آرامگاه امامزاده یحیی تهران

آرامگاه امامزاده یحیی تهران

شرح

«ابوالقاسم عزالدین یحیی» و «امام‌زاده محمد» با ۱۵ واسطه به امام چهارم حضرت سجاد(ع) می‌رسند. به عقیده برخی همانطور که در کتاب «شریف رضی» مطرح شده است، حضرت یحیی از فرزندان امام سجاد(ع) است، ولی بر روی صندوق قبر بقعه، نام یحیی بن زید، فرزند امام حسن مجتبی(ع) آمده است. امامزاده یحیی از بزرگ‌ترین علمای شیعه زمان خود و از«نقبا»ی شهرهای قم، ری و آمل بوده است. در ادامه این مقاله ویژگیهای آرامگاه امامزاده یحیی تهران را مورد بررسی قرار میدهیم.

شیخ «منتخب الدین»

شیخ «منتخب الدین» از بزرگان عصر خود بوده در کتاب خود به سیدعزالدین گفته که او از نقیب طالبیین فضایل عراق است. همچنین جمعی از مشاهیر و مراجع تهران، کاشان و عراق از جمله «علامه نقیب سید ابولحسن المطهر»، «محمد الشریف»، «الحسین الکوکبی»، «السید علاء الدین»، «السید شرف الدین محمد»، « السید زین الدین مطهر»، از احفاد وی بوده‌اند.

همسر آرامگاه امامزاده یحیی تهران

همسر امامزاده یحیی دختر عمه سلطان‌ سنجر بن ملک شاه، پادشاه مقتدر سلجوقی بود که مورد تکریم پادشاه وقت «طغرل بیک سلجوقی» قرار می‌گرفت؛ تا زمانی که سلطان محمد خوارزمشاه بعد از جنگی که با طغرل بیک داشت او را کشت و امامزاده یحیی را مظلومانه به شهادت رساند. مردم برای حفاظت از قبر او مسجدی ساختند و در ساعاتی که مردم نبودند خادم مسجد از آن‌جا محافظت می‌کرد؛ بنابراین امکان نبش قبر توسط سپاه خوارزمشاه از بین رفت. قبر دیگری که در امامزاده موجود است، متعلق به امام‌زاده «محمد» است که به گفته شریف رازی برادر امامزاده یحیی است و در سال 592 هجری قمری به دست علاءالدین تکش خوارزمشاه به شهادت رسید.

آرامگاه امامزاده یحیی تهران یکی از زیارتگاه‌های دنج

یکی از زیارتگاه‌های دنج که می‌توان ساعتی را به‌دور از هیاهو و شلوغی شهر تهران، با آرامش به راز و نیاز پرداخت و کمی از غوغای اندیشه‌های مادی جدا شد و رایحه ملکوتی را استشمام کرد، آرام‌گاه امام‌زاده یحیی است. امامزاده یحیی واقع در محله عودلاجان تهران قدیم است که از شمال به خیابان امیرکبیر، شرق به خیابان ری، جنوب به خیابان 15 خرداد و از غرب به خیابان شهید مصطفی خمینی می‌رسد. بنای آرامگاه امام‌ زاده یحیی به حدود 800 سال پیش و به زمان خوارزمشاهیان می‌رسد.

موقعیت جغرافیایی و معماری زیارتگاه

مساحت بنا حدود 1500 متر مربع است. گنبد کاشی‌کاری شده فیروزی رنگ و مخروطی‌ شکل آن در اثر گذر زمان از بین رفته بود که در طی سال‌های 1352 هجری شمسی ترمیم شده است. آن‌طور که بر روی در قدیمی بقعه در دو کتیبه کوچک به خط ثلث نوشته‌اند، بنای قدیمی در زمان مغولان ساخته شده. در زمان قاجاریه نمای خشتی برج تغییر و ایوان‌، اتاق‌ها و سایر متعلقات به آن اضافه شد و به مرور سایر تزیینات مثل آینه‌ کاری‌، کاشی و معرق‌، مسجد و موزه و کتابخانه بقعه به بنایی اصیل با کاربردی امروزی تبدیل شده است.

صندوق منبت‌ کاری

صندوق منبت‌ کاری شده عتیقه داخل امامزاده یحیی آن‌ طور که در کتیبه به آن اشاره شده به دستور «ملک‌شاه غازی » و در سال 895 (ه. ق.) توسط دو برادر به نام‌های استاد حسین و استاد محمد لواسانی ساخته شده‌ است. کهن‌ سال‌ ترین چنار زنده تهران با قدمت 900 ساله در جوار صحن مخصوص بانوان امام‌ زاده یحیی با قطر هفت متر قرار دارد تعداد این چنارها سه عدد بوده که یکی در خیابان بوده و مزاحم رفت‌ و آمد و شهرداری آن را بریده و دیگری هم خشک‌ شده است درخت باقی‌مانده با شماره یک و در سال 1330 در فهرست وزارت فرهنگ و اداره باستان‌شناسی به ثبت رسیده است.  

محله امامزاده یحیی آن قدر دیدنی دارد که برای دیدن همه آن ها تقریبا باید یک نصف روز وقت بگذارید. در سال‌های اخیر فعالیت‌های عمرانی بسیاری در بقعه امامزاده یحیی انجام پذیرفته که ضمن حفظ و نگهداری آثار گذشته، فضای اطراف حرم توسعه یافته‌ ست.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک