دست پونتا دل استه

دست پونتا دل استه در اروگوئه

شرح

دست پونتا دل استه در اروگوئه

شهر پونتا دل استه در جنوب غربی کشور اروگوئه و کنار اقیانوس آتلانتیک جنوبی قرار دارد . این شهر در ایالت مالدونادو واقع شده است. در سفر به بسیاری از نقاط دنیا نمادها و سمبل هایی می بینم که در نگاه اول برایمان عجیب و بی معنی است. اما کافیست قصه ی مجسمه دست پونتا دل استه، اروگوئه را بشنوید تا نگاهتان به آنها تغییر کند. نمونه ای از این نمادها، مجسمه های بزرگ از دست ها هستند. در اروگوئه مجسمه ای شبیه به دست انسان ساخته شده است که در شن و ماسه بنا شده اند. این یک مجسمه است که با مهارت زیادی در کنار ساحل ساخته شده است . در این ساحل هنر انسان را در کنار هنر طبیعت خواهید یافت که چگونه در کنار هم شاهکاری بی مثال را بوجود آورده اند . 

طراحی و ساخت مجسمه دست پونتا دل استه

ایده و ساخت این مجسمه عجیب به عهده هنرمندی به نام ایرازابل ماریو بوده است. این دست در تابستان سال 1982  در ساحل پانتا دل استه در کشور اروگوئه ساخته شد. در این تاریخ اولین” نشست سالانه بین المللی مجسمه سازان معاصر ” در این ساحل، در حال برگزاری بود. نه نفر مجسمه ساز در این نشست حضور داشتند، از جمله ” Mario Irarrázabal ” . در این نشست او اعلام کرد که قصد دارد مجسمه ای زا یک دست مدفون در شن را بسازد. این اثر هنری دارای ویژگی منحصر بفردی است که او را از سایر آثار متمایز می کند. هدف از ساخت این مجسمه عجیب در کنار سواحل براوا در پونتا دل استه ،هشدار به شناگران بوده است.

ویژگی های مجسمه دست پونتا دل استه

ویژگی این مجسمه این است که هنگام طوفانی بودن دریا بر اثر باد و تکان خوردن شنها ،مقداری زیادی از مجسمه دستی شکل تا نزدیکی انگشتها به زیر شنها رفته و پنهان می شود و مجددا وقتی که دریا آرام می شود مجسمه از زیر شنها بیرون آمده و تمام قد خودنمایی میکند. این حالت هشداری است برای شناگران به این معنی که اگر در زمان طوفان به دریا بروید احتمال غرق شدنتان زیاد است. اما مردم محلی معتقدند که این مجسمه چون در یک روز خاص مذهبی رونمایی شده،به عنوان نماد مقدس مذهبی و دستان مقدس و شفابخش ونجات دهنده شناخته می شوند.

این هنرمند هم چنین در سال 1992 یک مجسمه دست شکل در اعماق کویری در آناکاما در شیلی ساخته است که 1100 متر بالاتر از سطح دریا ساخته شده است.همچنین عرض آن حدود 300 متر می باشد.این مجسمه که دارای پایه ای از سیمان و آهن است. اما این مجسمه دستی بیشتر جنبه هنری داشته و عامل جذب گردشگر می باشد. برای بازدید از مجسنه نیازی به تهیه بلیط نیست، فقط کافیست تا به اروگوئه سفر کنید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک