جزیره گالیپولی ترکیه

جزیره گالیپولی ترکیه

شرح

جزیره گالیپولی ترکیه

گالیپولی نام شبه جزیره های واقع در ترکیه  است. گالیپولی از لغت یونانی (به یونانی : Καλλίπολις) به معنای شهر زیبا ریشه گرفته‌است. شبه جزیره ی گالیپولی (یا به ترکی Gelibolu Yarimadasi) واقع در جانب شمالی Dardanelles، صحنه ی یکی از بدنامترین لشکرکشی های نظامی جنگ جهانی دوم است.

حمله ی متفقین در جزیره گالیپولی ترکیه

حمله ی متفقین که شامل نیروهای استرالیا، انگلیس، زولاند نو و فرانسه بود، به هدف تسخیر شبه جزیره و کنترل تنگه ی کم عرض Dardanelles، تا بدین گونه از مسیر دریایی بدون یخ محافظت کند و به ارتش روسیه تجهیزات رسانده و بر علیه ژرمن ها آتش بگستراند.

اولین ورود دشمن

اولین ورود دشمن در تاریخ ۲۵ آوریل ۱۹۱۵ به وقوع پیوست و با مقاومت سختی از جانب ترک ها که تحت فرمان ژنرال مصطفی کمال بودند، مواجه شدند. متفقین تنها توانستند نفوذ کمی بر شبه جزیره داشته باشند و در پی آن سکوتی طولانی شکل گرفت و در پی آن ۹ ماه جنگ و خونریزی، زندگی های بسیاری از میان
رفت، ۱۶۰۰۰۰ نفر از نیروی متفقین ۸۶۰۰۰ نفر از ترک ها کشته شدند و حدود ۲۵۰۰۰۰ نفر زخمی شدند. ارتش آنزاک (سربازان ارتش استرالیا و زولاند نو) وحشت انگیزترین صحنه های مبارزه را به چشم دیدند و تاثیرات بسیار سنگینی بر آنها اعمال شد. ساحلی که ماوای آنها به حساب می آمد، به احترامشان، خلیج کوچک آنزاک (یا به ترکی Anzak Koyu) نام گرفت.

کل خاک جزیره گالیپولی ترکیه

کل خاک این شبه جزیره پر از خاطرات است، همراه با لوح های منقشی که پیشرفت لشکر کشی را شرح میداد و یادبودهایی از سربازان ارتش متفقین و ترک. با یکی از دو موزه، در دفتر مرکزی پارک Camburnu، واقع در ۱ کیلومتری گذرگاه در Eceabat و یا موزه ی نظامی Kabatepe شروع کنید. هر کدام از گورستان های جنگ با تابلوهایی مشخص شده اند و تمامی آنها گل کاری شده و با بوته های معطر رزماری، خوش بو می شوند. همه ساله در روز آنزاک (۲۵ آوریل) یک مراسم یادبود، با حضور خانواده های ترک و کهنه سربازان آنزاک و همین طور دیگر بازدید کنندگان برپا می شود.

مکان دقیق شهر افسانه ای

مکان دقیق شهر افسانه ای تروا پنهان مانده بود تا این که یک باستان شناس تازه کار که شیفته ی هومر بود در سال ۱۸۷۱ شروع به حفاری کرد. هنریک اشلیمان افسانه ی خود را کشف کرده و گنجینه ی پریام را پیدا کرد، مخفیگاه پر از طلا و کشف خود را با خود به آلمان قاچاق کرد اما در طول جنگ جهانی دوم ناپدید شد تا این که در ۱۹۹۳ در مسکو دوباره پیدا شد.

۹ شهر پنهان در جزیره گالیپولی ترکیه

امروزه باستان شناسان ۹ شهر پنهان را کشف کرده اند، از تروا اول، اسکان اوایل عصر برنز (2500 – 3000 قبل از میلاد) گرفته تا Hellenistic و کلان شهر رومی ها که به Ilium Novum معروف بوده و از ۳۳۴ قبل از میلاد تا ۴۰۰ بعد از میلاد، در این مکان پا برجا ایستاده است. محققان آمریکایی این بنا را به عنوان تروای هفتم یعنی شهر پادشاه پریام شناسایی نموده و سازه ی آن را در سال ۱۲۶۰ قبل از میلاد تخمین زدند.

منطقه ی نزدیک دهکده ی Hisarlik

منطقه ی نزدیک دهکده ی Hisarlik، به وسیله ی یک کپی از اسب چوبی مشهور علامت گذاری شده است. برای آنان که از داستان های ایلیاد و هومر لذت میبرند، این مکان بسیار جذاب است، جایی که سنگ ها با روح هلن و پاریس، آشیل و آگامنون در ارتباط هستند.

موقعیت هتل