سنگ هیا دولمن در اسپانیا

معرفی سنگ هیا دولمن در اسپانیا

شرح

سنگ هیا دولمن در اسپانیا

یکی از جاذبه های عجیب در دنیا که در سازمان یونسکو نیز به ثبت رسیده است سنگ هیا دولمن میباشد که در کشور زیبای اسپانیا قرار دارد. شاید از خودتان بیرسید که سنگ هیا دولمن چیست و چگونه به وجود می آید که ما پاسخ سوالتان را در این مقاله میدهیم پس با ایلیا گشت همراه شوید.

میزسنگ یا دُلمِن ، گونه‌ای از سنگ افراشت های دوران باستان است که شامل تخته‌سنگ مسطحی بود که بدون استفاده از ملات روی چند سنگ راست قرار داده می‌شده؛ تخته سنگ مسطح به منزله سقف میزسنگ به کار می‌رفته. دولمن‌ها به عنوان گور برای دفن مردگان ساخته می‌شد و یکی از بناهای شاخص دوران نوسنگی در اروپا به‌شمار می‌آید. احتمالاً میزسنگ‌ها بازمانده‌های گورهای دالانی هستند که باران خاک روی آن‌ها را شسته‌است. میزسنگ‌ های دالانی، یعنی نوع غالب گور سنگ‌ افراشتی است و اکنون هزاران گور از این دست در فرانسه و انگلستان وجود دارد.

معماری میز سنگ ها

این میزسنگ‌ها دالانی دارد که تخته‌ سنگ‌های بزرگ منتهی به محفظه‌ای دایره‌ای شکل و بیشتر اوقات دارای طاقی پیش آمده‌است که در حکم دیوارهایش هستند و در آن هریک از چند حلقه سنگی از پشت ردیف زیرین به درون کشیده می‌شود تا آنکه حلقه‌ها از بالا مسدود می‌شوند. این گورها را غالباً در شیب تپه‌ها می‌ساختند یا با خاک روی آن را می‌پوشاندند. میزسنگ‌ها هم چنین درکشورهای ایران، کره، سوریه ، اردن و اسرائیل یافت می‌شوند. در شبه جزیره کره، متمرکزترین میزسنگ‌ها یافت می‌شوند.

میزسنگ‌ها در دو گروه بزرگ و کوچک قرار می‌گیرند که دسته بزرگ مسکن اولیه شبیه به غار است و دسته کوچک به عنوان مقبره استفاده می‌شده‌است. در کاوش‌های باستان‌شناسی دلمن‌های بزرگ گاهی تا شش متر طول، دو متر عرض و دو متر ارتفاع داشته و در داخل میزسنگ‌های کوچک اسکلت‌های انسان به همراه وسایل زندگی و ابزار جنگی کشف شده‌است. یکی از مهمترین خصوصیات دلمن‌ها خاک‌سپاری افراد به همراه وسایل زندگی شخصی است. میزسنگ‌ها به شکل اتاق در ابعاد 2*6 و 2*4 با تخته سنگ‌هایی به ارتفاع 1٫5 متر ساخته می‌شد و سقف آن را نیز تخته سنگ‌های بزرگ پوشش می‌داد.

ویژگی های سنگ هیا دولمن اسپانیا

این معماری در فصول گرم فضای خنکی را ایجاد می‌کرد و برای بهبود هوا در فصول سرد سنگ‌چین دیگری به شعاع تقریبی هشت متر دور اتاقک اول چیده می‌شد تا خاکریز روی سقف را از پراکنده شدن حفظ کند. در نزدیکی منطقه ی Antequera در کشور اسپانیا مکانی وجود دارد که در آن 3 دولمن باستانی وجود دارند. طبق تحقیقاتی که باستان شناسان روی این دولمن ها انجام داده اند، تاریخ آن ها را به عصر برنز و دوران نئولیتیک نسبت دادده اند جایی که در آن دوران مرده ها در آن ها دفن می شده اند. در مناطق دیگری از قاره ی اروپا هم سازه های دولمن کشف شده اند اما از بین آنها دولمن های کشور اسپانیا از قدیمی ترین به حساب می آیند. این بنای سنگی عظیم در زیر یک تپه در اسپانیا ، مدفون شده است.

تالار‌هایی که در این بنا قرار دارند، تقریبا 25 متری هستند و ارتفاع سقف نیز، اندازه‌ی تپه است. در ساخت آن از حدود 32 سنگ فوق‌العاده عظیم استفاده شده است. قدمت آن به 3000 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد، گفته می‌شود در زمان باز شدن این تپه در قرن نوزدهم، بیش از صد‌ها اسکلت نیز در آن پیدا شد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک