کاخ هوا محل جیپور

کاخ هوا محل جیپور

شرح

 آشنایی با کاخ هوا محل جیپور

یکی از دیدنی های اصلی شهر تاریخی جیپور، کاخ هوا محل جیپور یا کاخ بادها یا کاخ صورتی میباشد. این بنا همانگونه که از اسمش پیداست به کاخ بادها معروف است. هوا که اشاره به باد دارد که اشاره به معماری خاص آن دارد که سیستم خنک کننده طبیعی دارد. و به نحوی طراحی شده که باد به راحتی در آن جریان و در تابستان های گرم داخل کاخ را خنک می کند و محل هم به معنای کاخ است همانند تاج محل و جال محل و … .

کاخ هوا محل  از ماسه سنگ های قرمز و صورتی رنگ ساخته شده است چیزی که در تمام بناهای آن عصر هم رایج بوده است. بنای زیبا هوا محل با آن معماری عجیب و منحصر به فردش از روی تاج کریشنا خدای هندو نمای ساختمان طراحی و ساخته شده است و معماری منحصر به فرد بیرونی ۵ طبقه آن بیشتر به لانه زنبور شباهت دارد.

معماری کاخ هوا محل جیپور

کاخ لانه زنبوری هوا محل با ۹۵۳ پنجره کوچک مشبک تزئین شده است که این خود منظره ای خیره کننده و خاص و منحصر به فرد به این کاخ می دهد که واقعاً ارزش دیدن دارد و دلیل این معماری عجیب و نادر و منحصر به فرد الزام رعایت حجاب برای خانم های خانواده سلطنتی و زنان حرمسرا بوده است. البته خاصیت تهویه متبوع و هدایت هوای خنک به داخل ساختمان برای خنک کردن کاخ در ماه های گرم فصل تابستان هم بوده است. بنای قصر هوا محل جیپور در پنج طبقه و به صورت هرمی شکل با ارتفاع حدود ۱۵ متر و یا ۵۰ فوتی است. ورودی ساختمان درب بزرگی دارد که در انتها به یک حیاط مرکزی ختم می شود. علاوه بر ساختمان های متعددی که سازه کاخ دارد.

موزه کاخ هوا

موزه ای در پیرامون این حیاط تهیه دیده شده است که دیدنیست. کاخ پنج طبقه تنها سه طبقه قابل استفاده دارد و طبقات بالایی را باید خمیده رفت و استفاده کرد که کارکرد اقامتی نداشته است و طبقات بالا بیشتر برای همان داستان تهویه هوای داخل کاخ مورد استفاده قرار می گرفت و به دلیل خنکی این کاخ به علت طراحی منحصر به فردش این کاخ محبوب حکام وقت هم بوده است.

ورودی کاخ در پشت کاخ واقع شده است و برای ورود به آن باید به پشت کاخ بروید. این شاهکار مهندسی و معماری که حرف های نگفته بسیاری در خود دارد در معماری هند به (نمونه خیالی از معماری) شهره است. کاخ هوا محل جیپور در سال ۱۷۹۹ به وسیله مهاراجه ساوای پراتپ سینق ساخته شد و به علت نمای خاص خود با تعداد بسیار زیادی پنجره‌ی کوچک، جلوه‌ی متمایزی داشته و به عنوان کاخ سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط