جنگل های سونداربانس هند

جنگل های سونداربانس هند

شرح

جنگل های سونداربانس هند | Sundarbans forest in India

سوندربانس وسیع ترین جنگل درختان حرا است که بین کشورهای هند و بنگلادش روییده است. ۶۰% جنگل های سونداربانس که شامل متراکم ترین و متنوع ترین قسمت آن از نظر پوشش های گیاهی و جانوری می شود در کشور بنگلادش قرار دارد. در واقع می توان گفت تنها پس از بازدید از قسمت بنگلادشی آن شما با زیر و بم جنگل های حرا آشنا خواهید شد. برای بازدید از جنگل ها حتما باید ازتور استفاده کنید، رفتن به جنگل ها به صورت انفرادی غیرممکن است. 

سونداربانس

سونداربانس جنگل بسیار وسیعی است که می توان در آن جاهای زیادی رفت و کارهای جدید زیادی را تجربه کرد. قبل از بازدید حتما باید از هدف خودتان و جاهایی که می خواهید بروید اطلاع کاملی داشته باشید. صدها نهر و کانال آب در سرتاسر جنگل های سونداربانس جاری است، که در واقع شریان اصلی پهناورترین جنگل های حرا بر روی زمین هستند. سپیده دم هر روز تمام حیوانات و پرندگان به کنار این آب های جاری می آیند تا آب بنوشند. قایق سواری بر روی یک قایق کاملا بی صدا در صبح زود می تواند پاداش سحرخیزی شما باشد و بهترین تجربه از جنگل های های حرا را به شما خواهد داد.

حیوانات جنگل سونداربانس

فقط در چنین شرایطی شما می توانید این تعداد جانور و پرنده را یک جا ببینید البته شرط اصلی آن است که در طول حرکت ساکت بمانید و آن ها را نترسانید، برای همین لازم است در گروه های کوچک حرکت کنید. این طبیعت گردی از مسیر Kochikhali تا Kotka، از میان جنگل، زمین های باز و ساحل دریا عبور می کند. پیاده روی در این مسیر ۱۰ کیلومتری موجب کسب تجربه حیرت انگیزی از کشف جنگل برای شما خواهد شد.

پیاده روی در جنگل

تنها قدم زدن در این مسیر است که حس و حال کامل فضای جنگل را به شما می دهد. دقت داشته باشید که حتما کفش مناسب بپوشید و از پوشیدن کفش های باز مانند صندل خود داری کنید تا از پاهایتان در مقابل خارهای گیاهان طول مسیر محافظت کنید. در شهر Kotka برج دیدبانی است که چشم انداز آن یک فضای باز است که در آن منبع آب شیرین تعبیه شده است. حیوانات گوناگون عصرها برای نوشیدن آب شیرین به این جا می آیند.

حیوانات و جاذبه های دیدنی 

اگر بی سروصدا در برج دیدبانی سر جایتان بنشینید، می توانید آب خوردن حیوانات وحشی زیادی را تماشا کنید. همچنین چشم انداز کامل جنگل از این زاویه نیز بی نظیر است. چون امکان بالا رفتن و نشستن افراد زیادی به صورت هم زمان در بالای برج امکان پذیر نیست، پیشنهاد می شود در گروه های کوچک به آن سفر کنید. ساحل های کشور بنگلادش بیش از حد شلوغ است و سپری کردن زمان در آن ها سرسام آور خواهد بود. تنها استثنا ساحل جموتلا در جنگل های سونداربانس است، چرا که ساحل آن دور است و دسترسی آن برای مردم دشوار است.

ساحل سونداربانس

درون سونداربانس، در کنار خلیج بنگال، زیباترین، تمیزترین و خلوت ترین ساحل بنگلادش قرار دارد. هنگامی که در حال دیدن جنگل هستید حتما زمانی را به این ساحل اختصاص دهید چرا که قطعا یکی از برجسته ترین تجربیات شما در گشت و گذارتان در سونداربانس خواهد شد. هنگامی که در حال بازدید از بخش بنگلادشی جنگل های سونداربانس هستید یک شب را در خانه های قایقی سپری کنید. قایق ها هر شب را در نقطه ای متفاوت از رودخانه ها پارک می کنند.

در این شب ها باید آرام و بی صدا در قسمت سرباز قایق بنشینید و به آسمان خیره شوید. اگر آسمان صاف باشد می توانید هزاران ستاره و کهکشان راه شیری را کامل ببینید  و به صدای طبیعت که بسیار آرام بخش است گوش دهید. تجربه ای که دیگر هرگز در زندگیتان تکرار نخواهد شد.

دلفین های رود گنگ و رود ایراوادی

جنگل های سونداربانس تنها نقطه در زمین است که دلفین های رود گنگ و رود ایراوادی در آن یافت می شوند. متاسفانه این گونه از دلفین ها جزو در حال انقراض ترین پستانداران هستند. نواحی Dhangmari، Chandpai و Dudmukhi در شرق سونداربانس مناطق حفاظت شده دلفین ها هستند. اگر گذرتان به این نواحی افتاد در کنار رودهایشان توقف کنید و به تماشای دلفین ها که از آب بیرون می پرند و مشغول بازی هستند بنشینید. در جنگل های سونداربانس چندین منطقه حفاظت شده وجود دارد که Kotka در دسترس ترین آن است. در این مناطق شما می توانید انواع گوزن، میمون، تمساح و دیگر حیوانات را ببینید. بازدید از این مناطق حافظت شده بسیار ارزشمند است پس هنگام بازدید از جنگل ها آن را فراموش نکنید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک