موزهٔ تاریخ ارمنستان

آشنایی با موزهٔ تاریخ ارمنستان

شرح

موزه تاریخ ارمنستان یکی از جاذبه های تاریخی شهر ایروان بزرگترین شهر کشور ارمنستان و پایتخت این سرزمین است. این شهر، تاریخی بس طولانی دارد و پیشینه آن به سده هفت و هشت پیش از میلاد باز می گردد. ایروان از نظر تاریخی و فرهنگی اهمیت بسزایی برای اهالی ارمنستان دارد و جاذبه های دیدنی متعددی را در خود جای داده است. متاسفانه بسیاری از بناهای تاریخی و مهم این دیار در طی جنگ های گوناگون نابود شده اند؛ اما هنوز هم گنجینه های فوق العاده ای از تاریخ و تمدن این سرزمین باقی مانده که بازدید از آن ها برای گردشگران بسیار جذاب است .

خرید بلیت لحظه آخری ارمنستان

معرفی موزه تاریخی ارمنستان

شهر زیبای ایروان در سال های اخیر توانسته تعداد زیادی از مسافران ایرانی را به خود جذب کند. یکی از دیدنی ترین مکان ها در ایروان، موزه تاریخ ارمنستان است که در طول سفرتان به این شهر باید حتما از آن دیدن کنید. در این موزه حدود 400000 شی نگهداری می شود که به راستی هر یک از آن ها جذابیت های خاص خودشان را دارند و دیدی کلی، درباره سنت های مردمان ارمنیِ این دیار به بینندگان شان القا می کنند. 

جاذبه های دیدنی موزه

موزهٔ تاریخ ارمنستان یکی از برجسته ترین و مهم ترین جاذبه های دیدنی در ایروان است که در میدان جمهوری شهر قرار دارد. این موزه در سال 1920 میلادی تاسیس شد و هم اکنون 400000 شی در آن نگهداری می شود و دولت ارمنستان از این مجموعه های نفیس، حمایت مالی می کند. می توان این مکان را به چند بخش مختلف باستان شناسی، نیوماتیک (سکه شناسی)، قوم شناسی، تاریخ مدرن و ترمیم تقسیم بندی کرد.

بازدید از همه این قسمت ها برای مراجعه کننده ها ممکن است به جز ترمیم. ٪35 از اشیای موزه مربوط به باستان شناسی، 8٪ قوم شناسی، 45٪ نیوماتیک و 12٪ نیز مربوط به اسناد کهن هستند. موزهٔ تاریخ ارمنستان از نظر علمی نیز بسیار قوی است و همه ساله پژوهش های متعددی در زمینه های آموزشی و باستان شناسی انجام می دهد و اگر به موضوعاتی چنینی علاقه مند هستید می توانید مقاله های منتشر شده توسط دست اندرکاران این موزه را مطالعه کنید. یکی از نکته های بسیار خوب درباره موزه تاریخ ارمنستان این است که در آن، هم به آداب و رسوم و هم تاریخ اهالی این سرزمین پرداخته شده است.

در این طبقه بیشتر می توانید اشیایی را به تماشا بنشینید که به سنت ها و فرهنگ ارامنه می پردازند. اینجا همیشه یک نمایشگاه فرش دایمی برپاست و ظرفیت برگزاری دو نمایشگاه موقت را هم دارد. در این نمایشگاه های موقت، در زمان های گوناگون صنایع دستی، کتاب ها و وسایلی چنینی در معرض دید عموم قرار می گیرند.

آیا ارمنستان ویزا می خواهد؟

نمایشگاه های برگزار شده در موزه

از محبوب ترین نمایشگاه هایی که تا به حال در این موزه بر پاشده می توان به نمایشگاه قرون وسطی اشاره کرد که در آن لباس هایی از قرن 17 و 18 و یک کفش چرمی متعلق به 5500 سال پیش در آن به نمایش در آمد. این کفش در ناحیه وایوتس‌جور (Vayots Dzor) در سال 2008 میلادی یافت شد و تا به امروز هم در همین موزه نگهداری می شود.

تاریخچه موزه تاریخ ارمنستان

مجلس ارمنستان در تاریخ 9 سپتامبر سال 1919 میلادی مصوبه ای تصویب کرد که در آن ساخت موزهٔ تاریخ ارمنستان آمده بود؛ در همین زمان به این مرکز لقب “موزه کتابخانه قوم و انسان شناسی” را دادند و یروند لالایان (Yervand Lalayan) نیز به عنوان اولین مدیر این موزه آغاز به کار کرد.

ساخت و ساز موزه به سرعت پیش رفت و سرانجام در 21 ماه آگوست سال 1921 میلادی درِ موزه تاریخ ارمنستان به روی بازدیدکننده ها باز شد. در سال 1935 میلادی بر اساس دستور حزب کمونیست ارمنستان، موزه تاریخ این کشور به مجموعه های جداگانه ای تقسیم و هر بخش به یک موضوع خاص اختصاص داده شد. تاسیس موزه هایی چون اخترشناسی، گالری ملی و ادبیات ارمنستان هم در راستای همین تصمیم کمونیست ها انجام گرفت.

این موزه پیشرفت روزافزون خود را مدیون حمایت های مالی دولت ارمنستان است و همین موضوع بود که باعث شد شمار اشیای این مرکز افزایش پیدا کند. میراث تاریخی و فرهنگی منحصر به فرد منطقه اورارتو، کتیبه های کهن، صنایع دستی، سرامیک های رنگارنگ، اسلحه ها و مجسمه های کوچک و بزرگی که در موزه تاریخ ارمنستان وجود دارند، حاصل تلاش های شبانه روزی دست اندرکاران این مرکز هستند و توانسته اند توجه بازدیدکننده ها را به خود جلب کنند.

گنجینه های بی همتای موزهٔ تاریخ ارمنستان

اگر کمی به تاریخ و مسایل مربوط به آن علاقه مند باشید خواهید دید که در موزهٔ تاریخ ارمنستان گنجینه هایی بی همتا وجود دارد مانند، شواهد تاریخی بسیار کهن از چگونگی حمل و نقل در قرن 14 و 15 میلادی یا سکه هایی از امپراتوری های قدرتمند گذشته. در اینجا اشیایی نیز از عصر هلنیستی گرداوری شده اند که در دنیا بی نظیرند.

می توان گفت که موزهٔ تاریخ ارمنستان از سال 1948 میلادی به شکل امروزی و با مجموعه هایی که قبل تر با آن ها آشنا شدیم در حال فعالیت است؛ اما هنوز هم مسوولان آن سعی می کنند که موزه شان را مدرن تر و به روزتر کنند.

علاقه مندان تور ارمنستان بخوانند

 

موقعیت هتل

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط