خانه ی فروغ الملک شیراز

آشنایی با خانه فروغ الملک شیراز

شرح

خانه فروغ الملک شیراز

وقتي شميم عطر گل‌هاي بهاري با نافه بهارنارنج معروف شيراز در مي‌آميزد، كسي را ياراي توصيفش در بيان و قلم نيست، بايد فقط اينجا باشي و اين عظمت را از نزديك احساس كني. وقتي نسيم برخاسته از گلزار گل‌هاي بهار شيراز شانه‌هاي درختان كاج، سرو، نارنج و نخل‌هاي اين شهر را نوازش مي‌دهد، افسون بهار تو را سرمست از بودن مي‌كند و اينجاست كه با چشم دل ، قدرت خداوند را مي‌توان در ظرافت برگ برگ گل‌هاي بهاري ديد.

اينجا بهار، انگار رنگ و بوي ديگري دارد، رنگ و بوي بهار شيراز مخصوص شيراز است، مخصوص كوچه پس كوچه‌هاي شهر گل و بلبل، باغات زيبا و معروف اين شهر و صد البته روح بلند، خونگرم و ميهمان نواز شيرازي‌ها كه خيلي‌ها آنان را به عنوان ” كاكوها ” مي‌شناسند. شهر زیبای شیراز پر است از جاذبه های بی شماری که هر کدام داستان خاص خودش را دارا است . یکی از این جاذبه ها ، خانه فروغ الملک نام دارد.

«زینت الملک» و «ابراهیم خان قوام» فرزندان «حبیب الله خان قوام الملک چهارم» از متمولین دوره قاجار در شیراز بودند که پس از پدر، پسر یا برادر زینت الملک “قوام الملک پنجم” لقب گرفت، «فروغ الملک» که هم اکنون خانه اش موزه مشکین فام است همسر ابراهیم خان قوام بود. خانه فروغ‌الملک که معماری قجری آن یادآوری از خاطرات آن دوران می باشد دارای دو بخش بیرونی و اندرونی با دو حیاط جداگانه، عمارت شاه نشین، حوضخانه، حمام، آشپزخانه و … است.

تاریخچه عمارت

این عمارت از سال 1329 تا اواسط دهه 50 با نام دبستان فروغ‌الملک مورد استفاده آموزش و پرورش بود ولی پس از آن در سال 1381 مرمت و بازسازی شد و در اختیار آقای حسن مشکین فام قرار گرفت و کاربری آن به موزه هنر معاصر فارس تغییر یافت، اشیاء موجود در موزه شامل صدها قطعه از هنری است که طی بیش از نیم قرن توسط ایشان تهیه و گرد‌آوری شد و شامل دو بخش عمده آثار هنری خانواده مشکین فام و آثار هنرمندان معاصر فارس است که بر حسب نوع اثر هنری و یا تکنیک و دوره آفرینش در قالب بخش‌هایی با آثار حجاری و نقش برجسته، خوشنویسی، نقاشی، عکاسی، هنرهای تجسمی و … تقسیم بندی گردید و به نمایش گذاشته شده‌است.

قسمت های مختلف خانه

این بنا جهت استفاده مسکونی ساخته شده و شامل پاسدارخانه، آشپزخانه،‌ اسطبل، حمام و دو باب منزل مسکونی (مهمانسرای فدک فعلی و خانه فروغ الملک)‌ می باشد که خانه فروغ الملک در سه طبقه و شامل زیر زمین طبقه همکف و طبقه اول است که دارای دو بخش بیرونی و اندرونی با دو حیاط جداگانه، عمارت شاه نشین، حوضخانه، حمام، آشپزخانه و … است . در خانه فروغ الملک قوامی موزه هنر مشکین فام برقراراست. موزۀ هنر مشکین  فام اولین موزه خصوصی هنرهای تجسمی  در ایران می باشد.

مصالح به کار رفته در بنا چوب، سنگ و آجر هستند که با ملات گچ، خاک و برخی نقاط کاهگل پوشیده شده اند. همانند دیگر خانه های تاریخی، تزئینات زیبایی در خانه فروغ الملک شیراز به کار رفته است. آجرکاری های زیبا، کاشی کاری های دلنشین، گچبری های هنرمندانه، حجاری ها و نقاشی های زیبایی که بر روی سقف برخی از اتاق ها کشیده شده است، زیبایی های این بنا را دو چندان کرده اند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک