پارک استقلال عشق آباد

پارک استقلال عشق آباد

شرح

پارک استقلال عشق آباد

ترکمنستان، کشوری که پیشینه اش تنها به یک چهارم قرن می رسد و برای ده ها سال عضوی کوچک از اتحاد جماهیر شوروی به حساب می آمد و سالیان درازی را زیر طوق ژوزف استالین (رهبر و سیاست‌مدار کمونیست شوروی) و رویای دموکراسی او کمر خم کرده بود، تنها مدت زمانی کوتاه است که طعم استقلال را به زیر زبانش مزه مزه می کند. اگرچه داستان استالین و خونخواهی های شوروی برای ترکمن ها به پایان رسیده اما سیاستمدارانی تازه با آرزوهایی خودخواهانه تر از گذشته بر منسب قدرت این سرزمین نشسته اند. در ادامه این مقاله به جاذبه های گردشگری ترکمنستان از جمله پارک استقلال عشق آباد میپردازیم.

جاذبه های ترکمنستان

اما امروز نمی خواهیم از سیاست خسته کننده ی کشورها و آرزو های بی پایان دولتمردانشان سخن به میان آوریم بلکه می خواهیم سفری کوتاه به یکی از جاذبه های ترکمنستان داشته باشیم و زیبایی هایش را از نظر بگذرانیم. عشق‌ آباد یا اشک آباد، پایتخت کشور ترکمنستان، شهری در پایه کوه کوپه داغ در بیابان قره قوم است که به‌ عنوان پایتخت سیاسی ترکمنستان هم شناخته می‌شود.

تاریخچه شهر عشق آباد

قدمت این شهر قدیمی به دوران اشکانیان باز می گردد و گفته می شود در گذشته ها این شهر نامش اشک آباد بوده م نام اشک از اولین پادشاه اشکانیان گرفته شده است. عشق‌ آباد در گذشته‌ای نه‌ چندان دور یک روستای کوچک در مسیر راه ابریشم بود و سال‌ها بعد به پایتخت ترکمنستان تبدیل شد. از اصلی ترین جاذبه های دیدنی عشق آباد، ساختمان هایی با معماری زیبا هستند کـه مـی توان حضور گردشگر را بـه دلیل وجود چنین بناهایی دانست.

در جای جای شـهر مجسمـه های زیبا و سنتی مـی بینید کـه سعی بر نمایش هویت ملی این شـهر و کشور دارند. این شهر در سال 2013 به‌ عنوان دارنده بیشترین ساختمان‌های سفید مرمرین در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد. این شهر هم اکنون یکی از مهمترین شهرهای ترکمنستات محسوب می شود و با اینکه قوانین سختگیرانه ای در آن در وجود دارد سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از آن به این شهر سفر می کنند.

محبوب ترین جاذبه های گردشگری عشق آباد – پارک استقلال عشق آباد

از جاذبه های گردشگری عشق آباد ، پایتخت کشور ترکمنستان را می‌توان به آثار تاریخی، فرهنگی، مذهبی، طبیعی و … تقیسم بندی کرد. هر ساله عشق آباد میزبان گردشگران زیادی است. یکی از جاذبه های عشق آباد ، پارک استقلال میباشد. پارک استقلال تجسمی از روح ترکمنستان مدرن به شمار می‌رود. استقلال یکی از بناهایی است در شهر عشق آباد که مردم ترکمنستان با افتخار از آن یاد می کنند.

این بنا برای گرامیداشت استقلال ترکمنستان از شوروی سابق که در سال 1991 اتفاق افتاده، ساخته شد و تقریبا هر گوشه آن یادآور این قضیه می باشد. بنای استقلال از 27 مجسمه قهرمانان ملی و سازه طلایی 27 متری ساخته شده است که یادآور روز استقلال ترکمنستان است. با مساحتی معادل 140 هکتار، پارک استقلال در حوالی جنوبی شهر قرار گرفته است. انبوهی از گل‌ها، پله‌ها و سکوهای مرمری و نیمکت‌های دنج و راحت از ویژگی‌‌های پارک محسوب می‌شوند. از مهم‌ترین دیدنی‌های پارک استقلال، می‌توان به بنای یادبود استقلال و بنایی هرمی شکل و پنتاگون‌ مانند اشاره کرد که به یک مرکز خرید تعلق دارد. رییس جمهوری کشورمان در جریان سفر خود به ترکمنستان یک اصله نهال به نشانه صلح و دوستی در پارک استقلال عشق‌ آباد غرس کرد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک