فصل

صخره بزرگ مانع

شرح

صخره ی بزرگ مانع  بزرگترین سیستم مرجانی صخره ای جهان است که از بیش از 2900 صخره انفرادی  و 900 جزیره در امتداد بیش از 2300 کیلومتر در مساحتی حدود 344،400 کیلومتر مربع تشکیل شده است. صخره در دریای مرجان ، ساحل کوئینزلند ، استرالیا واقع شده است.

صخره بزرگ مانع از فضای بیرونی قابل مشاهده است و بزرگترین ساختار واحد جهان است که توسط موجودات زنده ساخته شده است. این ساختار صخره ای توسط میلیارد ها ارگانیسم ریز تشکیل شده است که به پولیپ های مرجانی معروف هستند ساخته شده است. این از تنوع گسترده ای از زندگی پشتیبانی می کند و در سال 1981 به عنوان میراث جهانی انتخاب شد. سی ان ان آن را یکی از هفت عجایب طبیعی جهان عنوان کرد وهمچنین آن را به عنوان نماد ایالتی کوئینزلند نامید.

حفاظت صخره بزرگ مانع توسط پارک دریایی

بخش بزرگی از صخره ها توسط پارک دریایی Great Barrier Reef محافظت می شوند ، که به محدود کردن تأثیر استفاده های انسانی مانند ماهیگیری و گردشگری کمک می کند. فشارهای محیطی دیگر بر روی صخره ها و اکوسیستم آن شامل رواناب ، تغییرات آب و هوایی همراه با سفید کننده های مرجانی ، پرتاب لجن لایروبی و شیوع جمعیت چرخه ای از ستاره های تاج خار خار است. طبق مطالعه ای که در اکتبر 2012 توسط مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شد.

صخره از سال 1985 بیش از نیمی از پوشش مرجانی خود را از دست داده است.صخره بزرگ مانع از دیرباز توسط مردمان ساکن بومی استرالیا و تورس تنگه جزایر شناخته شده و مورد استفاده بوده و بخش مهمی از فرهنگ ها و معنویت گروه های محلی است. صخره‌ها یک مکان بسیار محبوب برای گردشگران ، به ویژه در جزایر Whitsunday و Cairns است. گردشگری یک فعالیت اقتصادی مهم برای منطقه است و بیش از 3 میلیارد دلار در سال درآمد دارد.

سفید شدن مرجان در گزارش مارس 2016 

در گزارشی در مارس 2016 آمده است که سفید شدن مرجان گسترده تر از آنچه که قبلاً تصور می شد ، به طور جدی بر قسمتهای شمالی صخره در نتیجه گرم شدن دمای اقیانوس تأثیر می گذارد. در اکتبر سال 2016 ، خارج از مناقشه برای صخره ها منتشر شد واین مقاله به دلیل نارس بودن و جلوگیری از تلاش برای تقویت مقاومت صخره مورد انتقاد قرار گرفت. در مارس 2017 ، ژورنال Nature یک مقاله را منتشر کرد که نشان می دهد بخش های عظیمی از یک قطعه 800 کیلومتری در قسمت شمالی صخره ها در طول سال 2016 به دلیل دمای بالای آب درگذشت ، اتفاقی که نویسندگان گذاشتند.

به تأثیر تغییرات جهانی آب و هوا درصد مرجانهای کودک متولد شده در صخره بزرگ بزرگ در سال 2018 به طرز چشمگیری کاهش یافته و دانشمندان آن را مرحله اولیه یک “رویداد بزرگ انتخاب طبیعی در حال وقوع” توصیف می کنند. بسیاری از بزرگسالان بالغ پرورش در حوادث سفید کننده 2016-177 درگذشتند که منجر به میزان تولد پایین مرجان ها شد. انواع مرجان هایی که تولید می شوند نیز تغییر کردند که منجر به “سازماندهی طولانی مدت اکوسیستم صخره ها در صورت ادامه روند” می شود.

قانون دریانوردی – صخره بزرگ مانع

قانون دریانوردی هر 5 سال یک گزارش چشم انداز را برای بررسی سلامت ، فشارها و آینده صخره ها می خواهد. آخرین گزارش در سال 2019 منتشر شد.صخره ی بزرگ مانع  یک ویژگی متمایز از بخش Cordillera شرقی استرالیا است. از تنگه تورس در شمال به گذرگاه بی نام بین جزیره لیدی الیوت و جزیره فریزر در جنوب می رسد. جزیره لیدی الیوت در حالی که  در آن کلاغ پرواز می کند در 1،915 کیلومتر جنوب شرقی برمبل کی واقع شده است.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک