یخچالهای فاکس

یخچالهای فاکس و فرانس جوزف نیوزلند

شرح

یخچالهای فاکس و فرانس جوزف یک یخچال دریایی معتدل به طول 12 کیلومتر  واقع در پارک ملی وست لند تای پوتینی واقع در ساحل غربی جزیره جنوبی نیوزیلند است. همراه با یخچال فاکس 20 کیلومتری به جنوب ، و یخچال سوم ، از آلپ های جنوبی به پایین تر از 300 متر از سطح دریا پایین می رود. رودخانه ای که از پایانه یخچال های طبیعی فرانس جوزف پدید می آید به رودخانه Waiho معروف است. یخچال های فاکس و فرانس جوزف دو یخچال طبیعی منحصربه فرد هستند و به دلیل تغییر شکل سریع یخ ها و سطوح تنها از طریق هلیکوپتر قابل دسترسی هستند. این دو از بی نظیرترین پدیده های طبیعی نیوزلند هستند و هنگامی که سوار بر هلیکوپتر به این یخچال ها نزدیک می شوید مناظر بدیع و چشم اندازهای باورنکردنی و خارق العاده ای را مشاهده خواهید کرد.

ویژگی های این یخچال ها

یخچال وفاکس و فرانس جوزف در حال حاضر 12 کیلومتر طول دارد و 19 کیلومتر از دریای تاسمان خاتمه می یابد. این منطقه که از سطح زمین بزرگ برف  به طول 20 کیلومتر مربع بزرگ واقع شده است ، دارای یک الگوی چرخه ای از پیشروی و عقب نشینی است که به دلیل تفاوت بین میزان مذاب در پای یخچال های طبیعی و میزان بارش برف رانده می شود. یخچال به سرعت در دوران یخبندان کوچک پیشرفت کرد و در اوایل قرن هجدهم به حداکثر رسید.

یخچال های طبیعی پس از عقب نشینی چندین کیلومتر بین دهه های 1940 و 1980 ، در سال 1984 وارد مرحله پیشرفت شد و در بعضی مواقع با سرعت 70 سانتی متری در سطح پدیده پیشرفت کرد. سرعت جریان تقریباً 10 برابر یخچالهای معمولی است. در طولانی مدت ، یخچال از آخرین عصر یخبندان عقب نشینی کرده است و اعتقاد بر این است که حدود 10،000 تا 15،000 سال پیش به دریا گسترش یافته است.

این رفتار چرخه ای به خوبی توسط یک تمبر پستی صادر شده در سال 1946 نشان داده شده است ، نمایی از کلیسای سنت جیمز انگلیکان را به تصویر می کشد. این کلیسا در سال 1931 ساخته شده است ، با یک پنجره محراب پانوراما برای استفاده از موقعیت آن. تا سال 1954 ، یخچال طبیعی از منظره کلیسا ناپدید شده بود ، اما در سال 1997 دوباره ظاهر شد. این به دلیل شرایط بسیار متغیر موجود در میدان برفی است ، که حدود 5-6 سال طول می کشد تا نتیجه تغییر مکان پایانه باشد.  یخچال های طبیعی تا سال 2008 هنوز پیشرفت می کردند ، اما از آن زمان وارد فاز بسیار سریع عقب نشینی شده است.

گرم شدن کره زمین و تاثیر آن بر یخچال های طبیعی

مانند بیشتر یخچال های طبیعی نیوزیلند که عمدتاً در ضلع شرقی کوه های آلپ جنوبی یافت می شوند ، روند کوچک سازی مربوط به گرم شدن کره زمین است. در یخچال های طبیعی برخی حوادث مانند طغیان از تونل های یخی پر از آب اتفاق افتاده است که یکی از آنها پل را در مسیر دسترسی در سال 1989 تخریب کرده است. براساس تغییرات گذشته ، دانشمندان انتظار دارند كه یخچال های طبیعی فرانتس یوسف 5 كیلومتر عقب بمانند و 38 درصد از جرم خود را تا سال 2100 در سناریوی متوسط ​​گرم شدن از دست دهند.

سفر به یخچالهای فاکس و فرانس جوزف نیوزلند

منطقه یخچالهای طبیعی یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری ساحل غربی است ، با حدود 250،000 بازدیدکننده در سال ، و حداکثر 2700 در روز. پیاده روی های هدایت شده و کنترل نشده از یخچال و فریزر امکان پذیر است. با این حال ، از آوریل 2012 همه پیاده روی یخچال های طبیعی نیاز به یک پرواز هلیکوپتر از چهره ترمینال ناپایدار دارند. پیاده روی یخچال های فریزر همچنین به برخی تجهیزات تخصصی ، یعنی محورهای یخ و کرامپون هایی که روی یک بوت محکم بسته می شوند ، احتیاج دارند.

اینها معمولاً توسط شرکتهای تور ارائه می شود. از آنجا که قسمت پیاده روی از هر تور تا یخچال طولانی می شود و در اولین آبشار یخبندان به پایان می رسد ، بسیاری از گردشگران تورهای بالگرد را از یکی از چندین خط هوایی محلی رزرو می کنند ، که معمولاً میهمانان خود را بین یخچال های اول و دوم برای یک ساعت هدایت شده از طریق زمین شکسته بالای یخچال رها می کنند ، اگرچه چشم انداز یخبندان تقریباً روزانه تغییر می کند ، با توجه به جریان غیر منتظره یخچال های طبیعی و برخی از پیاده روی ها از جمله گذر از تونل های یخ ، هنوز هم کاملاً ایمن و فقط تا حدودی پرحجم به نظر می رسد. در ژوئن سال 2010 ، یک توریست استرالیا در اثر برخورد قلبی با یخچال ، بر اثر حمله قلبی درگذشت.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک