کاروانسرای کنارتخته کازرون

کاروانسرای کنارتخته کازرون

شرح

کاروانسرای کنارتخته کازرون

یکی دیگر از جاذبه های باستانی و دیدنی شهر کازرون که بسیار هم بااهمیت است کاروانسرای کنارتخته کازرون نام دارد که در این مقاله شما را با آن آشنا میکنیم . در شهر زیبای کنار تخته که در ۵۰ کیلومتری غرب شهرستان کازرون قرار دارد کاروانسرایی وجود دارد که یکی از سه کاروانسرای کازرون است ، اثری تاریخی مربوط به دوران صفوی و آن کاروان سرای کنار تخته میباشد .  این بنا از نوع کاروانسراهای درون شهری بوده و یادگاری است که از عصر صفویه به جای مانده است.

مجموعه‌ای تاریخی کاروانسرای کنارتخته

این بنای تاریخی مجموعه‌ای است که بازار، مسجد، آب انبار و گرمابه از عناصر اصلی تشکیل دهنده آن بودند. این کاروانسرا درون دشت واقع شده و در دو طبقه ساخته شده که به طبقه دوم در اصطلاح محلی، بهار خواب می‌گویند. وارد محوطه بنا که می شویم گویی هنوز حال و هوای رفت و آمد مسافران خسته به این مکان حس می‌شود. بنا وسعتی حدود ۳ هزار متر مربع داشته و دارای حیاطی مرکزی است که اتاق‌هایی پیرامون آن ساخته شده است. 

معماری کاروانسرای کنارتخته کازرون

معماری این بنا به گونه ایست که از مصالح سنگ و گچ ساخته شده و یک ایوان، با طاق جناغی در ضلع جنوبی بنا قرار گرفته که به یک صحن مستطیل شکل باز می‌شود. در قسمت داخلی و در اطراف صحن آن نیز رواق‌هایی با طاق‌های جناقی شکل به چشم میخورد  که در جلوی این رواق‌ها سکوهایی برای نشستن افراد تعبیه شده است. در صحن کاروانسرا یک کانال آب برای خروج آب‌های اضافی ساخته شده و در قسمت پشت بام نیز ناودان‌های سنگی برای خروج آب‌های اضافی ناشی از بارندگی تعبیه شده است.

درقسمت جنوبی و شمالی این بنا شبستانی قرار دارد که بار سقف این شبستان را ستون‌های قطوری به دوش می کشند. کف اتاق‌های کاروانسرا با ملاط گچ اندود شده است. در قسمت جنوبی بنا و در قسمت راست ایوان نیز پله‌ای سنگی قرار دارد که راهی است برای رفتن به پشت بام کاروانسرا. در همین ضلع نیز محلی برای نگهداری حیوانات در نظر گرفته شده است. 

تاریخچه کاروانسرای کنارتخته کازرون

در برخی منابع تاریخی ذکر شده این کاروانسرا در دوره قاجار از ارزش و جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و مشیرالملک شیرازی با احداث پلی در نزدیکی آن ارزش این بنا را دو چندان می‌کند. این کاروانسرا در طول زمان دچار آسیب‌هایی جدی شده بود که مرمتهای لازم روی آن انجام گرفت و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در ایام نوروز این بنا تبدیل به پایگاهی برای معرفی محصولات بومی و صنایع دستی ساکنین منطقه می‌شود و با برگزاری نمایشگاه‌های مردم شناسی گردشگران را با فرهنگ غنی سرزمین کهنشان آشنا می‌کند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک