سراب گاماسیاب

شرح

سراب گاماسیاب

سراب گاماسیاب یکی از رودخانه های بزرگ و طولانی و از جاذبه های مهم شهر نهاوند در استان همدان است. آب رودخانه سراب گاماسیاب نهاوند که منطقه زیبایی است، آنقدر خنک و سرد می باشد که نمی توان بیشتر از چند دقیقه انگشتان دست را در آن نگه داشت.

سراب گاماسیاب

منشا تامین آب سراب گاماسیاب

منشا تامین آب این سراب که دارای آبدهی 5 متر مکعب می باشد، سر چشمه آن از دامنه ارتفاعات کوه سنگی گرو و در 19 کیلومتری جنوب شرقی نهاوند می باشد، در مسیر خود رودخانه هایی مانند قلقل رود، خرم رود و خرم آباد را سیراب کرده و همچنین موجب سیراب نمودن مزارع کشاورزی دشت نهاوند می شود و در نهایت به رودخانه قره سو و کرخه و در پایان به تالاب هور العظیم می ریزد. سر منشا این رود طولانی، سراب گاماسیاب یا گاماسب می باشد.

رودخانه بزرگ گاماسیاب در مسیر خود باعث سیراب ساختن باغ های باختری شهر و روستاهایی که در مسیر آن قرار گرفته اند، می شود و به شهرستان صحنه در کرمانشاه وارد می شود و سپس در این استان به رود قره سو می ریزد و با عبور از استان لرستان به رود سیمره و سرانجام در خوزستان به رود کرخه متصل می شود.

یکی از برنامه های دولت این است که در این منطقه که در گذشته لوکنی نیز نامیده می شد ، امکانات رفاهی و اقامتی تفریحی مانند ماهیگیری، قایقرانی و اسب سواری برای گردشگران و مسافرانی که به این منطقه سفر می کنند، فراهم آورد. در حال حاضر سراب گاماسیاب به عنوان منطقه نمونه گردشگری انتخاب شده است.

پوشش جانوری سراب

گونه های مختلف جانوری را می توان در این منطقه شاهد بود، برای مثال می توان به وجود قوچ، کل، میش، بز، گرگ و پرندگانی مثل بلدرچین، قمری، فاخته، چنگر و کبک اشاره نمود و ماهی هایی که در رودخانه وجود دارند، شامل سفید ماهی، قزل آلای رنگین کمان و سنگ ماهی می باشند. همچنین می توان محوطه جنگل کاری شده را در بالا دست چشمه ها دید. در طول مسیر رودخانه نیز حوضچه های پرورش ماهی و نیروگاه تولید برق آبی احداث شده است.

مسیر دسترسی به سراب گاماسیاب 

برای این که به سراب بروید، باید حدود ده کیلومتر از شهر نهاوند به سه راهی نهاوند ملایر بروجرد حرکت کنید تا به پاسگاه قلعه قباد رسیده و از این پاسگاه، یک مسیر آسفالته را طی کرده تا به نور آباد برسید. سپس از جاده ای که در سمت چپ شما وجود دارد ادامه دهید و پس از حدود 500 متر به سرچشمه این سراب برسید. اگر خوب توجه کنید، ابتدای این جاده خاکی، تابلویی وجود دارد که روی آن عبارت پارک جنگلی گاماسیاب نوشته شده که می تواند راهنمای شما برای رسیدن به این سراب باشد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک