قلعه سنت هیلاریون قبرس

آشنایی با قلعه سنت هیلاریون قبرس

شرح

قلعه سنت هیلاریون قبرس | Hilarion Castle Cyprus

قلعه سنت هیلاریون در نزدیکی شهر گیرنه و در آنسوی سواحل شمالی قبرس قرار دارد و از قلعه های به جای مانده از قرن ۱۱ است. این قلعه که در ابتدا کلیسا بوده اسم خود را از فردی به اسم هیلاریون گرفته که در طول قرن چهارم پیروان زیادی داشته است. در قبرس شمالی سه قلعه هست که یکی از بهترین نمونه های به جای مانده از این قلعه ها، قلعه سنت هیلاریون است، قلعه ای که بر روی تپه های به ارتفاع ۷۳۲ متر قرار دارد و چشم اندازهای جذابی از شهر گیرنه و ساحل را به شما نشان می دهد.

تاریخچه قلعه سنت هیلاریون

طبق افسانه ها شخصی به اسم هیلاریون در قرن ۷ به کوهی که این قلعه بر روی آن قرار  دارد فرار کرد و بعدها در کنار مقبره اش  کلیسا و قلعه ساخته شد. اینکه این قلعه در چه زمانی ساخته شد دقیقا مشخص نیست اما احتمالا قدمت آن به قرن ۱۱ برمی گردد. قلعه در اوایل دودمان لوزینیان مستحکم و در سال ۱۲۲۸ کاملا برای کارهای دفاعی در نظر گرفته شد. سنت هیلاریون با دو قلعه ی مستحکم در برابر حمله دزدان دریایی از جزیره محافظت می کرد. بخش هایی از قلعه سال ها بعد توسط پادشاهانی که از آن به عنوان اقامتگاه تابستانی استفاده می کردند ساخته شد. تاریخ طولانی این قلعه حملات زیادی از هجوم عثمانی ها تا عرب ها به خود دیده است و در طول حکومت لوزینیان درگیر جنگ ۴ ساله با امپراتوری روم شد.

بخش های مختلف قلعه

قلعه سنت هیلاریون قبرس از سه بخش مختلف تشکیل شده است:

بخش پایینی

این بخش از دیواره هایی تشکیل شده که از ورودی اصلی دفاع می کنند و همچنان تا به امروز هم استفاده می شوند. بزرگ ترین بخش این قلعه، محل زندگی سربازانی بود که وظیفه ی دفاع از قلعه را بر عهده داشتند.

بخش میانی: 

در این بخش بناهایی مثل قصر پادشاهی، کلیسا، آشپزخانه و آب انبار بزرگی برای جمع آوری آب باران وجود دارد.برای وارد شدن به بخش میانی از دروازه ی لوسیگنان (Lusignan gate) می گذرید و به حیاط بزرگی می رسید که سمت شرق آن محل سکونت پادشاهان و سمت غرب آن آشپزخانه و دیگر اتاق ها است.

کلیسا که بخشی از آن خراب و بخشی بازسازی شده است در مقایسه با دیگر بخش های قلعه خیلی بزرگ است.به شما پیشنهاد می کنیم که سری به طبقه ی دوم قصر پادشاهی بزنید و از پنجره ی ملکه غرق تماشای چشم اندازهای اطراف شوید.

بخش بالایی

 این قسمت در غرب بخش میانی قرار گرفته و کافیست تا از پله ها بالا بروید تا به آن برسید. بلندترین نقطه ی قلعه در بالای قله ی کوهی به ارتفاع ۷۳۲ متر قرار دارد. در نزدیکی دروازه ی ورودی قلعه یک کافه هست که می توانید مدتی در آن استراحت کنید و یا اسنک سفارش دهید البته قیمت های این کافه کمی بالاست. از بخش پایینی و میانی این قلعه برای مقاصد اقتصادی و از بخش بالایی آن برای اسکان خانواده ی سلطنتی استفاده می شد. در زیر قلعه ی پایینی، برج «پرینس جان» بر  روی صخره ها قرار داردو کلیسا هم در بخش میانی قرار گرفته است. یکی از بخش های این قلعه آب انباری است که نقش حیاتی برای نگهداری اسب ها، گوسفندان و دیگر چارپایانی داشت که برای حمل و نقل و تهیه ی گوشت و شیر استفاده می شدند.

با عبور از خرابه های ساختمان هایی که بر روی سربازخانه ها قرار دارد به مسیری می رسید که به بالای قلعه منتهی می شود.. در خروجی بخش میانی هم دروازه ای وجود دارد، پادشاهان که در بخش های بالایی قلعه زندگی می کردند از راهی مخصوص خودشان را به بالا می رسانند در بیرون این بخش مخزن بزرگی را می بینید که برای ذخیره ی آب برف و باران زمستان به کار می رفت.

بازدید از قلعه سنت هیلاریون قبرس

برای بازدید از قلعه سنت هیلاریون باید به شهر گیرنه ، در ۲۰ کیلومتری نیکوزیا بروید. قلعه در مسیر بین نیکوزیا و گیرنه قرار دارد و تنها راه رفتن به آن استفاده از تاکسی و یا کرایه ماشین است. جاده ی اصلی از یک منطقه ی نظامی عبور می کند که پیاده روی در آن ممنوع است  اما یک مسیر دیگری از شهر به تپه هست که می توانید آن را به مدت ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید، با بالا رفتن از پله ها با منظره و چشم اندازهای کوهستان، دره ها و خط ساحلی روبرو می شوید.

در پای قلعه یک پارکینگ هست که باید ماشین را پارک و بقیه راه را پیاده بروید. ایم مسیر سربالایی است اما قلعه آنقدر بزرگ است که جاذبه های زیادی برای تماشا دارد. بعضی از چشم اندازها کاملا تماشایی است اما هیچ منظره ای به پای چشم اندازهای بالای قله نمی رسد. برای بالا رفتن از این کوه حتما باید آمادگی بدنی داشته باشید و در روزهای گرم تابستان آب کافی به هماره خود ببرید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک