هاید پارک لندن

آشنایی با هاید پارک لندن

شرح

هاید پارک لندن

«هاید پارک» (Hyde Park) ، پارک اصلی فهرست‌ شده در لندن است و بزرگ‌ترین پارک سلطنتی این شهر به شمار می‌رود. این پارک به 3 پارک سلطنتی دیگر لندن متصل می‌باشد که از ورودی کاخ کنزینگتون تا کاخ باکینگهام  یک زنجیره را تشکیل می‌دهند. «هنری هشتم» در سال 1536، این پارک را از کلیسای وست مینستر تحویل گرفت و مدت‌ها از آن به عنوان زمین شکار استفاده می‌کرد. در نهایت هاید پارک را در سال 1637 بر روی عموم مردم باز گذاشتند که خیلی سریع به یکی از پارک‌های معروف و محبوب در میان مردم تبدیل شد و در طول تاریخ، چندین مجسمه و فواره نیز به آن اضافه کردند که باعث جذابیت بیشتر و تنوع تفریحات آن شده است.

جاذبه های دیدنی هاید پارک

 هاید پارک، بزرگ‌ترین پارک سلطنتی در لندن به حساب می‌آید و می‌توانید علاوه بر استفاده از امکانات ورزشی آن، از بخش‌‌های مختلفی از جمله فواره‌ها، مجسمه‌ها و باغچه‌های آن نیز دیدن کنید. در قرن 18 میلادی و طبق دستور «ملکه کارولین»، به این پارک رسیدگی بیشتری کردند و چندین دوئل نیز در آن برگزار شد. آزادی بیان و تظاهرات از قرن 19 میلادی تا به امروز، 2 جزو جدایی‌ناپذیر این پارک به حساب می‌آیند؛ تا جایی که یک ناحیه‌ی مخصوص در هاید پارک را به گفتگوی آزاد اختصاص داده‌اند که با نام «اسپیکرز کورنر» (Speaker’s Corner) شناخته می‌شود. همچنین بعضی از کنسرت‌های گروه‌های بزرگ موسیقی راک از جمله پینک فلوید، رولینگ استونز و کوئین نیز در قرن بیستم در این پارک برگزار و با استقبال بی‌نظیر مردم روبرو شد.

 ابتدا هاید پارک و «باغ‌های کنزینگتون» (Kensington Gardens) به هم متصل بودند؛ اما آن‌ها را به دستور ملکه کارولین توسط دریاچه‌ای مصنوعی به نام «سِرپنتاین» (The Serpentine) جدا کردند. البته باغ‌های کنزینگتون، نزدیک غروب بسته می‌شود؛ اما پارک هاید در تمام طول سال از 5 صبح تا نیمه شب باز می‌مانَد. نام «هاید» ریشه‌ای آنگلوساکسونی دارد و در آن زمان واحد اندازه‌گیری در انگلیس محسوب می‌شده است. بخش‌های مختلفی را برای سرگرم کردن بازدیدکنندگان در این پارک به وجود آورده‌اند.

برای مثال می‌توانید شنای غازها و پرندگان دیگر را در دریاچه‌ی سرپنتاین تماشا کنید و برای تجدید قوا نیز سری به «کافه سرپنتاین» (Serpentine Café) در همان نزدیکی بزنید که محیطی آرامش‌بخش دارد و به تازگی آن را بازسازی کرده‌اند. 

باغ گل رز

«باغ گل رز» (Rose Garden) در بخش جنوب شرقی پارک هاید قرار گرفته و بهترین زمان برای بازدید از آن در اوایل تابستان است. 2 فواره در این قسمت قرار دارد و بخش دایره شکل مرکزی آن که با پرچینی از گیاهان سرخدار محصور شده، شبیه به دهانه‌ی یک شیپور است و باغچه‌های گل نیز در حکم نُت‌های موسیقی هستند که از آن بیرون آمده‌اند. درمجموع، فواره‌ها و مجسمه‌های متعددی را در پارک هاید ایجاد کرده‌اند که از این میان می‌توان به مجسمه‌ی «سِرِنیتی» (Serenity) اشاره کرد که در جنوب دریاچه‌ی سرپنتاین و نزدیک «فواره‌ی یادبود پرنسس دایانا» (Diana, Princess of Wales Memorial Fountain) واقع شده و برای طراحی آن از الهه‌ی طبیعت در مصر کمک گرفته‌اند.

مجسمه های پارک

«مجسمه‌ی آشیل» (Statue of Achilles)، اولین مجسمه‌ای بود که آن را در هاید پارک و کنار «دروازه‌ی ملکه الیزابت» نصب کردند. «فواره‌ی شوق زندگی» (Joy of Life Fountain) از 2 مجسمه‌ی برنز اصلی تشکیل می‌شود که دست یکدیگر را گرفته و بالای فواره درحال رقصیدن هستند و مجسمه‌ی 4 کودک نیز آن‌ها را احاطه کرده‌اند. همچنین «درخت اصلاح‌طلبان» (The Reformers’ Tree)، قبلاً درخت بلوطی بوده که محل گردهمایی گروهی معترض و خواهان حق رأی برای تمام افراد به بلوغ رسیده محسوب می‌شد. در یکی از این اعتراض‌ها، آن‌ها این درخت را آتش زدند. امروزه در محل به جامانده از آن، موزاییک‌های سیاه و سفیدی قرار داده‌ و طرح یک درخت را بر روی آن طراحی کرده‌اند.

«یادبود هفتم ژوئیه» (7 July Memorial) نیز به سال 2005 و بمب‌گذاری‌های تروریست‌ها در لندن اشاره دارد که طی آن، 52 تن از شهروندان عادی کشته شدند و 52 ستون به عنوان نمادی از این افراد در این بخش از هاید پارک ایجاد شده است. بازدیدکنندگان می‌توانند در فصل بهار و تابستان، به قایق‌سواری در دریاچه‌ی سرپنتاین بپردازند و در استخر نزدیک آن شنا کنند. راهتان را ادامه دهید تا به کاخ کنزینگتون برسید؛ یعنی همان جایی که پرنسس دایانا و بعضی دیگر از خاندان سلطنتی انگلستان در آن زندگی کرده‌اند. «گالری‎های هنری سرپنتاین» (Serpentine Galleries) نیز در باغ‌های کنزینگتون واقع شده و بعد از بازدید از آن می‌توانید به سمت ناحیه‌ی «ناتینگ هیل» (Notting Hill) بروید یا برگردید و سایر قسمت‌های هاید پارک را کشف کنید.

بخش ورزشی پارک

بخش ورزشی پارک، امکانات مختلفی را از جمله بازی تنیس، پینگ پونگ، دوچرخه سواری، اسب سواری و فوتبال «تاچ راگبی» برای بازدیدکنندگان تدارک دیده است. علاوه بر آن، کنسرت‌ها و ‌مراسم گوناگونی به مناسبت‌های مختلف از جمله جشن کریسمس «وینتر واندرلند» (Hyde Park Winter Wonderland) در این پارک برگزار می‌شود که بهتر است از قبل برنامه‌های آن را چک کنید تا این موقعیت مناسب را از دست ندهید.

موقعیت هتل

کشور: انگلستان
شهر: لندن

دیدنی‌های نزدیک