تنگه هلت لرستان

تنگه هلت لرستان

شرح

آشنایی با تنگه هلت لرستان

تنگه هلت پلدختر در لرستان از جاذبه های طبیعی خرم آباد است که در شهرستان پلدختر قرار دارد. نام هلت در واقع مربوط به یکی از طوایف لر می باشد که در منطقه ی هلد لرستان سکونت دارند، از همین رو محلی های این منطقه تنگه هلت را با نام هلد می شناسند. این جاذبه دارای شرایط آب و هوایی خنک و دلچسب است و یک مقصد عالی برای کسانی که می خواهند سفری هیجان انگیز و متفاوت را تجربه کنند. در دل این طبیعت وحشی نیازی نیست که حتما وسایل کامل برای طبیعت گردی داشته باشید بلکه با حداقل امکانات هم می توانید سفری منحصر به را داشته باشید. تنگه هلت پلدختر در لرستان یک اثر طبیعی به شمار می رود و در طول زمان پدید آمده است.

جالب است بدانید جاذبه ی زیبایی که هم اکنون مشاهده می کنید نتیجه گذر میلیون سال آب رودخانه از قله یک کوه در بین سنگ های کوه است که تنواسته میان کوه را بشکافند و مسیری را برای خودش فراهم آورد.

جاذبه طبیعی تنگه هلت لرستان

به عقیده ی کارشناسان در سال های گذشته ورودی تنگه به شکل سد یا دریاچه ی بوده و پس از آمدن سیلاب، آب مسیر خود را باز کرده و بعد از آن بخش ورودی تنگه نمایان شده است. تنگ هلت بر خلاف خیلی از تفریحات هیجان انگیز دیگر که آخر سر اوج هیجان خود را نشان می دهند از همان اول شما را غافلگیر می کند. حدود صد قدم که به سمت جلو حرکت کنید عمق آب بیشتر و بیشتر می شود و تقریبا نیمی از بدن را فرا می گیرد. بستر رودخانه پر از سنگ های بزرگی است که به مرور زمان و بر اثر تغییرات آب و هوایی و دمایی ریزش کرده اند و کف رودخانه را پوشانده اند.

بهترین زمان سفر به لرستان

 بهترین زمان برای سفر به تنگه هلت پلدختر در لرستان اواخر مرداد تا اوایل پاییز است. به طور کلی برای بازدید از این طور مناطق تفریحی که پای آب در میان است فصل تابستان بهترین گزینه است اما در این منطقه به دلیل گرمای طاقت فرسایی که در بخش جنوبی کشور برقرار است مانع از لذت بردن شما در سفر می شود بنابراین سعی کنید سفرتان اواخر تابستان و اوایل پاییز باشد.

به عنوان در بین اواسط آبان تا اواخر اسفند به این منطقه سفر نکنید چرا ریزش های جوی در این مدت زمان افزایش می یابد. تنگ هلت از پوشش گیاهی خاصی بهره نبرده است. بنابراین اگر به دنبال جایی سرسبز هستید دست نگه دارید؛ چون تنگه تمام زیبایی خود را از هم‌آغوشی سنگ سخت و آب می گیرد و تمام آنچه به آن زیبایی بصری می بخشد سنگ های بزرگ صیقل خورده و حرکت آب روان است. تنگه هلت لرستان یکی از خاص و بکر ترین تنگه های ایران است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک