جشنواره ارواح هنگ کنگ

آشنایی با جشنواره ارواح هنگ کنگ

شرح

جشنواره ارواح هنگ کنگ

عید ارواح یا عید ارواح گرسنه یا یو لان عیدی سنتی در چین است که توسط چینی‌های بسیاری کشورها جشن گرفته می‌شود. عیدهای مشابهی در این زمان در دیگر سرزمین‌های بوداگرایی مانند تایوان ، ژاپن، سنگاپور، مالزی، ویتنام وجود دارد. این جشنواره به جشن هالووین آمریکایی شباهت دارد که هر سال برگزار می شود. مردم در هنگ کنگ در شکل مدرن و جدید جشنواره موسوم به روح گرسنه شرکت کردند، جشنی سنتی که در برخی از کشورهای آسیایی به مناسبت روزهایی که گفته می شود ارواح سرگردان در آن دوباره به زندگی بر می گردند، برگزار می شود.

چگونگی برگزاری این جشنواره

در هنگ کنگ مسابقه به دام انداختن ارواح برگزار می شود که در آن سنت و رقابت را به شکلی ورزشی با یکدیگر ترکیب کرده است. در این مسابقه یک تیم بسته های کوچک برنج را از روی یک سکو به هوا می اندازد و اعضای تیم دیگر باید با سبدهایی که بالای چوب بلند بسته شده است، بسته های برنج را در هوا بگیرند. در این مسابقه هر تیم پنج عضو دارد و به نوبت کار پرتاب و گرفتن برنج را انجام می دهند. تیم برنده تیمی است که بتواند بیشترین بسته برنج را در هوا بگیرد.

ریشه این سنت این باور چینی است که در فصلی خاص که هفتمین ماه از سال قمری می شود، دروازه های جهنم باز می شود و ارواح سرگردان می توانند به مدت یک ماه در زمین بگردند. این مراسم طبق تقویم میلادی معمولا حوالی ماه اوت است. در قرنهای گذشته، آنهایی که می توانستند، پیشکشهایی برای ارواح در بیرون خانه هایشان قرار می دادند و افراد فقیر و بی خانمان برای برداشتن آنها با یکدیگر رقابت می کردند. سازمان دهندگان مسابقات امسال به دام انداختن ارواح با الهام گرفتن از این سنت، شکلی مدرن از این مراسم را در قالب مسابقه در پارک ویکتوریای هنگ کنگ برگزار کردند.

قابل ذکر است بخش بزرگی از جمعیت هنگ کنگ در دهه های گذشته از جنوب چین به هنگ کنگ آمده اند و هنوز جشنواره ارواح گرسنه را برگزار می کنند. مردم چین براین باورند که در این روز، درهای بهشت و جهنم به روی زمین باز است و ارواح در سراسر شهر سرگردان هستند. در نتیجه مردم با سوزاندن عود و ساختن آدمک‌هایی شبیه به پادشاه ارواح، به تجلیل و بزرگداشت مردگان می‌پردازند.

باورهای مردمی درباره این جشنواره

بر اساس باوری مرسوم، ارواح مردگان روی زمین پرسه می زنند و اگر به آنها بی اعتنایی شود، بدجنس و موذی می شوند و مردم را به تهیه تمام انواع غذاها مجبور می کنند. با شرکت در این رویداد متوجه بوی سوختن بخور خوشبو در فضا و انواع غذاهایی که بیرون در خیابان ها گذاشته شده اند، می شوید؛ همه این کارها در طول زمانی که مردم محلی آن را “ماه ارواح” می نامند، برای جلب رضایت ارواح درگذشتگان صورت می گیرد. از پوشیدن لباس های به رنگ قرمز یا آغاز کارها و ابتکارات جدید در این مدت پرهیز کنید، چون باور بر این است که بدشانسی می آورد.

در طول برگزاری این رویداد، خیمه های بزرگی در دشت های باز برافراشته می شود تا میزبان ضیافت های شام و اجرای نمایش هایی همچون اپراهای چینی، کمدی های استندآپ، و رقص باشند. در این رویداد، ظروف بزرگی در اختیار معتقدین به این آداب و رسوم قرار می گیرد تا بنا بر این باور که در زندگی پس از مرگ، سعادتمند می شوند، پول های خود را در آنها بسوزانند. جشنواره روح گرسنه یک رویداد است و عید ارواح در پانزدهمین روز ماه هفتم سال اتفاق می‌افتد به همین دلیل در فرهنگ چین، ماه هفتم ماه ارواح نامگذاری شده‌است. همواره گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای حضور در این جشنواره به چین سفر می‌کنند.

موقعیت هتل

کشور: چین

دیدنی‌های نزدیک