مسجد جامع جنه مالی

مسجد جامع جنه مالی

شرح

مسجد جامع جنه مالی

آفریقا قاره ای پهناور و شگفت انگیز است و در هر کشور و گوشه ای از این قاره که بروید مطمئنا با دیدنی های بسیاری مانند: مسجد جامع جنه مالی روبرو خواهید شد. با این حال در بین تمام دیدنی های آفریقا برخی مقاصد هستند که به دلیل زیبایی خارق العاده شان شهرت پیدا کرده اند. این مکان های زیبا در کشورهای مختلف آفریقا قرار دارند و در کنار هم، آفریقای شگفت انگیز و اعجاب برانگیز را به وجود آورده اند. مالی کشوری است درغرب آفریقا و پایتخت آن باماکو است.

تاریخچه مالی

مالی در گذشته به عنوان یک امپراتوری تجاری مطرح بود و راه ارتباطی از میان صحرای بزرگ آفریقا شناخته می‌شد. بزرگترین مسجد رسی در جهان، «جنه» نام دارد که در کشور مالی واقع شده است. معماری این مسجد و دیگر بناهای خشتی شهر را هنرمندان و صنعت کارانی متبحر از نسل‌های مختلف بر عهده داشتند و آنها را به نحوی می‌ساختند که در مقابل آب باران نفوذ ناپذیر باشند.

دیوارهای مسجد جامع جنه مالی

دیوارهای مسجد بزرگ شهر “جنه” که بر اساس ارتفاع آنها دارای قطر 41 تا 61 سانتی متر هستند، از خشت گلی و به صورتی هنرمندانه ای ساخته شده اند، به گونه ای که ظاهر زیبایی به این مسجد بخشیده. در ساخت مسجد بزرگ شهر “جنه” از شاخه های درخت خرما استفاده شده تا از ترک خوردن بر اثر رطوبت و گرما در امان باشد، دیوارهای این مسجد نیز عایقی در برابر گرمای روز و سرمای شب به شمار می آید. لازم به ذکر است، مسلمانان اجازه ورود به این مسجد را ندارند.

تاریخچه مسجد

ساخت این بنا مربوط به  سال 1907 میلادی  می باشد و به دلیل سبک معماری اسلامی به کار رفته در آن، بسیاری از مهندسان معماری این مسجد بزرگ را بزرگترین دستاورد معماری شیوه موسوم به “سودانی – ساحلی” یا به عبارت دیگر “نئوسودانی” قلمداد می کنند. مسجد جامع جنه مالی با 100 متر طول و 40 متر عرض بزرگترین بنای خشتی جهان لقب گرفته است. هر ساله مسلمانان منطقه دور هم جمع می شوند و با کمک یکدیگر این مسجد را بازسازی می کنند. این مسجد از قدیمی ترین مساجد این کشور نیست، بلکه از بزرگترین مساجد مالی به شمار می رود.

برتری مسجد جامع جنه مالی

این مسجد با هیچ کدام از مساجد کشورهای آفریقای غربی قابل مقایسه نیست. برخی از معماران برجسته اسلامی اعتقاد دارند که  مناره های مخروطی مساجد مالی از این مسجد الهام گرفته شده است. این مسجد دارای سه مناره جعبه مانند و بلند است که از روی دیوار اصلی بلند شده است. هر مناره از پلکانی برخوردار است که آن را به سقف می رساند و بلندای هر کدام از آنها شکل مخروطی دارد که برای ساخت آن از با تخم شترمرغ بهره گرفته شده است.

بازسازی سالانه مسجد بزرگ شهر “جنه” تبدیل به جشنواره ای شده که طی آن تمامی ساکنان این شهر جمع شده و به صورت نوبتی چند روز به بازسازی مسجد می پردازند، در این مدت و در حالی که جوانان و میانسالان مشغول تعمیر لوله ها و پله های چوبی مسجد بزرگ شهر و زنان نیز در حال آب رسانی به آنها هستند، کودکان در اطراف مسجد و با وسایلی که قرار است در بازسازی آن به کار رود، بازی کرده و کهن سالان نیز بر کار بازسازی و تعمیر نظارت می کنند. مسجد جامع جنه مالی در سال 1988 میلادی در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) قرار گرفت.

 
 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک