معبد طلایی امریتسار

معبد طلایی امریتسار

شرح

Harmandir Sahib ، همچنین به نام داربار صاحب معروف است Gurdwara واقع در شهر امریتسار ، Punjab هند است. این مکان زیارتی برجسته زیارت سیخیسم است. معمولاً به زبان انگلیسی معبد طلایی امریتسار خوانده می شود ، زیرا با طلا روکش شده است.سحیب Gurdwara در اطراف استخر دست ساز ساخته شده است Sarova.که توسط گورو رام داس در سال 1577 تکمیل شد. گورو ارجان ، گورو پنجم سیکیسم ، از سای میان میر – پیر مسلمان مسلمان لاهور ، خواست تا سنگ بنای خود را در سال 1589 بگذارد.

در سال 1604 ، گورو ارژان یک نسخه از آدی گرانت را در هارمندیر صاحب قرار داد و به سایت Ath Sath Tirath با نام “حرم 68 زیارت نامید. پس از آنکه هدف آزار و شکنجه شد ، گوردورا بارها توسط سیک ها بازسازی شد و چندین بار توسط ارتشهای مسلمان افغانستان و امپراتوری مغول نابود شد. به عنوان مثال ارتش به رهبری احمد شاه عبدالی آن را در 1757 و دوباره در سال 1762 تخریب كرد ، سپس استخر را با زباله پر كرد.

ساخت معبد امریتسار

کار ساختمانی امروزی هارمندیر صاحب در سال 1764 به سرپرستی سلطان کوام سردار جسا سینگ 1718-1783 و سایر پیشروان سیک میسلیس سردارها و جاگیدارها در زمان کاار سوا صورت گرفت ، جماعات بزرگ سیک در امریتسار برای کمک به بازسازی دربار جمع شدند. صاحب سرانجام هارمندیر صاحب در سال 1776 به پایان رسید. Maharaja Ranjit Singh در سال 1802 پس از توقیف امریتسار از سردار Gurdit Singh Dhillon و مادرش مای Sukkha از Bhangi Sikh Misl ، از داراب صاحب بازدید کرد. ماهاراجا بین سالهای 1830 و 1831 آنرا در سنگ مرمر و مس قرار داد و تا سال 1830 این پناهگاه را با فویل طلا پوشاند. این امر به نام معبد طلایی منجر شده است.

اهمیت معبد طلایی امریتسار

گوردورا از نظر معنوی مهمترین زیارتگاه در مذهب سیک است. در اوایل دهه 1980 ، این معبد به یک مرکز درگیری بین دولت هند به رهبری ایندیرا گاندی ، برخی از گروه های سیک و یک جنبش مبارز به رهبری جرنیل سینگ بیندرانوال تبدیل شد و به دنبال ایجاد ملتی جدید به نام خلستان بود. در سال 1984 ، گاندی در ارتش هند به عنوان بخشی از عملیات ستاره آبی اعزام شد و منجر به کشته شدن بیش از 1000 شبه نظامی ، سرباز و غیرنظامی و همچنین خسارات زیادی به گوردورا و تخریب آکال تخت شد. مجتمع گوردورا پس از آسیب های سال 1984 مجدداً بازسازی شد.

Harmandir صاحب یک قایق پر عبادت برای همه زنان و مردان است ، از همه جنبه های زندگی و ایمان و دارای یک نقشه مربع با چهار ورودی است و مسیری در اطراف استخر دارد. معبد مجموعه ای از ساختمانهای اطراف پناهگاه و استخر است.] یكی از اینها اكال تخت ، مركز اصلی مرجعیت مذهبی سیكیسم است. ساختمانهای اضافی شامل یک برج ساعت ، دفاتر کمیته Gurdwara ، یک موزه و یک لنگار – یک آشپزخانه رایگان جامعه سیک است که یک وعده غذایی ساده گیاهی را برای همه بازدید کنندگان بدون تبعیض سرو می کند. روزانه بیش از 100000 نفر برای عبادت به حرم مطهر می روند. مجموعه Gurdwara به عنوان میراث جهانی یونسکو معرفی شده است و درخواست آن در لیست آزمایشی یونسکو قرار دارد.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک