ارگ هرات

ارگ هرات

شرح

ارگ تاریخی هرات

ارگ هرات در مرکز هرات افغانستان واقع شده است . همچنین به عنوان ارگ اسکندر هم شناخته می شود و از نظر محلی به نام قلعه ایکتیارالدین شناخته می شود. قدمت آن به سال 330 قبل از میلاد باز می گردد ، هنگامی که اسکندر بزرگ و ارتش وی پس از نبرد گوگاملا به آنچه اکنون افغانستان است رسیدند. بسیاری از امپراتوری ها در 2،000 سال گذشته از آن به عنوان مقر استفاده کرده اند و در طول قرن ها بارها نابود و بازسازی شده است. این ارگ تاریخی در دهه 50 از تخریب نجات یافت و توسط یونسکو بین سالهای 1976 و 1979 خاکبرداری و بازسازی شد. از دهها سال جنگ و غفلت ، ارگ شروع به فروپاشی کرد ، اما در سالهای اخیر چندین سازمان بین المللی تصمیم به بازسازی کامل آن گرفتند.

موزه ملی هرات

موزه ملی هرات نیز در داخل ارگ قرار دارد ، در حالی که وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان سرپرست کل محل است. هرات در دره حاصلخیز رودخانه هاری ، اوایل قرن ششم قبل از میلاد سکنی گزید. تپه ای واقع در شمال شهر قدیمی ، معروف به کوهدانژ ، ممکن است محل قلعه ای باشد که اسکندر بزرگ در سال 330 قبل از میلاد به دنبال فتح خود شهر هخامنشی معروف به آرتاکوآنا یا آریا ساخته است. پس از عزیمت اسکندر ، هرات تحت سلطه سلوکیان ، اشکانیان ، کوشانها ، ساسانیان ، هفتالیان ، امویها ، طاهیریدها ، صفاریان ، سامانیان ، سلجوقیان ، غزنویدها و غوریان اداره می شد. یک نقاشی در سال 1879 از ارگ هرات قابل مشاهده است.

تاریخ ساخت ارگ هرات

این ارگ به عنوان یک اقامتگاه سلطنتی ، خزانه داری ، زندان و زرادخانه تحت سلسله هوتاکی ، امپراتوری دورانی در قرن 18 استفاده شد. این جنگ در خلال جنگ آنگلو-افغانستان در قرن 19 متحمل خسارات شدیدی شد. یک ارگ مدرن بلافاصله در اواسط قرن نوزدهم در شمال آن ساخته شد تا عملکرد دفاعی خود را به دست بگیرد. ارگ در دهه 50 از تخریب نجات یافت و بین سالهای 1976 تا 1979 توسط یونسکو حفاری و ترمیم شد. در دهه های گذشته جنگ و غفلت آسیب های بیشتری متحمل شد.

ارگ هرات بین سالهای 2006 تا 2011 کاملاً بازسازی شد. این دو محفظه دیواری تشکیل شده است. آخرین ترمیم شامل صدها صنعتگر و بودجه از فرهنگ آقاخان اعتماد و حدود 2.4 میلیون دلار از دولت های ایالات متحده و آلمان بود. این مجموعه قدیمی در شرق ، که با آوار پر شده بود ، تا حدی برای کشف دو سازه حیاط حفر شده است. این نقشه تقریباً مستطیل شکل دارد و در حدود هجده و چهل و دو متر اندازه دارد و با سیزده برج نیم دایره ، از جمله دو طرف یک دروازه غربی روبرو محافظت می شود. همچنین براساس مکان مرتفع آن به عنوان ارگ فوقانی نیز شناخته شده است و از آجرهای آتش گرفته ساخته شده است.

ارگ تحتانی

علاوه بر این Kartid به غرب ، که به ارگ ​​تحتانی مشهور است ، دارای دیوارهای پایین تر از آجر پخته شده است و شامل ساختارهای نظامی دوره تیموری است. طرح چند ضلعی آن با بیست دایره ای در حدود بیست و پنج در شصت متر اندازه گیری می شود ، که شش از آنها در امتداد دیوارهای جنوبی و غربی باقی مانده است. برج بلند ملک در دیوار غربی آن تصور می شود که به نام یک ملک Kartid نامگذاری شده است و بخش هایی از تزئینات کاشی با لعاب تیموری را شامل می شود ، از جمله بخش هایی از یک گروه کتیبه ای کوفی است.

یک موزه مردم نگاری ، یک موزه نظامی ، کارگاه های صنایع دستی و یک موزه باستان شناسی پس از مرمت دهه 70 در داخل ارگ تحتانی راه اندازی شدند ، در حالی که ارگ ​​فوقانی به عنوان یک موزه باستان شناسی هوای آزاد با بازدید از بخش شمالی بازسازی شد و بازدید از آن به عنوان یک موزه سنتی بازسازی شد. حدود 1100 مورد از منطقه هرات در داخل موزه در ارگ ذخیره می شود ، از این تعداد 250 تا در حال حاضر در معرض نمایش هستند.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک