موزه گاردینر تورنتو

موزه گاردینر تورنتو

شرح

موزه گاردینر تورنتو

موزه گاردینر تورنتو موزه ملی سرامیک کانادا است که درسال 1984 در پارک کویین و در مقابل موزه سلطنتی انتاریو تأسیس شده است. از سال 1976 که جرج گاردینر بازرگان نیک‌ اندیش اهل تورنتو به همراه همسرش هلن شروع به گردآوری مجموعه‌ ای از آثار سرامیک کردند تا سال 1981، خانه آنها یکی از کامل‌ترین مجموعه آثار سرامیکی را در خود جای داده بود.

تاریخچه موزه گاردینر تورنتو

در این سال آنها تصمیم گرفتند خانه را به موزه تبدیل کنند و در مدت سه سال به تکمیل مجموعه‌ها پرداختند. در 1984 موزه تاسیس شد و از 87 تا 96 موزه سلطنتی انتاریو مدیریت موزه را بر عهده داشت. موزه گاردینر از دو بخش دائمی و موقتی تشکیل شده است. فضایی در این موزه به نمایشگاه‌ های موقتی و فصلی اختصاص داده شده که در کنار آن کارگاه‌ ها و سمینارهای ویژه‌ ای نیز برگزار می‌ شود. در سال 96 گاردینر موزه را به یک موسسه مستقل تبدیل کرد و طرحی برای گسترش آن درنظر گرفت.

معماری زیبای موزه گاردینر تورنتو

طرحی که در 2004 تا 2006 اجرا شد و معماری زیبا و گالری‌ها و فضای آموزشی، آن را به یکی از زیباترین ساختمان‌ های کانادا تبدیل کرد. از این زمان به توسعه مجموعه‌ های تخصصی سفال و سرامیک پرداخت و اهدای چندین مجموعه بی‌نظیر چینی، قلع و سفال از سایر کشورها جامعیت موزه را به عنوان موزه‌ای تخصصی در جهان زبانزد کرد.

گالری آمریکای باستان

گالری آمریکای باستان که بزرگ‌ترین بخش موزه است، شامل 47 فرهنگ مجزا از منطقه جغرافیایی گسترده قاره آمریکا است. قدمت اکثر آثار این مجموعه از 3500 سال قبل از میلاد تا 1550 میلادی را شامل می‌ شود. گالری چین و ژاپن آثار متنوعی از اشیاء سرامیک متعلق به فرهنگ‌ های چین و ژاپن به نمایش گذاشته شده است.

مهم‌ترین بخش این گالری

مهم‌ترین بخش این گالری آثار مربوط به دوره سلسله تانگ چین است. نمونه‌ هایی از دستگاه‌ های ساخت چینی نیز در این مجموعه معرفی شده است. گالری آثار مدرن دوره پس از جنگ تا امروز را شامل می‌ شوند. ماده این آثار عمدتا خاک رس است اما در طرح از اکسپرسیونیسم انتزاعی دهه پنجاه تا هنر مفهومی دهه‌ های هشتاد و نود و آثار سرامیکی پس از دو هزار را دربر می‌ گیرند و بیشتر محصول کانادا و آمریکا است.

آثارغیرسرامیکی

گالری آثار غیرسرامیکی که به طور مستقیم با آثار سرامیک ارتباط دارند نیز گردآوری شده است. نقاشی، هنرهای تزیینی، و طراحی از جمله این آثار است. موزه گاردینر فروشگاهی برای فروش آثار سرامیکی دارد که هرساله آثار جدیدی از سرامیک‌ های تاریخی و مدرن به آن افزوده می‌ شود. همچنین این مجموعه با نام کتابخانه گیل بروکر با 387 جلد کتاب و مجله افتتاح شد و امروزه شامل بیش از 2500 جلد کتاب، نشریه، مجله‌های علمی، حکاکی‌های تاریخی و نسخه‌های خطی با موضوع سرامیک است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک