روستای گنجه ای یاسوج

روستای گنجه ای یاسوج

شرح

روستای گنجه ای یاسوج

شهر یاسوج از مناطق سردسیری کهگیلویه و بویراحمد است که به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی، توریستی و گردشگری به عنوان «پایتخت طبیعت ایران» شناخته شده است. روستای گنجه ای بزرگ در سمت شمال غرب شهر یاسوج قرار داشته و فاصله آن تا مرکز استان برابر با 10 کیلومتر می باشد و مهمترین تولیدات عمده کشاورزی برنج،گندم،گردو،سیب،نخود،جو وعدس و…می باشد.

آب و آبیاری روستای گنجه ای یاسوج

آب و آبیاری در روستا توسط رودخانه سه ریزکه ازکنارروستا می گذرد و همچنین چشمه سارها می باشد. باتوجه به تحقیقاتی که در میان مردم روستا بعمل آمده است می توان نتیجه گرفت که دراین مکانی که روستا واقع شده است حاکی از آن است که کیخسرو پادشاه پیشدادی درمحل تپه تل خسروی لهراسب رابه جانشینی خود برگزید و سپس راهی ارتفاعات دنا گردید در مسیر عبورخود درمحل رودخانه سه ریز استراحت کوتاهی نمود دراین محل جام جهان نمای خود را در رودخانه فرو برد و جام پنهان گردید از آن زمان به بعد این محل به گنج سری و نهایتا به گنجه ای سه ریز معروف گردید.

جاذبه های تنگ گنجه ای

از جاذبه های تنگ گنجه ای ، طبیعت زیبا و سرسبز و بیشه هایی از درختان مختلف مانند توت،تی تپه،بنه و بلوط است و گردشگران زیادی را سالانه به خودنیزجذب می کند. از دیگرجاذبه های طبیعی کوههایی است که در منطقه وجود دارند که میتوان ازمعروفترین آنها دنا رانام برد که در اکثر سال چادرسفید (برف) به خود می پوشد و جاهایی از آن برای اسکی مناسب است.

طبیعت تنگ گنجه‌ای

تنگ گنجه‌ای ، طبیعتی بکر و رویایی را در اختیار گرفته است. چشم‌انداز طبیعی گردشگاه به صورتی است که طبیعت آن در چهار فصل سال دیدنی و چشم‌ نواز است. روستای گنجه‌ای دارای چندین چشمه آب سرد و گوارا بوده که همه آن‌ها از کوه‌های سر به فلک کشیده دنا، که به عروس زاگرس مشهور است سرچشمه می‌گیرند.

پوشش گیاهی تنگ گنجه‌ای

پوشش گیاهی این گردشگاه از درختان تنومند و سربه فلک کشیده تشکیل شده که سایه‌بان چشمه‌های خنک هستند و مورد استفاده گردشگران قرار می‌گیرند. درختان بلوط، بنه و زالزالک از درختان زیبای این منطقه هستند که به شکوه طبیعت آن افزوده‌اند. به دلیل تراکم بالای پوشش جنگلی در این منطقه، دوستداران فصل پاییز و زیبایی‌های برگریزان آن می‌توانند یک روز پاییزی فوق‌العاده رنگارنگ را با صدای خش‌خش برگهای درختان چنار در این تنگه، تجربه کنند.

زمستان تنگ گنجه‌ای

زمستان تنگ گنجه‌ای هم که دیگر باورکردنی نیست و در یک روز برفی آن، می‌توان رقصیدن دانه‌های برف بر روی شاخه‌های بی‌برگ درختان را به نظاره نشست.  در این منطقه آسمان از لا‌به‌لای شاخه‌های گسترده و تنه‌های بالا بلند درختان چنار، شکوه و منظره‌ای جذاب و دیدنی دارد. وجود امکانات بهداشتی و تفریحی و آب لوله‌کشی در این تنگ باعث شده تا مسافران بی‌شماری در فصل‌های بهار و تابستان به دور از هیاهوهای شهر به تفریح در آن بپردازند. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک