روستای گره بان کرمانشاه

روستای گره بان کرمانشاه

شرح

روستای گره بان کرمانشاه

شهر زیبای کرمانشاه از شهرهای غربی و از کهن‌ترین شهرهای ایران است. از شمال با کردستان از جنوب با ایلام و از شرق با همدان و از غرب با عراق همسایه است. همه جای این استان دارای جاذبه‌های گردشگری طبیعی، تاریخی مانند: روستای گره بان کرمانشاه و معنوی است. این استان در دوران باستان نام‌هایی همچون الیپی، کانبادین، قرمسین داشته است.

 

روستای گره بان کرمانشاه
روستای گره بان کرمانشاه

جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه

جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه بسیار بوده، این شهر با آثار مهم تاریخی و فرهنگی کشورمان یکی از مهمترین شهرهای گردشگری ایران است. بسیاری از گردشگران و توریستهای داخلی و خارجی کرمانشاه را با نام طاقبستان و بیستون می شناسند و اگر از میهمانانی که به کرمانشاه می آیند بپرسید اکثر قریب به اتفاق آنها دلیل سفر به این استان را دیدن دو محوطه تاریخی ذکر شده  عنوان می کنند.

جاذبه های تاریخی کرمانشاه

اما واقعیت است که کرمانشاه مجموعه ای منحصر به فرد از جاذبه های تاریخی و طبیعی است که به خوبی معرفی نشده و ظرفیت های ناشناخته آنها همچنان راز آلود است. یکی از این جاذبه های مهم روستاهای کهن و زیبای این دیار است.

جاذبه های گردشگری روستای گره بان کرمانشاه

ما هم این بار به سمت روستایی که شاید کمتر نام آن به گوشتان خورده باشیم رفته ایم به نام روستای گره بان در کرمانشاه که به دلیل معماری روسی که دارا هست بسیار روستایی جذاب و نامدار است. روستای گره بان در کرمانشاه مکانی بسیار مقدس برای اهل تصوف است و دلیل آن وجود مکانی به عنوان “اجاق حضرت آقا بخش” و اجاق دیگر بزرگان این فرقه از جمله اولیا و نزدیکان این فرقه می باشد. در این منطقه هر روز به غیر از جمعه ها به صورت نذری از مهمانان پذیرایی می شود.

اگر بخواهیم مختصری از تاریخ روستای گره بان در کرمانشاه را بگوییم مطابق با آنچه که باستان شناسان گفته اند آثاری از سکونت در این روستا پیش از تاریخ مشاهده شده که نشان دهنده ی مناطقی پربار و دارای اهمیت بالایی در خاورمیانه و قاره آسیا می باشد.

قدیمی ترین نشان های حضور انسان در روستای گره بان کرمانشاه

از قدیمی ترین نشان های حضور انسان در این روستا به دوره های پارینه سنگی نیز می رسیم که با پیدا شدن چند تبر سنگی در منطقه هرسین کنونی اثبات شده است که قدمتشان حداقل دویست هزار سال تخمین زده می شود، این نشان می دهد که قدمت این روستا بسیار بالا است. جالب است بدانید که استان کرمانشاه در زمان ساسانیان به عنوان پایتخت ییلاقی مورد استفاده بوده و پس از ظهور اسلام و ورود اعراب به ایران و از قرن یازده به بعد فرقه اهل حق بوجود آمده است و طایفه ای که در گره بان زندگی می کنند ملقب به آتش بیگی یا مشعشعی ها هستند که یکی از طوایف این فرقه بوده و با استفاده از امکانات و کمک های پیروان خود نسبت به ساختن این مکان و حفظ و نگهداری و توسعه آن اقدام نموده اند.

تولید عرقیجات در روستای گره بان

روستای گره بان دارای شهرت جهانی از لحاظ تولید عرقیجات می باشد. با توجه به این که معیشت مردم این روستا از روش های گوناگونی نظیر کشاورزی، دامداری و فرآوری محصولات صنعتی نیز می گذرد. همت بلندی در انجام فعالیت های تولیدی به صورت با کیفیت دارند که مبین آن برندهای عرقیات گیاهی با نام همین روستاست که شهرت جهانی دارند و گلاب گل محمدی و عرق نعنای این منطقه به سراسر کشورهای جهان صادر می گردد.

با توجه به خاک حاصلخیری که در این منطقه وجود دارد فرصت فوق العاده ای برای اهالی این روستا به وجود می آورد که باعث می شود دست هیچ گردشگری برای خرید سوغاتی های با کیفیت و استفاده از غذاهای محلی بینظیر این منطقه خالی نماند و طعم اصالت و کیفیت به عنوان خاطره ای فراموش نشدنی در اذهان گردشگران این منطقه باقی بماند.

معماری در روستای گره بان

یکی از مهمترین مواردی که در روستای گره بان کرمانشاه رعایت می شود نظم و معماری بی نظیر آن است. این روستا باغچه ها و آب نماهای بسیار جذابی دارد و برای رسیدن به بنای اصلی باید از بلوار بزرگی که بسیار زیبا با گلکاری های هنرمندانه تزیین شده و پهنا و ابهت آن هرچقدر به عمارت اصلی که مقبره نزدیک می شوید بیشتر خودنمایی می کنند، که گویی فرش رنگارنگی تا سر قله کوه پهن شده است.

زمانی که روستای گره بان کرمانشاه در حال گشت و گذار هستید ابتدا در دامنه کوه یک مسیر توسط نگهبانی بسته شده است که اسلوب خاصی در آن رعایت شده که برای ورود به حریم عمارت اصلی مد نظر قرار گرفته است و دلیل این کار آنست که این عمارت در روزهای جمعه و حتی برخی از ماه های سال از دسترس گردشگران خارج می شود و دلیل آن را رسیدگی به امور داخلی و انجام امور خاص و برداشت محصولات روستا و انجام مراسمات مذهبی خاص اهالی این روستا بیان می کنند. این امر دلیلی است که گردشگران می بایست قبل از حرکت به سوی این روستا و بازدید از آن نسبت به پذیرش آن اطلاع حاصل نمایند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک