صومعهٔ هاقپات ارمنستان

معرفی صومعه هاقپات ارمنستان

شرح

صومعه هاقپات ارمنستان

صومعه هاقپات ارمنستان که به هاقپاتاوانک نیز معروف است،یک اثر تاریخی مربوط به قرون وسطی در  کشور ارمنستان است. هاقپات یا هاغپات روستایی در استان لوری ارمنستان در شمال این کشور است. این روستا در نزدیکی شهر آلاوردی و نزدیک مرز گرجستان قرار دارد. احتمالا این صومعه توسط ملکه خسروانیوش، همسر پادشاه بگرادایی آسوت سوم،در سال ۹۷۶ تأسیس شد. همچنین صومعه ساناهین در مجاور صومعه هاقپات همان زمان ساخته شده است. محل ساخت صومعه هاقپات طوری انتخاب شد که در نزدیکی رود DEBED و در شمال ارمنستان واقع شده است طوریکه در ارتفاع بالا ساخته نشده است و در ارتفاع پائین ساخته شد. گویی هدف سازنده فروتنی بوده است.

  این صومعه در ارتفاع ۲۵۰۰ متری رودخانه واقع شده است و روستاهای اطراف آن را احاطه کرده اند. در حالی که اکثر صومعه های همتای آن در مناطق خشک واقع شده اند. بزرگترین کلیسا در صومعه هاقپات ارمنستان ،کلیسای جامع سر نیشان است که احتمالا در سال ۹۷۶ شروع به ساخت و در سال ۹۹۱ توسط شاه smat به پایان رسید. این کلیسا،نمونه ای از معماری ارمنستان در قرن دهم است. گنبد مرکزی این کلیسا بر روی چهار ستون قرار گرفته است و دیوارهای بیرونی با دهانه های مثلثی پوشانده شده اند. همچنین یک سری نقاشی در این کلیسا وجود دارد. اهدا کننده آن، شاهزاده خوتولوخاگا بوده است. 

ویژگی های صومعه

چندین ساختار دیگر نیز در این صومعه وجود دارد. کلیسای کوچکی از سورب گریگور (سنت گریگوری) از سال ۱۰۰۵ وجود دارد. دو کلیسای جانبی به کلیسای اصلی اضافه شده است که کلیسای بزرگ در شروع قرن سیزدهم ساخته شده است. کلیسای کوچکتر که به Hamazasp House نیز معروف است درسال ۱۲۵۷ ساخته شده است. در سال ۱۲۴۵، یک برج سه گوشه بلند و مجزا نیز در صومعه هاقپات ارمنستان ساخته شده است.

همچنین تعدادی سنگ نوشته و هکاکی بر روی سنگ در صومعه هاقپات وجود دارد که میربوط به قرون ۱۱ تا ۱۳ است و نوشته های در آن قلمرو صومعه را نشان میدهد. صومعه چندین بار آسیب دیده است. در حدود سال ۱۱۳۰، یک زلزله بخش هایی از صومعه هقاپات را تخریب کرد و تا پنجاه سال بعد بازسازی نشد. همچنین حملات متعدد توسط نیروهای مسلح در قرون مختلف و یک زلزله بزرگ در سال ۱۹۸۸ رخ داده است.

با این حال، بسیاری از این مجموعه هنوز دست نخورده و امروز بدون تغییرات قابل توجه است. امروزه صومعه هاقپات تبدیل به محلی شده است که گردشگران زیادی را در تور ارمنستان به سمت خود میکشاند. در سال۱۹۹۶، صومعه هاقپات، همراه با صومعه ساناهین، به عنوان “شاهکار معماری مذهبی و مرکز اصلی یادگیری درقرون وسطی” توصیف شد و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این دو صومعه گل معماری مذهبی ارمنی را نشان می دهند که سبک منحصر به فرد آن از ترکیبی از عناصر معماری کلیسای بیزانس و معماری بومی قفقاز است.

موقعیت هتل