پارک ملی هاگ ولو هلند

آشنایی با پارک ملی هاگ ولو هلند

شرح

پارک ملی هاگ ولو هلند

پارک ملی پارک ملی هاگ ولو یکی از محبوب ترین جاذبه های هلند است که در ۸ کیلومتری شمال شهر آرنهم قرار دارد. این پارک با وسعت ۵۵ کیلومتر مربع بزرگ ترین حفاظت گاه طبیعی پیوسته در کشور است و به داشتن چشم اندازهای متنوع، جنگل های انبوه و تپه های شنی بلند معروف است. در این پارک دو موزه هست که در کنار طبیعت گردی امکان تماشای آثاری هنری را هم برایتان فراهم می کند. یکی از محبوب ترین جاذبه های هلند است که در ۸ کیلومتری شمال شهر آرنهم قرار دارد. این پارک با وسعت ۵۵ کیلومتر مربع بزرگ ترین حفاظت گاه طبیعی پیوسته در کشور است و به داشتن چشم اندازهای متنوع، جنگل های انبوه و تپه های شنی بلند معروف است. در این پارک دو موزه هست که در کنار طبیعت گردی امکان تماشای آثاری هنری را هم برایتان فراهم می کند.

پارک ملی هاگ ولو هلند (Hoge Veluwe National Park) در استان خلدرلاند (Gelderland) در نزدیکی شهرهای ایده، واخنینگن، آرنهم و آپلدورن قرار دارد. این پارک حدودا ۵۵ کیلومتر مربع است و از چمنزارها، تپه های شنی و جنگل ها تشکیل شده است. شاید جذاب ترین بخش این پارک تپه های شنی و منطقه ی وسیع از شنزارهایی باشد که در عصر یخ به وجود آمده اند. این پارک حفاظتگاه مهمی برای پرندگان هم هست و به خاطر همین ویژگی مقصد مناسبی برای علاقمندان به تماشای پرندگان شده است.

بزرگ ترین حفاظتگاه طبیعی کشور

پارک ملی هاگ ولو هلند در سال های ۱۹۰۹ تا ۱۹۲۳ به عنوان یک شکارگاه ساخته شد اما امروز بزرگ ترین حفاظتگاه طبیعی کشور است و حیات وحش متنوعی از گوزن ها و گرازهای وحشی را در خود جای داده است. این پارک زمانی کاملا پوشیده از درخت بود اما در قرون وسطی تعدادی از درخت هایش به خاطر زراعت و چرای گوسفندان از بین رفت. با گذشت زمان وزش توفان های شن بخش هایی از دهکده های اطراف را کاملا مدفون و بخش هایی از زمین های پارک را به زمین های بایر تبدیل کرد. در طول قرن ۱۹، درختان زیادی در پارک کاشته شد و با پر شدن چاله ها از آب باران دریاچه های شگفت انگیزی شکل گرفت.

در طول فصل بهار جمعیت حیات وحش این پارک شامل گوزن قرمز، شوکا، گراز وحشی و گوسفند وحشی است. حیواناتی مثل سمور جنگلی، روباه و گورکن هم در پارک پیدا می شوند که برای تماشای آن ها باید به بخش های مرکزی و شمال غربی پارک ملی هاگ ولو هلند بروید. با فرا رسیدن فصل زمستان گروهی از پرندگان پارک را برای مهاجرات انتخاب می کنند که تعدادی از آن ها شامل سهره جنگلی، دارکوب، زاغ کبود، کلاغ زاغی هستند. اگر برای تماشای حیات وحش به این پارک می روید بهتر است بازدید از پارک را به صبح خیلی زود و یا اواخر شب موکول کنید.

این پارک زیستگاه بیش از ۵۰۰ گونه ی گیاهی مختلف است که خیلی از آن ها نادر هستند و در میان ها آن ها قارچ ها، خزه ها و گلسنگ ها هم به چشم می خورد.

تفریحات پارک ملی هاگ ولو هلند

دوچرخه سواری

این پارک ملی هم مثل دیگر نقاط هلند با زمین های صاف و مسطح یکی از بهترین مکان ها برای دوچرخه سواری است. دوچرخه سواری در این پارک راهی عالی برای لذت بردن از چشم اندازهای اطراف و گشت و گذار است.

طبیعت گردی

اگر دوست دارید گشت و گذار در پارک ملی هاگ ولو هلند را با سرعت کمتری انجام دهید به سراغ مسیرهای پیاده روی و طبیعت گردی بروید. می توانید به راحتی این مسیرها را که ۳ تا ۸ کیلومتر هستند و در اطراف آن ها نرده های چوبی قرار دارد طی کنید. البته در پارک مسیرهای طولانی تری هم برای کوهنوردان و طبیعت گردان حرفه ای هست که بیش از ۲۰ کیلومتر طول دارند.

نکات مهم برای بازدید از پارک ملی هاگ ولو

  • در پارک رستوران ها و کافه های زیادی هست پس لازم نیست که مواد غذایی زیادی با خود به همراه داشته باشید.
  • در پارک ملی هاگ ولو هلند مکان های زیادی برای کمپینگ هست که می توانید در ازای پرداخت مبلغ کمی، از آن ها استفاده کنید.
  • اگر در اواخر شهریور تا اواخر مهر به این پارک بروید نمی توانید از مناطقی که محل رفت و آمد گوزن ها و گوسفندان است عبور کنید.
  • چیدن هر گونه گل و گیاه ممنوع است.

چگونه به پارک هاگ ولو برویم؟

پارک ملی هاگ ولو هلند در نزدیکی شهر آپلدورن (حدود ۹۰ کیلومتری آمستردام) قرار دارد، در ایستگاه قطار آپلدورن (Apeldoorn train station) اتوبوس های زیادی هست که در فواصل مشخصی از روز شما را به محل این پارک می برند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک