تنگ بوچیر هرمزگان

تنگ بوچیر هرمزگان

شرح

استان هرمزگان یکی از استان های بسیار دیدنی و جذاب جنوب ایران زمین می باشد که در شمال تنگه هرمز قرار دارد. این استان با کرمان ، فارس، بوشهر، سیستان و بلوچستان و آب های گرم خلیج فارس و عمان در ارتباط است. هرمزگان به معنای سرزمین خداوند است. استان هرمزگان روستاها، جزایر و مناظر طبیعی بسیار زیبایی را در برگرفته که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. یکی از این مناطق روستای بوچیر و تنگ بوچیر  است که منطقه ای بکر، دست نخورده و بسیار زیبا در شرق شهرستان پارسیان یا گاوبَندی (یکی از شهرستان‌های استان هرمزگان واقع در جنوب ایران) است.

شهرستان پارسیان

شهرستان پارسیان تا چند سال پیش یکی از بخش‌های شهرستان بندر لنگه بوده که بعداً به سطح شهرستان رسید. فاصله اش تا بندر لنگه 220 کیلومتر است. تنگ بوچیر در دل کوه قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از آب گذشت. این دره معروف به چله بوچیر می باشد. عمق آب در جاهای مختلف فرق دارد. در برخی موارد افراد باید شنا کنند؛ و بعضی قسمت ها نیاز به طناب است. آب تنگه پر از ماهی های دکتر فیش می باشد. دمای آب بین 10 تا 20 درجه ی سانتی گراد می باشد که در کل سال ثابت می ماند. ابتدای ورود آب گرم و کم کم سرد می شود.

مساحت تنگ بوچیر

طول کل تنگ بوچیر 1000 متر می باشد؛ که مجموعه ای از تصاویر زیبا را می توان در آن جا مشاهده نمود. هر ساله گردشگران زیادی از تنگ بوچیر دیدن می کنند؛ و از طبیعت زیبای آن لذت می برند. جذابیت و هیجان زیاد این منطقه به دلیل عبور از جاهای مختلفی می باشد که لازم است افراد یا شنا بلد باشند یا جلیقه نجات همراه شان بیاورند. دسترسی به تنگ بوچیر از شهر پارسیان استان هرمزگان، روستای بوچیر و جاده خاکی به طول 5 کیلومتر امکان پذیر می باشد و بعد از آن به آبی می رسید که 800 متر عمق دارد و برای شنا مناسب است؛ و تا انتهای دهانه 1000 متر فاصله است. تنگه بصورت شکافی در کوه است و برای ورود به آن باید به آب بزنید و از میان تنگه عبور کنید.

منبع تامین کننده آب تنگه 

منبع تامین کننده آب این دره، چشمه ای است که در انتهای تنگه قرار دارد. عمق آب در بعضی قسمت ها زیاد می شود از این رو برای عبور باید به فنون شنا آشنایی داشته باشید. همچنین در قسمتی از تنگه برای صعود و فرود نیازمند طناب خواهید بود. در انتهای تنگه آبگیر چشمه قرار دارد که عمق آن در حدود 35 متر است. از روستای بوچیرتا تنگه 20 دقیقه باید جاده خاکی را پیمود و خود را به ابتدای جاده رساند. برای بازدید از این محل بسیار زیبا به یک راهنمای محلی حرفه ای نیاز می باشد؛ و بدانید هر چقدر هم این مکان زیبا باشد اما ارزش این را ندارد که جانتان را به خطر بیندازید. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک