کتابخانه ملی فرانسه

کتابخانه ملی فرانسه

شرح

ساخت کتابخانه ملی فرانسه

درست در امتداد سمت راست ساحل رودخانه سن در قلب پاریس در میان سه بنای مهم بورس، باغ‌های تویلری، و ساختمان اپرا جایگاه مهمی به نام کتابخانه ملی فرانسه قرار گرفته که به زیبایی می درخشد. کتابخانه ملی فرانسه  زمانی بزرگ‌ترین کتابخانه ملی جهان به حساب می‌آمد. ساخت این کتابخانه که عنوان نخستین کتابخانه ملی جهان را به خود اختصاص داده، به سال 1368 میلادی باز‌می‌گردد. در آن زمان شارل پنجم کتابخانه‌ای با بیش از هزار نسخه خطی در یکی از تالارهای اصلی ساختمان لوور دایر کرد. این نسخه‌ها تا سال 1483 به میزان قابل توجهی افزایش یافت. تارخچه تاسیس کتابخانه ملی فرانسه به سال 1368 میلادی بازمی گردد؛ در آن زمان شارل پنجم کتابخانه ای را با بیش از هزار نسخه خطی در یکی از تالارهای اصلی ساختمان لوور دایر کرد و چند بنای دیگر هم به همین نحو ساخته شد.

مساحت کتابخانه ملی فرانسه

پس از مدتی دولت فرانسه تصمیم گرفت بنای جدیدی را در قالب مسابقه بین المللی انتخاب کند. در این مسابقه معماران بزرگ دنیا شرکت کردند و جالب آن که در این بین، کار معمار جوان؛ دومینیک پرو، به عنوان طرح برگزیده انتخاب گردید. و پس از چند سال در سال 1997 درهای کتابخانه به روی عموم گشوده شد. مهم ترین شاخصه بنا در این مقیاس تراس وسیعی است که همچون نمادی بی واسطه با فضای شهری در پیوند بوده و از یکسو امکان دید به بزرگراه، رودخانه و بافت شهری جدید پیرامون را ممکن می سازد و از سویی بر باغ سبز واقع در مرکز پروژه اشراف دارد. در کتابخانه ملی فرانسه که زیربنایی به وسعت 290 هزار متر مربع دارد؛ غیر از مراجعین موقت و مخاطبین کنفرانس ها و تالارها، برای 2600 نفر فضای مطالعه تعبیه شده است.

آثار

حوزه موضوعی کتابخانه ملی فرانسه علاوه بر کتاب و نشریات ادواری شامل نسخه‌های خطی، نقشه و طرح، منابع چاپی، نقاشی، عکس، سکه، مدال، موسیقی، مواد شنیداری و مواد چندرسانه‌ای را نیز دربرمی‌گیرد. مجموعه این کتابخانه از سال 1990 در زمینه‌های گوناگون، بخصوص در زمینه‌های مربوط به علوم و فناوری، اقتصاد و مواد شنیداری توسعه یافته و مجموعه کتاب‌های چاپی و نشریات ادواری، بیشتر موضوع‌هایی مانند فلسفه، تاریخ علوم، حقوق، اقتصاد و سیاست، علوم و فناوری، ادبیات و هنر را شامل می‌شود.

قدیمی‌ترین نسخه فارسی موجود در این کتابخانه متعلق به حدود سال 509 هجری و در زمینه پزشکی است. در سال 1905 فـهرستی از نسخ خطی فارسی تـوسط ادوارد بـلوشه به نام «فهرست نسخ خطی فارسی موجود در کتابخانه ملی پاریس» در 4 جلد تدوین گردید. در قسمت نشریات ادواری کتابخانه ملی تعدادی از مجلات ادبی فارسی نیز به چشم میخورد. این کتب و نشریات از طریق خرید، مـبادله و یا هدایا به بخش دریافت و آماده سازی میرسد و در همانجا فهرست نویسی میگردد. این کتابها به زبان فرانسه فهرست نویسی میشود. نام نویسنده و عنوان کتاب به خط فارسی بر روی برگه افزوده میشود.

موقعیت هتل

کشور: فرانسه
شهر: پاریس

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط