حرم کلاه در قندهار

حرم کلاه در قندهار

شرح

حرم کلاه در قندهار افغانستان

حرم کلاه در مجاورت مسجد اصلی در قندهار افغانستان واقع شده است. این شامل خرقه است ، پنهانی که به اعتقاد وی توسط پیامبر اسلام (ص) در طول سفر معروف شب در سال 621 میلادی پوشیده شده است. گفته می شود که یکی از مقدس ترین مکان های اسلام است و حتی برخی از آنها به عنوان قلب افغانستان قلمداد می کنند. قسمت بیرونی ساختمان از مرمر سبز از لشکرگاه و دارای سطوح کاشی کاری و طاقهای تزیینی است. خود روپوش در داخل مسجد قفل شده است و بندرت دیده می شود. بیش از 250 سال تحت حمایت همین خانواده بوده است. نگهبانان این کشور به طور سنتی فقط ربا را به رهبران شناخته شده افغانستان نشان داده اند ، اگرچه در مواقع بحران بزرگی مانند بلایای طبیعی ، به عنوان ابزاری برای اطمینان به نمایش گذاشته شده است.

تاریخ حرم کلاه در قندهار

این لباس را به امیر احمد شاه دورانی داده شد .توسط امیر مراد بیگ بخارا در سال 1768 به منظور تحکیم پیمان میان این دو رهبر. در یک حساب متناوب آمده است که وقتی احمدشاه به بخارا سفر کرده بود ، روپوش محمد را دید. وی سپس تصمیم گرفت تا مصنوعی را با خود به قندهار ببرید و از او پرسید كه آیا می تواند یك لباس را از نگهبانانش “قرض” بگیرد. آنها با نگرانی از اینکه ممکن است سعی کند آن را از بخارا خارج کند ، به او گفتند که نمی توان آن را از شهر گرفت.

گفته می شود که احمدشاه به یک استله سنگی که محکم در زمین کاشته شده است ، اشاره کرده است و می گوید هرگز او این لباس را از سنگ دور نمی کند. نگهبانان از جواب او خوشحال شدند و این لباس را به او دادند. احمدشاه سپس روتخت را گرفت ، دستور داد كه تخته سنگی حفر شود ، و آنها را با خودش به قندهار منتقل كرد ، كه اكنون این سنگ در نزدیك مزار او قرار دارد.

اهدا لباس حرم کلاه درافغانستان

این لباس آخرین بار در سال 1996 در ملاء عام دیده شد ، هنگامی که ملا عمر ، رهبر قریب به اتفاق طالبان ، آن را از حرم بیرون آورد و در حالی که او در بالای یک ساختمان ایستاده بود ، و جلوی یک بزرگ ، آن را از حرم بیرون کشید و ربا را اهدا کرد. جمعیت پیروان او. این عمل نمادین معمولاً یک نکته اساسی در ظهور طالبان تلقی می شود ، و ملا عمر نیز خود او را با احمد شاه دورانی و پیامبر اسلام همراه می کند. به محض اهدای لباس ، جمعیت شروع به فریاد کشیدن “امیرالمؤمنین” کردند ، عنوانی که ایمان الظواهری گاهی اوقات در آدرسهای رادیویی خود به ملاعمر مراجعه می کرد.

وحید مژدا ، یک تحلیلگر افغان و یک بار مقام بلندپایه در وزارت امور خارجه طالبان ، ملا عمر را که مبلغ لباس خود را خرج نمی کند ، اختلاف می کند. “از آنچه می دانم ، از منابع نزدیک به عمر ، و از گپ و گفتگو با نگهبان حرم جایی که لباس در آن نگهداری می شود، عمر لباس خود را نپوشید.” علیرغم این ، شبهه های وحید مژدا در نیویورک قطعه بار از زمستان 2001 ، قاری شاوالی ، نگهبان فعلی حرم ، ادعا كرد كه او نه تنها به ملا عمر اجازه داده است كه این لباس را مشاهده كند ، بلكه اینكه در بهار سال 1996 توسط ملا عمر نیز قرض گرفته شده و از حرم خارج شده است.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک