فستیوال رنگ هند

آشنایی با فستیوال رنگ هند

شرح

فستیوال رنگ هند

هند کشوری زیبا با فرهنگ و سنت هایی متنوع است که برخی از آنها جز قدیمی ترین ها در تاریخ بشر هستند. همه ساله در آغاز فصل بهار براساس تقویم هندی ، یکی از بزرگترین جشنهای سنتی هند به نام هولی یا فستیوال رنگ برگزار می گردد. این مراسم رنگ پاشی ، نشانه شادی مردم هند به ادامه زندگی و در واقع خرسندی از پیروزی نیکی ها بر بدیهاست. فستیوال هولی با برپایی آتش‌های بزرگ آغاز می‌شود که مردم گرد آن جمع شده و سوختن پیکره‌ی هولیکا را تماشا می‌کنند. دعاها و تشریفات مذهبی به امید نابودی شیطان همانطور که هولیکا در آتش سوخت، در کنار آن نیز برگزار می‌گردد. روز بعدی روزی است که تفریح واقعی شروع می‌شود؛ مردم به خیابان‌ها آمده و پودرهای رنگی به سر و صورت هر کسی که ببینند می‌پاشند.

نام گزاری جشن

معنی کلمه ی هولی در زبان هندی، “سوختن” است و در اصل جشن هولی دلالت بر پیروزی خوبی بر بدی دارد و در اکثر مناطق هند، در دو روز و با نام های “هولی” و “دولتی” یا به زبانی ساده تر، “هولی کوچک” و “هولی بزرگ” برگزار می شود که معمولا پس از انجام عبادت و گذاشتن نشان بر مجسمه ی کریشنا و رادا، مردم با پودرهای رنگی یا بالن های پر از مایعات رنگی که به “گولال” و “آبیر” معروفند، به هم رنگ می پاشند. در حقیقت این جشنواره را می توان جشنواره ی تابناک و درخشان نامید، چرا که رنگهای روشن و متنوعی در آن استفاده می شود٬ هندی ها معتقدند رنگهای روشن زندگی بخش، نیروزا و نشاط آوراست.

نکات جالب فستیوال رنگ هند

بنابر برخی از روایات این جشن در ابتدا به خاطر حاصلخیزی زمین برگزار می شده است، از طرف دیگر این جشن به یمن عشق فناناپذیر کریشنا و رادا هم برپا می شده علاوه برپاشیدن رنگ و آب به همدیگر، جشن هولی شامل رقص و آواز نیز می باشد و آتش بازی های بزرگ در هر کوچه و خیابانی برگزار می شود با این باور که آتش فضا را از وجود روح های شیطانی پاک می کند و نشانی بر سوزاندن “هولیکا”ی شریر و نابکار(دشمن کریشنا و رادا) بوده است و نام هولی برگرفته از این رسم است.

پودرهای رنگی که در این جشن از آن استفاده می شود از گیاهانی مانند گیاه نیم، کومکوم، هالدی و غیره تهیه شده اند. همچنین بعضی از این رنگها از گیاهانی که در فصل بهار شکوفه می دهند مانند گلهای درخت شعله جنگل تهیه شده اند، از اینرو هندی ها اعتقاد دارند، این پودرها به دلیل خاصیت درمانی و طبیعی بودن از بروز بیماریهای شایع ناشی از تغییرات آب و هوا در فصل بهار مانند سرما خوردگی جلوگیری می نمایند و بعضا این بیماریها را درمان می کنند.

رنگ، سروصدا٬ رقص٬ آواز و پذیرایی هولی یک معنا را می رسانند: همراهی، اتحاد، برابری و شادی! در باور هندوها هیچ جشن دیگری را نمی توان یافت که درس دینی و مذهبی را همراه هماهنگی اجتماعی چنین ساده بیاموزد. این جشن برای هندو ها بسیار مهم می باشد. بنابراین در کشورهایی که افراد هندو وجود داشته باشد قطعا این جشن در پایان زمستان یا آغاز بهار برگزار خواهد شد . از جمله کشور های برگزار کننده این جشن کشورهای هندوستان، پاکستان و کشورهای مجاورشان می باشد اما هند از اصلی ترین کشور های برگزار کننده این جشن تاریخی، مذهبی می باشدو سالانه گردشگران زیادی را به همین واسطه از سراسر جهان به خود جذب می کند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط