کوهستان هونگ‌شان

کوهستان هونگ‌شان

شرح

کوهستان هونگ‌شان چین

کوهستان هونگ‌شان یا کوه زرد یکی از رشته کوه های چین در جنوب استان آنهویی در شرق این کشور است. گیاهان در دامنه کمتر از 1،100 متر (3600 فوت)  و درختان در ارتفاع 1800 متر (5900 فوت) این کوه رشد می کنند.

این منطقه دارای یکی از بهترین مناظر طبیعی، غروب آفتاب، قله های زیبا و خاص، درختان کاج ، چشمه های آب گرم، برف زمستانی و ابرهای زیبا است. بر همین اساس این کوهستان همواره موضوع نقاشان، ادبیات سنتی چینی و همچنین عکاسی مدرن بوده است. این کوهستان در  فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده و یکی از مهمترین مقصد گردشگری چین است.

توصیف فیزیکی

این رشته کوه ها دارای قلل متعددی هستند که بلندترین آنها حدود 1000 متر(3250فوت) ارتفاع دارد. سه تا از بلندترین قلل آن قله لوتوس (Lianhua Feng, 1,864 m)، قله برایت(Guangming Ding, 1,840 m) و قله کلیستیال(Tiandu Feng, literally Capital of Heaven Peak, 1,829 m) است.

سایت میراث جهانی یک منطقه مرکزی با وسعت  154 کیلومتر مربع که یک منطقه حایل با 142 کیلومتر مربع را پوشش می دهد.این کوهستان در دوره مزوزوئیک یعنی تقریبا 100 میلیون سال پیش تشکیل شده اند، زمانی که یک دریا باستان نیز در این منطقه بوده و بعد از بین رفته است. بعدها، در دوره کواترنری، چشم انداز این منطقه به دلیل تاثیر یخچال های طبیعی شکل گرفت.

پوشش گیاهی کوهستان هونگ‌شان

پوشش گیاهی منطقه در هر ارتفاعی متفاوت است. پوشش گیاهی این کوهستان تا ارتفاع 1100 متری پوشیده از جنگل های مسیک است. از ارتفاع 1100 متر به بالا(تا ارتفاع 1800 متر)  با جنگل های برگ ریز پوشیده شده و بالاتر از آن نیز پوشش گیاهی مناطق آلپی است.

بر همین اساس این منطقه به دلیل تنوع گیاهان و حیوانات وحشی، محل تحقیقات علمی است. در اواخر قرن بیستم، زمین شناسی و پوشش گیاهی هوانگسان موضوع تحقیقات متعدد توسط دانشمندان چینی و خارجی بوده و هنوز هم موضوع پژوهش ها است. به عنوان مثال، در اواخر قرن بیستم یک تیم محققان از این منطقه برای مطالعات میدانی از اقوام تبت، یک گونه محلی میمون ها بازدید کردند.

آثار هنری کوهستان هونگ‌شان

اما شهرت این کوهستان به دلیل مسائل زیست محیطی، پوشش گیاهی و … نیست بلکه به دلیل وجود آثار تاریخی و هنری در آن است. این کوهستان همواره الهام بخش شعرای چینی از جمله لی پو (لی بای یا لی‌پو شاعر چینی بود که از سال ۷۰۱ تا ۷۶۲ میلادی می‌زیست. او عضو گروه هشت جاودانه جام شراب بود که بیش از ۲۳۰۰ شاعر در آن عضو بودند؛ آثار شعری او و دوستش دوفو در مجموعه‌هایی گرد هم آمده‌اند؛ این اشعار عموماً در بیش از ۱۲۰۰ سال پیش نوشته شده‌اند. لی‌پو یکی از دو شاعر بزرگ تاریخ ادبیات چین به شمار می‌رود.

امروزه بیش از ۱۰۰۰ شعر از اشعار او باقی‌مانده اند. ) بوده است. علاوه بر شعرا هنرمندان و نقاشان بخصوص نقاشی های جوهری و اخیرا عکاس ها نیز از این کوه بعنوان الگو استفاده می کردند. هنر هفتم نیز از این کوه بی بهره نبوده مثلا جیمز کامرون، کارگردان صاحب نام  هالیوود در سال 2009 فیلم آواتار (یک فیلم علمی-تخیلی سه‌بعدی است) با الهام از چشم اندازهای این کوهستان ساخته است. در چین نیز مجموعه کارتونی Stitch & Ai که در آن Disney’s Lilo & Stitch حضور داشتند در این کوهستان تهیه شده است.

جاذبه گردشگری کوهستان هونگ‌شان

حداقل 140 بخش از این کوهستان برای گردشگران آزاد است بر همین اساس این کوهستان همواره یکی از جاذبه های ثبت شده بین اللملی برای بازدید گردشگران است.بعنوان مثال در سال 2007 بیش از 1.5 میلیون توریست از این کوهستان بازدید کرده اند.

شهر هونگ‌شان پیش از این نامش تونیکس بوده است ولی در سال 1987 برای هماهنگی با این کوهستان نامش را عوض کرده است.از سال 1990، بیش از 50 کیلومتر راه پیاده روی وجود دارد که دسترسی به نقاط دیدنی برای بازدیدکنندگان و کارکنان امکانات فراهم می کند.  امروزه نیز نفربرهای کابلی وجود دارند که گردشگران می توانند با استفاده از آنها مستقیم از پایه به یکی از قله ها بروند.در سراسر منطقه هتل ها و خانه های مهمان وجود دارد که بازدیدکنندگان می توانند در آنها حتی اقامت شبانه داشته باشند و از طلوع و غروب خورشید لذت ببرند.

موقعیت هتل

کشور: چین
شهر: پکن

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک