دروازه هند

دروازه هند

شرح

دروازه هند | India Gateway

دروازه هند (Gateway of India)در شهر مومبای یا بمبـٌی نام طاق نصرتی است که بریتانیایی ها آن را بنا نهاده‌اند. این طاق در منطقهٔ «کُّلابه» در جنوب شهر بمبئی و در مدخل بندرگاه (أپولوبندر) و در کنار دریا واقع است. 

در کشور پهناور هند مکان های زیادی برای گشت و گذار و تفریح وجود دارد اما در هر شهر جاذبه هایی هست که حتما باید آن ها را در برنامه های سفر گنجاند چرا که سفر بدون دیدن آن ها کامل نمی شود. بازدید از دروازه هند هم برای مسافران این کشور ضروری است. هند تاریخ پر فراز و نشیبی داشته است، در زمان های دور به عنوان یکی از ثروتمندترین سرزمین های جهان شناخته می شد به همین خاطر همواره مورد تاراج و دست درازی کشورهای پر قدرت یا همجوار قرار می گرفت، متاسفانه وجود جنگ های متعدد باعث شده که بسیاری از آثار مهم این سرزمین تاریخی از بین بروند و خسارات مالی و جانی زیادی به هندی ها وارد شود.

سربازان و پادشاهان زیادی جان شان را برای حفاظت از هند از دست داده اند که غم مرگ آن ها هنوز هم بر قلب مردمان این دیار سنگینی می کند. آن ها تصمیم گرفتند برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره سربازهای از دست رفته در جنگ ها یادواره ای بسازند تا با این کار کمی قدردان فداکاری این افراد باشد و این یادواری چیزی نیست جز دروازه هند.

یادبود سربازان

دروازه هند امروزه یادبودی است از ۸۲۰۰۰ سربازی که در سال ۱۹۱۴ میلادی (جنگ جهانی اول) کشته شدند. آن ها سعی کرده بودند تا از وطن شان در مقابل ارتش کشورهای فرانسه، فنلاند، شرق آفریقا، ایران، انگلیس، افغانستان و … حفاظت کنند.

درست است که هند در جنگ های جهانی خسارت های زیادی را متحمل شد اما دروازه هند به گونه ای ساخته شده که نماد پیروزی و افتخار این کشور باشد. این سازه ۴۲ متر ارتفاع و ۹.۱ متر عرض دارد و در سال ۱۹۳۱ میلادی توسط معماری مشهور به نام سر ادوین لوتینز (Sir Edwin Lutyens) ساخته شد.

در ابتدا قرار بود دوازه هند تنها یادآور سربازان از دست رفته در جنگ جهانی اول باشد اما امروزه نمادی از فداکاری های همه سربازان و نظامیان هندی در طول تاریخ این کشور است و اهمیت معنوی زیادی برای هندی ها دارد. 

اگر به بلوار راجپات (Rajpath) در دهلی نو بروید با میدان بزرگی مواجه خواهید شد که در میانه ی آن سازه دروازه هند ساخته شده است، این میدان شش ضلعی چیزی حدود ۳۰۶۰۰۰ متر مربع مساحت و ۶۲۵ متر قطر دارد و حتا از دوردست ها دیده می شود.

جنس دروازه های هند

در بنای فوق العاده دروازه هند از گرانیت، ماسه قرمز و مرمر استفاده شده است به همین خاطر به رنگ قرمز کمرنگ دیده می شود. طراح این دروازه تلاش کرده که به دور از اعتقادات مذهبی یا احزاب مختلف، بنا را طراحی کند که مورد توجه و احترام همه قشرهای جامعه با هر دیدگاهی باشد، به همین دلیل از سبک معماری آزاد استفاده کرد. اگر به تصاویر نگاه کنید به وضوح مشخص است که در ساخت دروازه هند از طاق پیروزی پاریس (Arc de Triomphe) الهام گرفته شده و یا به عبارتی از آن الگوبرداری کرده اند، طاق پیروزی هم برای زنده نگه داشتن یاد سربازانی ساخته شده که در دوارن امپراتوری ناپلئون جان خود را از دست دادند. البته این دروازه از طاق فرانسه بزرگ تر و دیدنی تر است.

سنگ های قرمز

در ساخت قسمت پایه دروازه با دقت فراوان از سنگ های قرمز رنگ استفاده کرده اند و به همین دلیل شما این قسمت از سازه را به رنگ قرمز می بینید. برای زیباتر شدن پایه از هنر ریخته‌گری استفاده نمودند. قسمت بالایی دروازه قوس مانند است که حس ابهت بیشتری را به بیننده القا کند، بر فراز این قوس کلمه ایندیا (INDIA) یا هند حکاکی شده و زیر این نام کتیبه هایی وجود دارد که افتخارات هند و نام بزرگان نظامی را نشان می دهند. در دروازه هند تقارن نقش مهمی نداشته و حتی سعی شده که سازه به صورت نامتقارن ساخته شود. مهم ترین بخش دروازه هند گنبد آن است که به صورت کم عمق بنا شده و برای زیباسازی آن از سنگ های رنگی برای تزئین استفاده کرده اند.

قسمت های مختلف دروازه هند 

  1. فضای سبز اطراف دروازه
  2. یادبود عمار جوان جوتی | Amar Jawan Jyoti
  3. سایبان
  4. مجسمه جرج پنجم
  5. کتیبه ها

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک