شهر ممنوعه

آشنایی با شهر ممنوعه چین

شرح

شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه ، شهری قدیمی در منطقه پکن ، پایتخت کشور چین است و یکی از مهمترین دیدنی‌های تاریخی این کشور به‌ شمار می‌آید. شهر ممنوعه به روایتی وسیع‌ترین و کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی در جهان به‌شمار می‌رود. بر اساس باورهای نجومی قدیمی چینی‌ها، ستاره بنفش در مرکز آسمان قرار داشته و جایگاهی مهم را از آن خود کرده بوده، به همین دلیل نیز امپراطور وقت، قصر بنفش را به عنوان خانه خود انتخاب کرد. وارد شدن به این کاخ ممنوع بود و اگر کسی اجازه خاصی از سمت امپراطور نداشت نمی‌توانست به آن پا بگذارد. به همین دلیل نیز آن را شهر ممنوعه بنفش یا شهر ممنوعه نام نهادند.

این اثر نادر با ساختاری مستطیل شکل مساحتی حدود 72 هکتار را در برمی گیرد. ابعاد آن 961 متر طول در امتداد شمال به جنوب و 753 متر عرض در امتداد شرق به غرب است. دیواری با ارتفاع 10 متر و خندقی با عرض 52 متر دورتا دور مجموعه را فراگرفته‌است. دیوار در هر ضلع خود یک دروازه را جای داده‌است. بر روی ضلع جنوبی «دروازه نیمروز» (Meridian Gate) و بر روی ضلع شمالی «دروازه نیروی ایزدی» (Gate of Divine Might) قرار دارد. دیوارها ضخیم هستند و طوری طراحی شده‌اند که در برابر آتش توپخانه آن زمان مقاومت کنند. معماری مجموعه شهر ممنوعه تبلور نگرش و درایت مردم چین است.

دیدنی های جالب و منحصر به فرد شهر

مجموعه از نیارش بناها گرفته تا آمود هر یک از اتاق‌ها و دیوارها، سرشار از اندیشه‌های عجیب و غریب است. مثلاً سکوی سفید رنگ قصر تای حه، این قصر را پر جلال‌تر کرده و در ضمن از نفوذ رطوبت به قصر جلوگیری می‌کند. برای زهکشی این سکو که در سه اشکوب است، از بیش از یک هزار مجسمه سر اژدها استفاده شده و هنگام بارش باران آب زهکشی شده از دهان اژدهایان فوران می‌کند که چون ابنیه مجموعه شهر ممنوعه چوبی است، این کار ظاهراً در پیشگیری از آتش سوزی مؤثر بوده‌است. در میان حیاط این شهر جمعاً 308 ظرف مسی بزرگ برای ذخیره آب دیده می‌شود که در طول تمام سال برای پیشگیری از آتش سوزی بکار می‌رفته. در زمستان زیر این ظرف‌ها آتش روشن می‌کردند تا آب داخل آن یخ نبندد.

 احداث این شهر، در سال 1406 میلادی با دستور جو دی، دومین امپراتور سلسله مینگ آغاز شد. تا سال 1911 میلادی و نابودی سلسله چینگ، جمعا 24 امپراتور در این شهر اقامت کرده و بر چین فرمان رانده‌اند. از سال 1924 بازدید از این مجموعه به‌عنوان کاخ‌موزه برای عموم آزاد شد و ممنوعه بودن آن پایان یافت. شهر ممنوعه تنها یکی از کاخ تاریخی در چین است. رنگ قابل توجه به کار رفته در فضای داخلی شهر ممنوعه قرمز و رنگ پنجره ها، ستون‌ها درها نیز زرد است. قرمز نشان‌دهنده رویدادهای شاد و جشن ها بوده و نشان دهنده محبوبیت آن در استفاده روزانه چینی‌ها است. علاوه بر این نیز رنگ زرد نماد امتیاز سلطنتی امپراتور است. این شهر زیبا امروز به‌ عنوان بزرگ‌ترین کاخ تاریخی در جهان شناخته شده است.

بخش های مختلف شهر

دو کاخ دیگر چین ، قدمت بالایی دارند، ولی شهر ممنوعه با ثبت رکورد 500 سال حاکمیت سلطنتی، توانسته عنوان بزرگ‌ترین کاخ باستانی دنیا را به دست بیاورد. ساختار این کاخ ملی بر اساس طرح و عملکرد، به دو بخش دربار داخلی و دربار خارجی تقسیم می‌شود. توازن عالی محور جانبی تالار و هارمونی تالار مرکزی نشان می‌دهد که بخش بیرونی کاخ، مکانی برای برگزاری مراسم‌های خاص و همچنین اعمال قدرت حاکمان فئدودال بوده است. از سوی دیگر، دربار داخلی که شامل تالار خلوص آسمانی، تالار اتحاد، تالار آرامش زمینی، تالار تذهیب و تربیت و … می‌شود، محل زندگی امپراطور و خانواده او بوده است.

شهر ممنوعه در سال 1987 در فهرست میراث جهانی یونسکو و پس از آن جزء یکی از 5 ساختمان برتر دنیا قرار گرفت. شهر ممنوعه در طول سال چیزی حدود پانزده میلیون بازدیدکننده دارد که از سراسر دنیا به دیدن این جاذبه گردشگری کشور چین می‌آیند. شما می‌توانید در این جاذبه گردشگری چیزی حدود یک میلیون بازمانده آثار فرهنگی از جمله خوشنویسی، نقاشی، گلدوزی، سفال و… را مشاهده نمایید.

موقعیت هتل

کشور: چین | China