خانه موزه شوپن لهستان

خانه موزه شوپن لهستان

شرح

آشنایی با خانه موزه شوپن لهستان

لهستان کشوریست که قرنها مشکلات و درگیری ها را پشت سر گذاشت و توانست به یک کشور مستقل تبدیل شود. این کشور ‏حالا فرصت این را دارد که نقش جدیدی در تاریخ مدرن جهان به نمایش بگذارد. افرادی که به این کشور سفر می کنند چیزهایی ‏را می بینند که مردم این کشور آن را تجربه کرده و با آن زندگی کرده اند ، لهستان برای بسیاری از گردشگران یک مقصد ‏فرهنگی غنی در اروپا است که مناظر طبیعی زیبا و اماکن تاریخی دیدنی زیادی دارد. چه از شهرهای اصلی لهستان دیدن کنید ‏چه بخواهید جنگل ها و دریاچه های اطراف آنها را ببینید ، لهستان تصاویری فراموش نشدنی در ذهنتان ایجاد خواهد کرد. ‏اگر عاشق موسیقی و هنر و یکی از طرفداران آثار شوپن هستید، پیشنهاد می‌کنیم در سفر به لهستان بازدید از خانه موزه شوپن لهستان را از دست ندهید.

آثار موزه شوپن لهستان

موزه «شوپن» یکی از خانه موزه‌های مهم در لهستان است که زندگی این موسیقیدان مشهور را به تصویر کشیده است. در دنیای موسیقی و موسیقیدان‌ها، «شوپن» شخصیتی بدون مرز و جغرافیا است. بسیاری از مردم دنیا آثار مرتبط با پیانوی او را یا می‌شناسند و شنیده‌اند یا می‌نوازند و با آن زندگی می‌کنند. مهم‌ترین نوآوری شوپن در قالب فرم‌هایی مانند سونات پیانو، والس، نوکتورن، پرلود و پولونز خلق شده‌اند. وی اغلب آثارش را فقط برای پیانو می‌نوشت، اما در میان کارهایش می‌توان قطعاتی برای پیانو و سازی دیگر به عنوان همراهی‌کننده یافت.

شوپن لهستانی بود اما بیش‌تر عمر خود را در فرانسه سپری کرد. این موزه در دهه ی سی میلادی تاسیس شد، در طولِ جنگِ دومِ جهانی بسته شد و در سالِ 1954 با تغییراتِ اساسی دوباره درهایش بر روی عموم باز شد. موزه‌ای که با این موضوع تبدیل به مرکزی فرهنگی و موسیقایی شده و در این زمینه به‌طور جدی با برنامه‌هایی از قبیل سخنرانی، کنسرت و… در کنار سایر امور مربوط به موزه فعالیت می‌کند. این موزه در چهار طبقه مختلف پذیرای علاقه‌مندان به این هنرمند، آهنگساز و پیانیست، از سرتاسر جهان است. بنای قرن شانزدهمی موزه متعلق به «دوک یانوش استروگسکی» بوده که در قرن هجده و نوزدهم میلادی مورد بازسازی قرار گرفته است.

طراحی داخلی موزه شوپن لهستان

در هر یک از چهار طبقه موزه، بازدیدکنندگان اطلاعات مختلفی در مورد زندگی شوپن کسب می‌کنند. این شناخت نه فقط بر اساس ابزار و لوازم زندگی شوپن، بلکه براساس تجربه‌ای اتفاق می‌افتد که از ناشی از تجربه شوپن در زندگی هنری و عادی او است. آنچه شوپن را به زندگی عادی پیوند می‌داده، ارتباط او با اصوات در قالب بیان هنرمندانه است که آن را موسیقی نام می‌نهیم.

در نتیجه تجربه صوتی مخاطب در این موزه نقش مهمی را دارا است. در این موزه تلاش شده تا با انواع وسایل ارتباط جمعی و ابزار فن‌‌آوری در کنار برگزاری مناسبت‌های خاص پژوهشی و موسیقایی و با هدف تبدیل شدن به یک مرکز فرهنگی، از تعریف سنتی موزه، یعنی مکانی صرفا برای نگهداری و نمایش اشیاء فاصله گرفته شود. طراحی داخلی موزه تمرکز بر ایجاد تجربه، خصوصا تجربه «شنیداری» با بهره‌گیری از امکانات مدرن صوتی است تا در این موزه یادمانی با موضوع موسیقی و تمرکز بر یک شخصیت بین المللی و شهیر موسیقایی، وجه و نقش بازآفرینی «صوت» به‌عنوان عنصر بنیادین موسیقی و زبان موسیقایی بارز شود و بهترین ابزار شخصیت مورد تمرکز موزه مورد توجه مخاطب قرار گیرد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک