تله‌ کابین حیران

تله‌ کابین حیران

شرح

آشنایی با تله‌ کابین حیران

تله‌ کابین حیران (Heyran Telecabin) یکی از مناطق نمونه گردشگری در شهر آستارا استان گیلان و در کشور ایران می‌باشد. تله کابین حیران دارای مسیری به طول ۱٬۵۰۰ متر است که در ۳۵ کیلومتری جاده آستارا به اردبیل در حاشیه کوهستان حیران در منطقه‌ای معروف به حاجی امیر حد مرزی بین استانهای اردبیل و گیلان و کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد. تله کابین در نقطه‌ای از گردنه حیران قرار گرفته که از طرف شرق به دریای خزر و گردنهٔ حیران، از غرب و جنوب و ایستگاه بالا به جنگل فندقلوی شهرستان نمین و از شمال نیز به مرز ایران با جمهوری آذربایجان مشرف است.

امکانات تفریحی تله‌ کابین حیران

گردنه حیران یکی از پرجاذبه‌ترین مناطق گردشگری کشور است. تله کابین حیران دارای ۳۰ کابین شش نفره معمولی و سه کابین ویژه VIP بوده و ایستگاه‌های این تله کابین از استانداردترین ایستگاه‌های موجود در تله کابین‌های کشور است. سورتمه ریلی حیران به عنوان طولانی‌ترین سورتمه شمال ایران در دهکده گردشگری حیران احداث شده‌است. طرح احداث دهکده توریستی حیران از سال ۱۳۸۴ و در مدت ۶ سال توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی آغاز و در سال ۱۳۹۰ با صرف هزینه‌ای برابر با ۱۲ میلیارد تومان با حضور استانداران وقت گیلان و اردبیل افتتاح شد.

هزینه ساخت دهکده توریستی حیران

هزینه نهایی ساخت این دهکده توریستی معادل ۲۵ میلیارد تومان برآورد شد.در سالهای ۱۳۹۴–۱۳۹۵ با طرح مواردی از سوی صفر نعیمی رز یکی از اعضا کمیسیون امنیت ملی مجلس مبنی بر بحث زمین‌خواری در منطقه حیران و دخالت کمال‌الدین پیرمؤذن و برخی از وزرای دولت احمدی‌ نژاد مطرح شد که در این خصوص دادستان کل کشور و استاندارد وقت گیلان در این خصوص اقدام به بررسی کردند. در پی این موضوع مالک این مجموعه ابتدا به تخریب بخشی از سورتمه و سپس قسمتی از پیست کارتینگ اقدام کرد.

جاذبه های گردشگری حیران

مشخصات اين پروژه و نحوه و خريد دستگاههاي آن از كشور اتريش ،اذعان دارد منطقه حيران برخوردار از جغرافياي مناسب ، آب و هواي خوب و طبيعت زيبا و ديدني است و يكي از 4 منطقه نمونه گردشگري شهرستان آستارا است كه پيش از اين به تصويب هيئت دولت رسيده است، بعد از تله كابين لاهيجان و كيا كلايه لنگرود، تله‌ کابین حیران سومين تله كابين گيلان است كه به بهره برداري ميرسد و با استان اردبيل نيز مشترك ميباشد و چهارمين تله كابين گيلان در منطقه درفك رودبار با 5/11 كيلومتر مسير به عنوان بزرگترين تله كابين جهان هم اكنون در حال ساخت است.

وجود سواحل ،‌چشمه ها، آبشارها، آب گرمهاي طبيعي و بازارچه هاي ساحلي را از جمله جاذبه هاي توريستي شهرستان آستارا مي باشد و به نقش اين شهرستان در جذب مسافرين گفت فقط از آغاز فصل گرما تاكنون بيش از 6 ميليون يكصد هزار نفر مسافر داخلي وارد استان گيلان شده است .

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک