گوبکلی تپه ترکیه

گوبکلی تپه ترکیه

شرح

گوبکلی تپه ترکیه

ترکیه آنقدر زیباست که بی شک به هر استان و هر شهرش که سفر کنید، حق مطلب گردش و تفریح برای شما به جا آورده خواهد شد. بی اغراق، این کشور آن قدر از موهبت های طبیعی و غیر طبیعی که حاصل کار بشر باشد پوشیده شده است که حتی برای جمع آوری تمامی آن ها در یک مطلب، مجالی نیست گوبکلی تپه ترکیه یکی از پر طرفدار ترین جاذبه های گردشگری ترکیه محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری ترکیه از قرون وسطی گرفته تا ترکیه ی مدرن

از دوره ی قرون وسطی گرفته تا ترکیه ی مدرن، این کشور پوشیده شده است از جاذبه های زیبا. ترکیه، یکی از مقاصد پرطرفدار در دنیا، به‌خصوص در میان ایرانی‌ها است. این کشور تاریخ پرفرازونشیبی را پشت سر گذاشته است و به همین دلیل آثار تاریخی و جاذبه‌های دیدنی بسیاری دارد که آن را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری دنیا تبدیل کرده است.

یکی از جاذبه های تاریخی ترکیه

یکی از جاذبه های تاریخی ترکیه گوبکلی تپه نام دارد که در کردستان ترکیه و نزدیکی مرز سوریه قرار دارد. گوبکلی تپه، کهن‌ترین سایت کشف شده‌ای است که از جهاتی برای بشریت بسیار حائز اهمیت است و از نظر قدمت، تنها یک دیوار سنگی در یونان که در ورودی یک غار کشف شده می‌تواند از آن پیشی بگیرد. قدمت این بنا تنها در کنار پیچیدگی زیاد سایت است که معنا پیدا می‌کند.

کاوش‌ها در 24 سال گذشته در گوبکلی تپه ترکیه

کاوش‌ها در 24 سال گذشته در این سایت ادامه داشته است و کارشناسان می‌گویند که چندین دهه می‌توانند به این کار ادامه بدهند. از همه مهم‌تر این‌که کشف این سایت، نگاه مورخان را به ریشه‌های تمدن متحول کرد. معماری سایت بسیار فراتر از تصوراتی است که مورخان درباره‌ی توانایی‌های جوامع شکارچی داشتند. گوبکلی تپه یکی از مکان ها کشف شده در عصر حاضر است که نه تنها کنجکاوی باستان شناسان را به خود جلب کرده است، بلکه برای بسیاری از مردم تعجب بر انگیز است.

ساخت گوبکلی تپه ترکیه

طیق تحقیقات انجام شده در این مکان تاریخ ساخت گوبکلی تپه ترکیه به حدود 6500 سال پیش از اهرام مصر باز می گردد. این مکان جذاب در معماری و آثار هنری مکانی بی همتا و بی نظیر در کل تاریخ آن دوران است که باید برای تماشای آن بروید. قبل از شروع حفاری در گوبکلی تپه ترکیه تصور نمی شد که با بنایی با چنین تاریخی روبرو باشند.

یافته های باستان شناسی به دوره مزولیتیک بازمی گردد. قدیمی ترین لایه کشف شده در این مکان، شامل تک ستون هایی است که سعی شده با دیوارها و لایه های میانی حجمی شبیه به دایره به خود بگیرد. تاکنون چهار بنا به شکل همین بنای با قطری به اندازه 300 و 100 پا ( 30 تا 90 متر) از زیر خاک ها بیرون آورده شده اند.

تحقیقات بیشتر در مورد حفاری ها - گوبکلی تپه ترکیه

تحقیقات بیشتر در این منطقه و سایت نشان می دهد که به غیر از این 4 دایره که حفاری شده است، حدود 16 ساختار و ساختمان دیگر در اطرافش وجود دارد که هنوز از زیر خاک ها بیرون نیامده است. بنابراین اگر به دیدن این مکان رفتید و بر بالای تپه ها قدم می زدید، بدانید که دارید بر بالای بنایی باستانی و پنهان در زیر خاک ها قدم می زنید. گوبکلی تپه از سال 2011 از سوی سازمان یونسکو در پیش فهرست میراث جهانی قرار گرفت و از ژوئن سال 2018 به فهرست میرث جهانی یونسکو افزوده شد.

موقعیت هتل