معبد هندوها بندرعباس

معبد هندوها بندرعباس

شرح

معبد هندوها بندرعباس   در فاصله بین سال‌ های 1300 تا 1344 ه.ش تجار هندی زیادی در شهر بندرعباس فعالیت می‌ کردند. این روابط تجاری عمیق و پررونق سبب شد تا بسیاری از علایق فرهنگی هندی‌ ها با فرهنگ مردم بندرعباس آمیخته شود، لباس‌ های رنگارنگ و غذاهای تند و پرادویه بندرعباس و منطقه خلیج فارس شاید از همین‌ جا سرچشمه گرفته باشد. معبد هندوها یا پرستشگاه بُت‌ِگوران که در مرکز شهر، در خیابان امام خمینی، روبروی بازار روز قرار دارد و در گذشته دارای حیاطی وسیع بوده که در حاشیه آن تعدادی درختان بومی وجود داشته است. امروزه بخشی از حیاط در جریان تعریض خیابان از بین رفته است، اما معبد همچنان پا‌برجا باقی است.

مصالح استفاده شده در معبد هندوها

مصالح استفاده شده در این معبد را سنگ لاشه، ملات گل، ساروج، سنگ‌های مرجانی، گچ و خاک تشکیل می‌ دهد. در شمال بنا، محراب و اتاق معبد قرار دارد که در اطراف آن 4 راهرو برای طواف زائرین ساخته‌ اند و از راهروی غربی، راه‌پله‌ هایی مارپیچ به بام معبد منتهی می‌ شود.

در داخل راهروها حجره‌ هایی کوچک تعبیه کرده بودند که برای طلبه‌ های مکتب برهمنی در نظر گرفته شده و داخل برخی از اتاق‌ ها نقاشی‌ های مذهبی دیده می‌ شود که یکی از مهم‌ترین آنها خدای فلوت زن به نام کریشنا است. از داخل راهرو غربی راه پله‌ های مارپیچی وجود دارد که رو به سمت بالا دارد و به بام معبد منتهی می‌ شود که ساق معبد است و با جرز های پس رونده که الهامی از معماری ایرانی است تشکیل شده است.

نقاشی‌های بنا معبد هندوها

نقاشی‌های بنا با مضامینی همچون مذهبی و عشق که بر دیواره‌های معبد نقش بسته شده است بر زیبایی مجموعه می‌ افزاید. از نقوش به کار رفته در معبد هندوها می‌ توان به الهه کریشنا در حال نواختن نی و نیمرخ زنی که شاخه برگی در دست دارد، اشاره کرد. چهار نورگیر در 4 طرف این فضای چند ضلعی روی جرزها وجود دارد و گنبد عظیمی با لایه‌ های ذوزنقه‌ ای و تزئینات آیین هندویی دیده می‌ شود.

در قسمت ضلع شرقی گنبد نیز تالار بزرگی وجود دارد که تالار اجتماعات بوده و در این تالار نقاشی‌ های مختلفی به چشم می‌ خورد که هر کدام از آن‌ ها بیانگر فلسفه خاصی از اعتقادات مختلف مردم هند است. معبد در سال 1377 ه.ش به لحاظ دارا بودن ارزش‌ های تاریخی در فهرست آثار ملی ایران ثبت می‌ شود. هندی‌ ها که تا اوایل دوران پهلوی در بندرعباس ساکن بودند با عزیمتشان به کشور خود، تمامی مجسمه‌ های بودای معبد را به هندوستان بازگرداندند و معبد را به فردی محلی تحویل دادند. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک