باغ کلود مونه

معرفی باغ کلود مونه

شرح

باغ کلود مونه

باغ کلود مونه ، نقاش امپرسیونیست، باغی شخصی این نقاش و هنرمند فرانسوی است که در روستای ژیورنی (Giverny) در شمال غرب پاریس قرار دارد. این باغ یکی از  مشهورترین باغ در فرانسه باشد است و  سالانه ۵۰۰,۰۰۰ گردشگر از این باغ دیدن می‌کنند. مونه برخی از مشهورترین آثار خود را به هنگام زندگی در ژیورنی کشیده است. از مهم‌ترین این آثار می‌توان به نقاشی‌های نیلوفر آبی و پل ژاپنی اشاره کرد. مونه از سال ۱۸۸۳ تا زمان مرگش در سال ۱۹۲۶ در این باغ می‌زیست.

بخش های مختلف باغ

باغ مونه شامل دو بخش می‌شود؛ باغ گل که در مقابل خانه‌ی مونه قرار دارد و باغ‌های مشهورترِ آبی که ۱۰ سال پس از آمدن مونه به ژیورنی در زمینی در آن‌طرف جاده و مقابل خانه‌ی وی ساخته شده‌اند. موضوع شگفت‌انگیز این است که مردم محلی از اساس مخالف طرح‌های مونه برای ساخت باغ‌های آبی بودند و بیم آن را داشتند که گیاهان عجیب‌ و غریب این باغ موجب آلودگی آب نهری شوند که حوضچه‌های آن‌ها را هم تغذیه می‌کرد.

باغ آبی

باغ آبی ممکن است معروف‌ترین بخش از مجموعه باغ‌های مونه باشد و نظر طرفداران نقاشی‌های نیلوفر آبی را به خود جلب کند، اما گل‌های اطراف خانه‌ی مونه هم بسیار شگفت‌انگیز هستند. این باغ‌های گل فوق‌العاده حیرت‌انگیز هستند و نباید دیدار از آن‌ها را فراموش کرد.

شیوه‌ی گل‌کاری در این باغ‌ها بسیار رنگارنگ به نظر می‌رسد و مشخصاً می‌توان حدس زد که انتخاب گل‌ها با چشمان یک نقاش انجام شده است.به‌علاوه، هر قدم از این باغ بزرگِ دیواردار، زیبایی بصری دارد. مشخصاً مونه هم عاشق این گل‌ها بود، زیرا می‌توان این موضوع را در برخی از آثار او در موزه اورسی در پاریس به چشم دید.

مونه

مونه پس از ۱۰ سال زندگی در ژیورنی، چند قطعه زمین از همسایه‌های خود خرید و حوضی کوچک حفر کرد. ظاهراً همسایه‌ها با این موضوع مخالفت کردند، زیرا نگران بودند که گل‌های عجیب مونه آب را مسموم کند. مونه که توجهی به حرف همسایه‌ها نداشت، به گسترش حوضچه‌ی خود ادامه داد و آن را به بزرگی امروز و چیزی که ما می‌بینیم، حفر کرد.

این باغ، به‌خصوص باغ‌های ژاپنی آن، منبع الهامی برای خلق نقاشی‌های مونه بود، به‌طوری‌که می‌توان کلکسیونی از نقاشی‌هایی با موضوع باغ‌های ژاپنی را در خانه‌ی او مشاهده کرد.

حوضچه‌های این باغ با همان گل‌های مشهور نیلوفر آبی در نقاشی‌های مونه پر شدند؛ امروز می‌توان این گل‌ها را همچنان در این باغ مشاهده کرد و بر روی پل موجود در نقاشی‌هایی با موضوع نیلوفر آبی قدم زد. اطراف حوضچه‌ها نیز به طرز زیبایی با درختان بید، گیلاس، خرزه‌ی هندی و آزالیا، گیاه سرخس و گل زنبق احاطه شده‌اند. برای دیدن شکوفه‌های گل نیلوفر آبی باید در ماه جولای و اوایل اوت به این باغ سر زد.

مونه به علت سرطان ریه در ۵ دسامبر ۱۹۲۶ در سن ۸۶ سالگی درگذشت و پیکرش در گورستان کلیسای ژیورنی دفن شد. املاک و باغ معروفش توسط وارثین او در سال ۱۹۶۶ به آکادمی هنرهای زیبای فرانسه واگذار گردید که از طریق موسسه کلود مونه خانه و باغ در سال ۱۹۸۰ برای بازدید عموم باز شد که یکی از جذابیت‌های توریستی منطقه می‌باشد.

سالها پس ازمرگش آثار او به مبالغ هنگفتی خریداری شدند. در سال ۲۰۰۴ درست صد سال پس از اجرای آن توسط مونه، تابلوی “پارلمان لندن، اثر نور در مه”، به قیمت ۱/۲۰ میلیون دلار آمریکا به فروش رفت.

موقعیت هتل

کشور: فرانسه
شهر: پاریس

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط