تالاب بین المللی گندمان شهرکرد

تالاب بین المللی گندمان شهرکرد

شرح

کشور ایران با وجود چهار چهره مختلف از طبیعت در چهار فصل سال و تاریخ کهنی که دارد دارای جاهای دیدنی بسیاری می باشد. هر یک از شهرهای ایران دارای جاذبه هایی است که در جایگاه خود بسیار تماشایی است مانند تالاب بین المللی گندمان شهرکرد. برخی از این شهرها پرطرفدارتر و برخی دارای طرفداران کمتری هستند. در این میان مراکز استان ها همیشه پیشتازند و هر یک به نحوی گردشگران را به سمت خود جذب می کنند. از جمله اینها شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری است.

شهر کرد و تالاب بین المللی گندمان شهرکرد

شهرکرد مرتفع ترین مرکز استان ایران است به همین دلیل دارای لقب بام ایران می باشد، لقبی که در بین شهرها به فریدون کنار هم داده شده است.

جاذبه های گردشگری شهر کرد

شهرکرد دارای بناهای تاریخی زیبایی است اما این طبیعت بی نظیر و آب و هوای معتدل آن است که موجب سرازیر شدن سیل عظیمی از گردشگران مخصوصا در فصل تابستان به این شهر شده است.

جاذبه های طبیعی شهر کرد

شهرکرد دارای جاذبه‌های طبیعی فراوان و چشم‌ اندازهای مسحورکننده است و می‌توان نام آن را در لیست مقاصد اصلی گردشگران ایران ثبت کرد. تالاب گندمان یکی از زیباترین تالاب های کشورمان است که در همسایگی شهری با همین نام از توابع شهرستان بروجن در استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است.

تالاب گندمان علاوه بر زیبایی های فراوانی که دارد محل مهاجرت پرندگان است و در لیست 10 تالاب برتر پرنده نگری کشور قرار گرفته است. این تالاب به جز زیبایی های طبییعی بسیار که آن را به یک مقصد طبیعت گردی فوق العاده در کشورمان تبدیل کرده است دارای جاذبه های تاریخی نیز می باشد.

تالاب بین المللی گندمان شهرکرد در نزدیکی جاده بروجن به لردگان در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن در استان چهارمحال و بختیارى قرار گرفته است.

موقعیت جغرافیایی تالاب بین المللی گندمان شهرکرد

فاصله  تالاب تا بروجن 20 کیلومتر و 4 کیلومتر با شهر گندمان فاصله دارد. تالاب گندمان به عنوان یکی از آبگیرهای حوزه آبریز آق بلاغ شناخته می ‌شود که با فاصله‌ ای نه‌ چندان دور از تالاب چغاخور قرار گرفته است. مساحت تالاب 1200 هکتار است که در حال حاضر با توجه به تصرفات انجام شده مساحت آن به 980 هکتار رسیده است.

تاریخچه تالاب بین المللی گندمان شهرکرد

تالاب بین المللی گندمان شهرکرد که گذشته از زیبایی هایش زمانی شکارگاه بهرام گور با تمام تشکیلات و بارگاه و دستگاهش بوده است، نام خود را از شهری تاریخی که در ضلع شمال شرقی آن قرار دارد گرفته است که منطقه ییلاقی خانواده های سلطنتی در قرن های گذشته بوده و برخی آثار به جا مانده از سکونت گاه های آن زمان در تالاب به چشم می خورد. این تالاب زیبا در دفتر بین ‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن هم ثبت شده است.

عمر تالاب بین المللی گندمان شهرکرد 1 ملیون سال است که عمق خاک تورب و یا زغال سنگ های نارس تا 12 متر می رسد و این ویژگی به طور طبیعی بستر گسترش آتش سوزی را فراهم می کند و اگر آتش تا این عمق از خاک نفوذ کند می تواند فاجعه ی به مراتب مخرب تر از آنچه تصورش را می کنیم به بار آورد و با وزش نسیمی تالاب  مشتعل خواهد شد. ح

دود 30 تا 35 گونه پرنده مهاجر نواحی سردسیر شمالی با جمعیت زیاد، هر سال در اواخر فصل پاییز برای سپری کردن فصل سرد و تخم ‌گذاری به این تالاب می آیند. اما از جمله پرندگان بومی ساکن تالاب می توان به لک لک ها، چنگر، سنقر، شکاری ها و … اشاره کرد. همچنین انواع مارها ، قورباغه ها ، لاک پشت و پستاندارانی نظیر گراز ، شغال ، گرگ ، خفاش ، روباه ، خرگوش و نیز ماهی گورخری ، سفید کولی ، ماهی پوزه ای و سیاه ماهی از دیگر گونه های جانوری این تالاب به حساب می آیند.

پوشش گیاهی تالاب بین المللی گندمان

از انواع گیاهان می توان به آن هایی اشاره کرد که نیاز به رشد در شرایط مرطوب دارند که از جمله آن ها می توان به درختان بید، مرغ، جگن، نی، لوئی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی، بزواش، سه کوله خیز، اسپارگانیوم و … اشاره کرد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک