معبد بوروبودور اندونزی

معبد بوروبودور اندونزی | Indonesia Borobudur Temple

شرح

معبد بوروبودور اندونزی، مکانی خارق العاده است که برای شما این امکان را فراهم می کند تا در تاریخ سفر کنید و به سالیان بسیار پیش تر بازگشته و از ترکیب جالب توجه تاریخ، فرهنگ، معنویت و زیبایی طبیعی لذت ببرید. بازدیدکنندگان بسیاری سالانه به این معبد می روند تا داستان هایش را بشنوند، شکوه و عظمتش را از نزدیک لمس کنند و ببینند چگونه پس از ۱۲۰۰ سال وقایع طبیعی و انسانی سالم مانده است. 

در قرن نوزدهم اشغالگران هلندی معبد ویران شده بسیار عظیم و کهنی را در اعماق جنگل جاوا در اندونزی یافتند. آنچه که آنها یافتند ساختار غول پیکری است که بیش از 55000 متر مکعب سنگ در آن بکار رفته است. این معبد نزدیک به 2700 تخته سنگ  حجاری برجسته و 504 مجسمه بودا دارد.

خرید بلیط هواپیما تهران ارمنستان

معبد بوروبودور اندونزی، بزرگترين معبد بودای جهان محسوب می شود و در تاريخ 750 تا 842 ميلادي ساخته شده است. معبد بوروبودور ۱۴۶۰ نقش حجاری شده دارد. مضمون بیشتر این حجاری‌ها زندگی انسانی است که در قید شهوت و هوس اسیر گشته. در سراسر این معبد تپه هایی به چشم  می خورند که  استوپا  نام دارند.

درون هر یک از این‌ها، یک مجسمه‌ی بودا قرار دارد و هر کدام یک معبد محسوب می‌شوند. مردم اندونزی باور دارند که در «بوروبودور» ۱۰۰۰ معبد وجود دارد که همگی در یک شب، آن‌هم توسط جن‌ها ساخته شده‌اند. ورودی معبد از چهار جهت است و از هر جهتی که وارد شویم مجسمه‌های بودا را می‌بینیم که ژست دست‌ها و آرنج‌هایش متفاوت است.

معبد بوروبودور (Borobudur) در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده و تاکنون دو مرتبه در سال‌های ۱۹۱۱- ۱۹۰۷ و ۱۹۸۳-۱۹۷۳ مرمت شده است.نام «بوروبودور» از دو بخش BORO به معنی «معبد» و BUDUR به معنی «بالای تپه» تشکیل شده است.

برای بازدید از بوروبودور باید ابتدا به کشور اندونزی برویم و مسیرمان را به سوی جاوا مرکزی ادامه دهیم. از شهر جاوا فاصله می گیریم و کم کم به طبیعت مدهوش کننده بوروبودور نزدیک می شویم. خود را آماده کنید تا در میان اعجاز طبیعت، سفری معنوی را برای خود رقم بزنید و این بار روح تان را به سبک دیگری سبک کنید.

بالا رفتن از معبد بوروبودور، خود نوعی زیارت محسوب می شود و به منظور تجربه ای جسمانی و معنوی و در راستای مرام و اصول بودایی صورت می گیرد. به هنگام یک صعود از سر ایمان قلبی و از سطحی به سطح دیگر، زائران با داستان ها و خردی که نقوش برجسته بنا روایت می کنند، از یک سطح نمادین هوشیاری به سطح بالاتری از هوشیاری هدایت می شوند.

چرا معبد بوروبودور اندونزی؟

۱) بوروبودور عظیم ترین معبد بودایی در جهان است.

۲) معبد بوروبودور علاوه بر آن که یکی از جاذبه های برتر و پربازدید آسیاست، یکی از مهم ترین و ارزشمندترین مکان ها برای بودایی ها محسوب می شود.

۳) این معبد وسیع و شگفت انگیز ترکیبی از یک گنبد اصلی و ۷۲ گنبد در اطراف آن است.

۴) در سرتاسر معبد نقوش برجسته و سنگ نگاره هایی دیده می شود که زندگی بودا را شرح داده است.

۵) معبد باشکوه بوروبودور با ترکیبی از معماری و نمادهای بودایی و هندو ساخته است.

با ایلیا گشت آنلاین هتل های ارمنستان را رزرو کنید

معماری، جزئیات ساختاری و شکوه این معبد از ویژگی های منحصر به فرد بوروبودور اند. در پس زمینه این معبد کوه های آتش فشانی به چشم می خورند که بر زیبایی منظره معبد می افزایند. این معبد از سه بخش ساخته شده که پایه ای هرمی با پنج تراس مربعی هم مرکز دارد، در قسمت بدنه سه صفحه دایره ای به چشم می خورد و در قسمت بالا به گنبدی عظیم مزین است. 

 تمام دیوارها و نرده های معبد به نقش های برجسته آراسته شده است. در اطراف صفحه های دایره ای، ۷۲ گنبد دیده می‌شود که بر بالای هر کدام یک مجسمه بودایی قرار دارد. وسعت محوطه معبد بوروبودور در یونسکو ۲,۵۰۰ متر مربع  و در دانشنامه معتبر بریتانیکا نیز  ۵۶,۶۰۰ متر مربع ذکر شده است. خوب است بدانید امروزه معبد بوروبودور جزء میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود.

موقعیت هتل

کشور: اندونزی
شهر: جاوه | Java

دیدنی‌های نزدیک