تالاب هشیلان کرمانشاه

تالاب هشیلان کرمانشاه

شرح

آشنایی با تالاب هشیلان کرمانشاه

تالاب ها از جمله مولدترین محیط های جهان هستند؛ این اكوسیستم ها گهواره های تنوع زیستی دنیا بوده كه با فراهم ساختن آب و قابلیت زادآوری اولیه، نقش مهمی در بقای انواع گونه های گیاهان و جانوری وابسته به خود ایفا می كنند. تالاب هشیلان کرمانشاه از اجتماعات انبوه گونه های پرندگان، پستانداران، خزندگان، دوزیستان، ماهیان و بی مهرگان حمایت می كنند به گونه ای كه از بین 20 هزار گونه مختلف ماهی در سطح جهان، بیش از 40 درصد آنها در آب های شیرین (تالاب ها) زندگی می كنند ضمن اینكه این پهنه های آبی ذخیره گاه بسیار مهمی از مواد ژنتیكی (وراثتی) گیاهی نیز محسوب می شوند.

زیباترین تالاب غرب ایران

یکی از زیباترین تالاب‌های غرب ایران، تالاب هشیلان کرمانشاه میباشد که در مسیر جاده کرمانشاه به روانسر در 26 کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در دهستان الهیار خانی قرار دارد. مساحت تقریبی این تالاب 450 هکتار است که در گستره دشتی و اراضی پست دامنه کوه های خورین و ویس قرار دارد. اداره کل حفاظت محیط زیست کرمانشاه، آن را به‌عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اعلام کرده است.

حدود 110 جزيره كوچک و بزرگ با مساحت‌های تقريبی 100 مترمربع تا حدود يک هكتار در اين تالاب جای گرفته‌اند که در فصل زمستان و در روزهای پر باران، بر اثر افزایش دبی آب تالاب، تعدادی از آن‌ها زیر آب پنهان می‌شوند. نام تالاب بر اساس گویش کردی، مرکب از دو بخش «هشی» به معنی مار و «لان» به معنای خانه است. بدین ترتیب نام هشیلان به معنی لانه ماران است؛ چراکه در این تالاب تعداد زیادی مار به ویژه مار آبی و مار چلیپر زندگی می‌کنند.

تالاب هشیلان کرمانشاه زیستگاه پرندگان

این تالاب زیستگاهی مناسب برای پرندگانی مثل لک لک، حواصیل، بوتیمار ، غار خاکستری و انواع اردک محسوب می‌شود. روباه و شنگ هم در اطراف تالاب به وفور دیده می‌شود. تالاب هشیلان در یک منطقه دشتی با شیب مختصر از شمال به جنوب قرار گرفته است. در داخل و حاشیه تالاب جانوران مختلفی از گونه‌هایی متنوع زندگی می‌کنند به طوری که بر اساس بررسی‌های به عمل آمده، هر ساله با شروع باران‌های پاییز و سرد شدن هوا پرندگان زیادی از آسیای مرکزی به این زیست بوم می‌آیند و زمستان را در این تالاب می‌گذرانند. این تالاب مأمن و مأوای مناسبی جهت گذران زمستان برای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی به شمار می‌رود و هر ساله گروه‌های پرندگان مذکور توجه شکارچیان و علاقمندان به طبیعت را به خود جلب می‌کند.

میانگین بارش سالانه در تالاب هشیلان 451 میلی‌‌متر است و در سراسر سال باد در جهات مختلف در این منطقه می‌وزد. در داخل محدوده تالاب هیچ درخت خودرویی وجود ندارد فقط گونه‌ ای بید به صورت خیلی پراکنده و بسیار اندک در چند نقطه از تالاب رویش دارد. پوشش گیاهی سطح تالاب علفی است که به صورت گیاهان آبزی در داخل آب رشد کرده‌‌اند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک