کلیسای جامع فونچال

کلیسای جامع فونچال

شرح

کلیسای جامع فونچال یا کلیسای بانوی مقدس مادرسه Our Lady of the Assumption in Sé کلیسایی قرون وسطایی و بسیار زیبا در شهر فونچال کشور پرتغال، زادگاه کریستین رونالدو است. این کلیسا که یکی از بهترین جاذبه‌های توریستی شهر فونچال محسوب می‌شود، کلیسایی قرن پانزدهمی است که در شهر فونچال مرکز جزیره زیبا و رویایی مادیرا در کشور سرسبز پرتغال واقع شده است.

شهرت این شهر بیشتر به کریستین رونالدو فوتبالیست مشهور جهانی برمی‌گردد که متولد این شهر بوده است. با این وجود فونچال از دیرباز نیز به خاطر آب و هوای مطلوب و طبیعت سرسبز و چشم‌انداز بی‌نظیر از اقیانوس اطلس، به بهشتی برای ثروتمندان معروف شده بود. 

جاذبه تاریخی کلیسای جامع فونچال

یکی از جاذبه‌های فوق‌العاده زیبای این شهر رویایی که هر ساله میزبان تعداد بی‌شماری توریست از سراسر دنیا است، کلیسای جامع این شهر می‌باشد که ساختاری رومی و قرن پانزدهمی دارد. این کلیسا در سال 1514 به عنوان مرکز مذهبی شهر شروع به کار نمود. سپس به کلیسای کاتولیک‌های رومی اهدا شد و امروزه تمام منطقه خودمختار مادیرا را زیر پرچم خود دارد.

این کلیسا که ساخت آن به اواخر قرن پانزدهم و اواخر دوره استعمار مادیرا برمی‌گردد و مشاهده سبک معماری گوتیک در آن بسیار واضح است، یکی از معدود بناهایی است که عملا دست نخورده باقی مانده است. سبک معماری آن اروپایی با ترکیبی از عناصر محلی است که معماری آن را بسیار خاص و منحصر به فرد نموده است. نمای داخلی این کلیسا در حقیقت خط بطلانی بر ریاضت بسیاری از کلیساهای آن زمان کشیده از جمله یک محراب طلاکاری شده که قدمت آن به اوایل قرن شانزدهم برمی‌گردد.

طراحی کلیسای جامع

کلیسا دارای سه شبستان بوده و طراحی سقف آن الهام گرفته شده از معماری سبک مودجار Mudéjar که سبکی اسلامی است، می‌باشد و از جنس چوب سدر ساخته شده است. برای ساخت دیوارهای بیرونی از سنگ کابو گیراو Cabo Girão استفاده شده است. در محراب آن صلیبی قرار داده‌اند که تماما از جنس نقره بوده و هدیه‌ای از طرف پادشاه مانوئل اول پرتغال Manuel I of Portugal می‌باشد. این صلیب یکی از شاهکارهای فلزات گران‌بهای مانوئلین پرتغال است. در خارج از کلیسا مجسمه‌ای از پاپ جان پل دوم قرار داده‌اند که پس از نصب بر روی حوض و چشمه کنار کلیسا، به موقعیت فعلی خود انتقال داده شد.اگر قصد سفر به این شهر زیبای ساحلی را دارید، حتمای به دیدن این کلیسای استثنایی رومی نیز بروید. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک