استادیوم غازی در کابل

استادیوم غازی در کابل

شرح

استادیوم غازی یک استادیوم چند منظوره در شرق کابل ، افغانستان است که عمدتا برای بازی فوتبال استفاده می شود. گاهی اوقات با نامهای دیگری مانند استادیوم فدراسیون فوتبال افغانستان خوانده می شود. این بنا در زمان سلطنت پادشاه امان الله خان در سال 1923 ساخته شده است که وی به عنوان غازی برای پیروزی افغانستان در جنگ سوم انگلیس و افغانستان و به دست آوردن استقلال برای ملت خود پس از پیمان آنگلو-افغانستان در سال 1919 میلادی ساخته شده است.

ظرفیت اسکان در استادیوم غازی در کابل

ظرفیت اسکان 25000 نفراست. استادیوم قاضی در سال 2011 پس از برداشتن کل زمین و بازسازی خاک جدید  و چمن مصنوعی در بالای آن ، در سال 2011 نوسازی شد. این ورزشگاه اکنون رویدادهای ورزشی بزرگتری را برگزار می کند. اولین مسابقه بین المللی که در داخل استادیوم غازی بازی شد ، یک مسابقه فوتبال بین افغانستان و ایران در تاریخ 1 ژانویه 1941 بود ، این بازی یک تساوی بدون هیچ گلی بود. در سال 1963 ، دوک ایلینگتون ، نوازنده آمریکایی ، کنسرتی را به عنوان بخشی از تور خود با حمایت وزارت خارجه ایالات متحده برگزار کرد.

تاریخچه استادیوم غازی در کابل

در اواخر دهه 1990 ، این ورزشگاه به عنوان محلی برای اعدام های عمومی توسط دولت طالبان مورد استفاده قرار گرفت. سالهاست که حتی نگهبانان شب می ترسند وارد ورزشگاه غازی کابل شوند و از ترس اینکه مردگان آنها را تعقیب کنند. بسیاری از افغان ها متقاعد شده اند که چمن در مجموعه ورزشی رشد نمی کند زیرا قارچ آن در خون خیس شده بود.

طالبان و استادیوم غازی در کابل

صدیق برمک ، فیلمساز افغان ، نه تنها از کسانی که توسط طالبان اعدام شده ، سنگسار شده یا مثله شده بود ، به یاد می آورد ، بلکه 2500 فیلم آنها را در ورزشگاه سوزاند. مسابقه ای که در سال 2001 پس از سرنگونی طالبان بین نیروهای بین المللی به رهبری ایالات متحده و یک تیم افغان انجام شد ، کاری نکرد تا بتواند آن خاطرات را به گذشته های دور منتقل کند. این استادیوم در حال حاضر بیشتر برای مسابقات فوتبال بین تیم های استان های مختلف کشور و همچنین مسابقات بین المللی استفاده می شود.همانطور که در فیلم دختران بوکس کابل ذکر شده است ، این استادیوم همچنین امکانات آموزش تیم ملی بوکس بانوان کشور را در اختیار دارد.

کمیته ملی المپیک افغانستان

در 15 دسامبر 2011 ، کمیته ملی المپیک افغانستان با افتتاح مجدد غازی تازه بازسازی شده در کابل تجلیل کرد. به میزبانی کمیته المپیک افغانستان ، این رویداد با حضور رایان کراکر ، سفیر آمریكا ، جنرال ستوان رئیس جمهور المپیك افغانستان ، جنرال محمد زاهر آغبار ، و فرمانده نیروی بین المللی یك كمك امنیت ملی ، ژنرال جان آرن آلن برگزار شد.

در این رویداد که تقریباً 5000 تماشاگر نیز در آن حضور داشت ، رژه ورزشکاران در این پیست ، اظهارات افتتاحیه ، برش روبان و دو مسابقه کوتاه فوتبال که شامل تیم های فوتبال آقایان و بانوان است ، برگزار شد. زمین بازی به روز شده FIFA خواهد بود که اجازه می دهد مسابقات آینده با تحریم های بین المللی تحریم شوند.

رهبران افغانستان

رهبران افغانستان به همراه سفیر آمریكا رایان كراكر و فرمانده امریكا در افغانستان ، جنرال جان آلن ، امیدوارند كه بازگشایی استادیوم 25000 صندلی كاملاً مرمت شده ، کاری را انجام دهد كه تلاشهای گذشته نتوانسته اند به آن دست یابند. این ورزشگاه مرمت شده قصد دارد پیشرفت را نشان دهد زیرا نیروهای ناتو به طور فزاینده ای از کشوری خارج می شوند که بیش از 30 سال چیزی غیر از جنگ را نمی شناسد و با شورشی به رهبری طالبان روبرو می شود. 

موقعیت هتل

شهر: کابل

دیدنی‌های نزدیک