیدنی گالری ایوان مستروویچ  میباشد. یک موزه هنری در شهر اسپلیت کشور کرواسی است که به کار مجسمه ساز قرن بیستم، ایوان مستروویچ اختصاص دارد. فعالیت اصلی این گالری نگهداری و نمایش عمومی مهمترین آثار مستروویچ است. ایوان مستروویچ مجسمه ساز مشهور کروات در اسلوونی به دنیا آمد و هنر خود را در اسپلیت یاد گرفت. نمونه هایی از آثار هنری او را می توان در تمام خیابان های شهر اسپلیت مشاهده کرد. اما اگر می خواهید با سازنده بسیاری از ساختمان های اسپلیت آشنا شوید می توانید به بازدید از گالری مستروویچ بروید. 

طراحی و ساخت گالری ایوان مستروویچ اسپلیت


سه دهه پس از کارآموزی، این هنرمند فوق العاده پرطرفدار به اسپلیت بازگشت تا به ساخت یک بنای تابستانی خانوادگی مشرف به دریای آدریاتیک بپردازد. گالری سال 1952 به طور رسمی با اهدای آثاری از خود هنرمند شروع به کار کرد. هر چند نمونه‌های عالی و متعدد کار ایوان مستروویچ را می‌توان در سرتاسر شهر دید، بهترین جا برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این هنرمند بسیار معروف کرواسی جایی جز یک گالری‌ به نام خود او نیست. ایوان مستروویچ یکی از دوستان «رودَن» بود و او را در بین تأثیرگذارترین مجسمه‌ سازان قرن بیستم نام می‌برند. وی خود شخصاً بر روی طراحی گالری نظارت داشت. طبق طرح او قرار بود ساختمان ویلا، استودیو و فضای نمایشگاهی نیز داشته باشد.

معماری ساختمان گالری ایوان مستروویچ

این ساختمان در اواخر دهه 1990 بازسازی شده است، در حال حاضر، این گالری به نمایش گذاشته شده است که دو طبقه از آثار خود او را شامل می شود، از جمله صدها طرح نقاشی و معماری. خارج از بنا یک پارک کوچک مجسمه سازی است.  نقاط برجسته شامل مجموعه ‌ای از 86 مجسمه مرمری، سنگی، برنزی، چوبی و گچی هستند. علاوه بر این تعداد زیادی طراحی و 8 مجسمه برنزی بزرگ در باغ‌ های گالری وجود دارند که دیدنشان خالی از لطف نخواهد بود. در حدود 300 مجسمه‌ی چوبی، سنگی و برنزی در این مجموعه نگهداری می‌شوند. علاوه‌بر این، می‌توان آثار مختلفی از جمله نقاشی، اشیای قدیمی و چاپ سنگی با موضوعات مذهبی و نقاشی چهره را در گالری مستروویچ مشاهده کرد. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک